Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 1. 2016 12:35

Babiš: Žádné uprchlíky! Hašek: V Brně hrozí šaría! Zle, matičko, zle, blíží se volby

Na podzim volíme do krajů. Andrej Babiš se odpoutává od ČSSD i lidovců. Přimyká k Zemanovi. Západní hodnoty zamkl do trezoru.
Babiš: Volte mě. Uprchlíky tu nechci.
Babiš: Volte mě. Uprchlíky tu nechci. | Foto: Matej Slávik

Tvrdě proti uprchlíkům vyrazil předseda ANO Andrej Babiš. Ve víkendovém Právu nabídl postoj, který by mu z fleku podepsala polská PiS: nepřijímat nikoho. Konec. Jako by se něco zásadně změnilo, jako by u nás uprchlické tábory praskaly ve švech a české obyvatelstvo čelilo ve velkém uprchlickým útokům. Nic takového se neděje.

Nemění se česká realita. V detenčním táboře v Bělé pod Bezdězem v pondělí pobývalo sedm cizinců. Zato se po obtěžování žen v Kolíně nad Rýnem na Silvestra vystupňovaly domácí protiimigrační nálady. Blíží se krajské volby a Babiš zavelel k útoku: Hrr na uprchlíky! V podobném duchu proběhl kongres ODS. I předseda Petr Fiala uvěřil, že antiuprchlický postoj ODS pozdvihne nevysoké preference.

Babiš ovšem tvrdí: "Situace se dnes zásadně změnila. Nemáme povinnost a podle mě v této chvíli ani nemůžeme vůbec nikoho přijímat. Odpovědností politiků je v prvé řadě zaručit bezpečnost našim občanům a až pak uvažovat o případné solidaritě s uprchlíky." Nachlup stejná rétorika, jakou předvedli (dosud Babišem nenávidění) občanští demokraté.

Babiš ještě: "ČR má svých problémů víc než dost – OKD, lidi žijící na hranici chudoby, samoživitelky… Západoevropští politici stále opakují, že je naší povinností vyhovět migrantům s ohledem na jejich lidská práva. A co práva Němců nebo Maďarů?" To je posun, místní občany staví přímo proti (případným) uprchlíkům.

Práva žadatelů o azyl proti právům domácích. Jako by jedna popírala ta druhá. Jenomže v západní civilizaci je právo na azyl naprosto zásadní. Kdyby to u nás neplatilo, nemáme v Evropské unii co dělat. Chce z ní Babiš odejít?

Konzume, konzume, stojíš v pěkné rovině

Teď je móda mluvit o evropských hodnotách. Mezi ně patří ochrana pronásledovaných. Babiš ale předvádí posun od postkřesťanské společnosti, jež vychází z křesťanských hodnot, ke konzumní společnosti, která chrání už jen svůj blahobyt. (Předseda ODS Fiala to na kongresu modré strany vyjádřil slovy "Můj dům, můj hrad." Rozuměj: nikdo mi sem nepoleze. Moje bezpečnost a můj blahobyt jsou nade vše.)

Babišův recept zní, že je nutno hlídat vnější schengenskou hranici. Ano. On ji však chce naprosto nepropustnou. Dovnitř ani myš. A: "Pokud některé země uprchlíky ještě chtějí, o čemž nejsem přesvědčen, ať si je přeberou v Turecku a pak letecky přepraví k sobě. Evropa by naopak měla vyslat vzkaz, že je plno a aby další lidé nechodili." Zopakujme si, že u nás rozhodně "plno" není.

Další Babišův hit: "Je vyloučeno, aby se původní obyvatelstvo přizpůsobovalo uprchlíkům. Tato nesmyslná politická korektnost musí skončit, nemůžeme kvůli ní přehlížet skutečné problémy." Politická korektnost se stala jednou z nejhrubších nadávek. Politik, který by byl u nás označen za korektního, je odepsán.

Přitom evropští politici netvrdí, že by se obyvatelé Unie měli přizpůsobit příchozím z islámských zemí. Naopak se neustále mluví o integraci a vynucování našich pravidel. Ale to je fuk, zní to pěkně, Babiš vytváří iluzi, jako by nás někdo nutil nosit burku a klekat v mešitě.

Tristní je, že se proti jeho striktnímu Ne uprchlíkům v Česku neozval nikdo z jeho hnutí. Kupříkladu europoslanec Pavel Telička, který obvykle vystupuje v této věci rozumně. Ani mekké f, jak říkají Slováci.

Dva politici s Babišem nesouhlasí. Premiér Sobotka řekl Právu: "Naše země podle svých možností a kapacit poskytovala, poskytuje a bude poskytovat azyl těm, kdo utíkají před válkou a pronásledováním a požádají nás o pomoc." Na Primě ovšem dodal: "Nenechávejme se svazovat politickou korektností a hovořme o problémech otevřeně."

Západní já honem schovej

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek byl ostrý: "Považuji za naprostý přešlap sdělovat veřejnosti od prvního místopředsedy vlády, že nemáme dodržovat národní i mezinárodní právo. Že máme porušovat Ženevské konvence a páchat tím zločiny proti lidskosti. To se v civilizované zemi opravdu nestává." A dořekl: "Obávám se, že ze strany mého vládního kolegy nejenže nejde pouze jen o čistý předvolební populismus povzbuzený i volbami v Polsku."

Česká realita se sice nemění, ale blíží se krajské volby. Babiš potřebuje připomenout, že ANO "není jako politici", že nemá s ČSSD a lidovci skoro nic společného. (Zároveň ovšem dává najevo, že má hodně společného s ODS nebo Blokem proti islámu.)

Vráží klín do vládní koalice. Ztotožňuje se s postoji Miloše Zemana. Svoje "západní já", které vystavil na odiv loni okolo své cesty do USA, zamkl do trezoru a obléká východní postoje. Klasická rétorika: my se musíme bránit (čemu?), Brusel selhal. Přitom EU není federace a sama nemá právo hájit hranice, je to věc členských států, které nejsou ochotny pomáhat.

Babiš nahlas Sobotkovi a Bělobrádkovi říká: Já nejsem vy. Já hájím ryze konzumní eurohodnoty. Spolu se Zemanem, Ovčáčkem a dalšími bratry ve zbrani.

Sobotka to má těžké i v ČSSD. V pondělí byl hostem Interview Plus Českého rozhlasu jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů Michal Hašek. Za odstrašující označil multikulturní projekty v západní Evropě. "Nechci v Jihomoravském kraji žádné ucelené muslimské komunity," pravil. (Totéž nedávno prohlásil slovenský premiér Fico.)

Když byl dotázán, zda je muslimská komunita v Brně bezpečnostním rizikem, odmítl odpovědět, protože prý jako hejtman nemůže ohrozit národní bezpečnost. Ale řekl: "Podle informací z muslimské komunity je tu právo šaría občas uplatňováno."

Muslimů je u nás podle odhadů asi 0,1 procenta. V Brně řekněme tak okolo stovky vyznavačů. A právo šaría je široký pojem; vepřové maso a alkohol tamní vyznavači zřejmě nekonzumují. Ženy však nekamenují a šátky jim nenutí. Nevadí, říct, že v Brně muslimové občas uplatňují právo šaría, to zní dostatečně hrozivě.

Takže nejen Babiš, ale i Hašek. Společným jmenovatelem v antisobotkovské unii je samozřejmě prezident Zeman. Volební rok bude krutý, bude nás stát hodně sil...

 

Právě se děje

před 14 minutami

Inter Milán porazil FC Janov a vede italskou ligu o sedm bodů

Fotbalisté Interu Milán ve 24. kole italské ligy porazili doma FC Janov hladce 3:0 a vedou neúplnou tabulku o sedm bodů před městským rivalem AC, který má k dobru večerní zápas s AS Řím.

Inter nakročil k pátému ligovému vítězství za sebou už ve 32. sekundě, kdy otevřel skóre Romelu Lukaku. Belgický útočník v 69. minutě připravil druhý gól pro Mattea Darmiana a chvíli nato Lukakuovu střelu dorazil hlavou střídající Alexis Sánchez. Janovský tým v italské lize prohrál po sedmi kolech a je třináctý.

Bergamo zvítězilo 2:0 na hřišti Sampdorie Janov, za kterou nastoupil v základní sestavě český reprezentační záložník Jakub Jankto. Atalanta se posunula na čtvrté místo neúplné tabulky.

Jankto měl v 10. minutě jednu z prvních šancí utkání, ale jeho střelu zpoza šestnáctky zlikvidoval brankář Marco Sportiello. Bergamo poslal do vedení krátce před pauzou Ruslan Malinovskij povedenou ranou do horního růžku. V 70. minutě přidal pojistku Robin Gosens. Hosté v Serii A zvítězili potřetí za sebou, desátá Sampdoria podruhé v řadě nebodovala a neskórovala.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Judista Krpálek vyhrál turnaj European Open v Praze

Judista Lukáš Krpálek vyhrál turnaj European Open v Praze. Olympijský vítěz, který minulý týden prohrál hned první zápas na Grand Slamu v Tel Avivu, na podniku nižší kategorie ovládl všechny čtyři duely. Ve finále kategorie nad 100 kilogramů porazil Ukrajince Oleksandra Gordijenka, jemuž patří ve světovém žebříčku 37. příčka. O další dvě české medaile se dnes postarali Adam Kopecký a Jaromír Musil, kteří získali bronz v kategorii do 81 kilogramů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy