Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 1. 2016 12:35

Babiš: Žádné uprchlíky! Hašek: V Brně hrozí šaría! Zle, matičko, zle, blíží se volby

Na podzim volíme do krajů. Andrej Babiš se odpoutává od ČSSD i lidovců. Přimyká k Zemanovi. Západní hodnoty zamkl do trezoru.
Babiš: Volte mě. Uprchlíky tu nechci.
Babiš: Volte mě. Uprchlíky tu nechci. | Foto: Matej Slávik

Tvrdě proti uprchlíkům vyrazil předseda ANO Andrej Babiš. Ve víkendovém Právu nabídl postoj, který by mu z fleku podepsala polská PiS: nepřijímat nikoho. Konec. Jako by se něco zásadně změnilo, jako by u nás uprchlické tábory praskaly ve švech a české obyvatelstvo čelilo ve velkém uprchlickým útokům. Nic takového se neděje.

Nemění se česká realita. V detenčním táboře v Bělé pod Bezdězem v pondělí pobývalo sedm cizinců. Zato se po obtěžování žen v Kolíně nad Rýnem na Silvestra vystupňovaly domácí protiimigrační nálady. Blíží se krajské volby a Babiš zavelel k útoku: Hrr na uprchlíky! V podobném duchu proběhl kongres ODS. I předseda Petr Fiala uvěřil, že antiuprchlický postoj ODS pozdvihne nevysoké preference.

Babiš ovšem tvrdí: "Situace se dnes zásadně změnila. Nemáme povinnost a podle mě v této chvíli ani nemůžeme vůbec nikoho přijímat. Odpovědností politiků je v prvé řadě zaručit bezpečnost našim občanům a až pak uvažovat o případné solidaritě s uprchlíky." Nachlup stejná rétorika, jakou předvedli (dosud Babišem nenávidění) občanští demokraté.

Babiš ještě: "ČR má svých problémů víc než dost – OKD, lidi žijící na hranici chudoby, samoživitelky… Západoevropští politici stále opakují, že je naší povinností vyhovět migrantům s ohledem na jejich lidská práva. A co práva Němců nebo Maďarů?" To je posun, místní občany staví přímo proti (případným) uprchlíkům.

Práva žadatelů o azyl proti právům domácích. Jako by jedna popírala ta druhá. Jenomže v západní civilizaci je právo na azyl naprosto zásadní. Kdyby to u nás neplatilo, nemáme v Evropské unii co dělat. Chce z ní Babiš odejít?

Konzume, konzume, stojíš v pěkné rovině

Teď je móda mluvit o evropských hodnotách. Mezi ně patří ochrana pronásledovaných. Babiš ale předvádí posun od postkřesťanské společnosti, jež vychází z křesťanských hodnot, ke konzumní společnosti, která chrání už jen svůj blahobyt. (Předseda ODS Fiala to na kongresu modré strany vyjádřil slovy "Můj dům, můj hrad." Rozuměj: nikdo mi sem nepoleze. Moje bezpečnost a můj blahobyt jsou nade vše.)

Babišův recept zní, že je nutno hlídat vnější schengenskou hranici. Ano. On ji však chce naprosto nepropustnou. Dovnitř ani myš. A: "Pokud některé země uprchlíky ještě chtějí, o čemž nejsem přesvědčen, ať si je přeberou v Turecku a pak letecky přepraví k sobě. Evropa by naopak měla vyslat vzkaz, že je plno a aby další lidé nechodili." Zopakujme si, že u nás rozhodně "plno" není.

Další Babišův hit: "Je vyloučeno, aby se původní obyvatelstvo přizpůsobovalo uprchlíkům. Tato nesmyslná politická korektnost musí skončit, nemůžeme kvůli ní přehlížet skutečné problémy." Politická korektnost se stala jednou z nejhrubších nadávek. Politik, který by byl u nás označen za korektního, je odepsán.

Přitom evropští politici netvrdí, že by se obyvatelé Unie měli přizpůsobit příchozím z islámských zemí. Naopak se neustále mluví o integraci a vynucování našich pravidel. Ale to je fuk, zní to pěkně, Babiš vytváří iluzi, jako by nás někdo nutil nosit burku a klekat v mešitě.

Tristní je, že se proti jeho striktnímu Ne uprchlíkům v Česku neozval nikdo z jeho hnutí. Kupříkladu europoslanec Pavel Telička, který obvykle vystupuje v této věci rozumně. Ani mekké f, jak říkají Slováci.

Dva politici s Babišem nesouhlasí. Premiér Sobotka řekl Právu: "Naše země podle svých možností a kapacit poskytovala, poskytuje a bude poskytovat azyl těm, kdo utíkají před válkou a pronásledováním a požádají nás o pomoc." Na Primě ovšem dodal: "Nenechávejme se svazovat politickou korektností a hovořme o problémech otevřeně."

Západní já honem schovej

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek byl ostrý: "Považuji za naprostý přešlap sdělovat veřejnosti od prvního místopředsedy vlády, že nemáme dodržovat národní i mezinárodní právo. Že máme porušovat Ženevské konvence a páchat tím zločiny proti lidskosti. To se v civilizované zemi opravdu nestává." A dořekl: "Obávám se, že ze strany mého vládního kolegy nejenže nejde pouze jen o čistý předvolební populismus povzbuzený i volbami v Polsku."

Česká realita se sice nemění, ale blíží se krajské volby. Babiš potřebuje připomenout, že ANO "není jako politici", že nemá s ČSSD a lidovci skoro nic společného. (Zároveň ovšem dává najevo, že má hodně společného s ODS nebo Blokem proti islámu.)

Vráží klín do vládní koalice. Ztotožňuje se s postoji Miloše Zemana. Svoje "západní já", které vystavil na odiv loni okolo své cesty do USA, zamkl do trezoru a obléká východní postoje. Klasická rétorika: my se musíme bránit (čemu?), Brusel selhal. Přitom EU není federace a sama nemá právo hájit hranice, je to věc členských států, které nejsou ochotny pomáhat.

Babiš nahlas Sobotkovi a Bělobrádkovi říká: Já nejsem vy. Já hájím ryze konzumní eurohodnoty. Spolu se Zemanem, Ovčáčkem a dalšími bratry ve zbrani.

Sobotka to má těžké i v ČSSD. V pondělí byl hostem Interview Plus Českého rozhlasu jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů Michal Hašek. Za odstrašující označil multikulturní projekty v západní Evropě. "Nechci v Jihomoravském kraji žádné ucelené muslimské komunity," pravil. (Totéž nedávno prohlásil slovenský premiér Fico.)

Když byl dotázán, zda je muslimská komunita v Brně bezpečnostním rizikem, odmítl odpovědět, protože prý jako hejtman nemůže ohrozit národní bezpečnost. Ale řekl: "Podle informací z muslimské komunity je tu právo šaría občas uplatňováno."

Muslimů je u nás podle odhadů asi 0,1 procenta. V Brně řekněme tak okolo stovky vyznavačů. A právo šaría je široký pojem; vepřové maso a alkohol tamní vyznavači zřejmě nekonzumují. Ženy však nekamenují a šátky jim nenutí. Nevadí, říct, že v Brně muslimové občas uplatňují právo šaría, to zní dostatečně hrozivě.

Takže nejen Babiš, ale i Hašek. Společným jmenovatelem v antisobotkovské unii je samozřejmě prezident Zeman. Volební rok bude krutý, bude nás stát hodně sil...

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 3 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy