Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 1. 2016 12:35

Babiš: Žádné uprchlíky! Hašek: V Brně hrozí šaría! Zle, matičko, zle, blíží se volby

Na podzim volíme do krajů. Andrej Babiš se odpoutává od ČSSD i lidovců. Přimyká k Zemanovi. Západní hodnoty zamkl do trezoru.
Babiš: Volte mě. Uprchlíky tu nechci.
Babiš: Volte mě. Uprchlíky tu nechci. | Foto: Matej Slávik

Tvrdě proti uprchlíkům vyrazil předseda ANO Andrej Babiš. Ve víkendovém Právu nabídl postoj, který by mu z fleku podepsala polská PiS: nepřijímat nikoho. Konec. Jako by se něco zásadně změnilo, jako by u nás uprchlické tábory praskaly ve švech a české obyvatelstvo čelilo ve velkém uprchlickým útokům. Nic takového se neděje.

Nemění se česká realita. V detenčním táboře v Bělé pod Bezdězem v pondělí pobývalo sedm cizinců. Zato se po obtěžování žen v Kolíně nad Rýnem na Silvestra vystupňovaly domácí protiimigrační nálady. Blíží se krajské volby a Babiš zavelel k útoku: Hrr na uprchlíky! V podobném duchu proběhl kongres ODS. I předseda Petr Fiala uvěřil, že antiuprchlický postoj ODS pozdvihne nevysoké preference.

Babiš ovšem tvrdí: "Situace se dnes zásadně změnila. Nemáme povinnost a podle mě v této chvíli ani nemůžeme vůbec nikoho přijímat. Odpovědností politiků je v prvé řadě zaručit bezpečnost našim občanům a až pak uvažovat o případné solidaritě s uprchlíky." Nachlup stejná rétorika, jakou předvedli (dosud Babišem nenávidění) občanští demokraté.

Babiš ještě: "ČR má svých problémů víc než dost – OKD, lidi žijící na hranici chudoby, samoživitelky… Západoevropští politici stále opakují, že je naší povinností vyhovět migrantům s ohledem na jejich lidská práva. A co práva Němců nebo Maďarů?" To je posun, místní občany staví přímo proti (případným) uprchlíkům.

Práva žadatelů o azyl proti právům domácích. Jako by jedna popírala ta druhá. Jenomže v západní civilizaci je právo na azyl naprosto zásadní. Kdyby to u nás neplatilo, nemáme v Evropské unii co dělat. Chce z ní Babiš odejít?

Konzume, konzume, stojíš v pěkné rovině

Teď je móda mluvit o evropských hodnotách. Mezi ně patří ochrana pronásledovaných. Babiš ale předvádí posun od postkřesťanské společnosti, jež vychází z křesťanských hodnot, ke konzumní společnosti, která chrání už jen svůj blahobyt. (Předseda ODS Fiala to na kongresu modré strany vyjádřil slovy "Můj dům, můj hrad." Rozuměj: nikdo mi sem nepoleze. Moje bezpečnost a můj blahobyt jsou nade vše.)

Babišův recept zní, že je nutno hlídat vnější schengenskou hranici. Ano. On ji však chce naprosto nepropustnou. Dovnitř ani myš. A: "Pokud některé země uprchlíky ještě chtějí, o čemž nejsem přesvědčen, ať si je přeberou v Turecku a pak letecky přepraví k sobě. Evropa by naopak měla vyslat vzkaz, že je plno a aby další lidé nechodili." Zopakujme si, že u nás rozhodně "plno" není.

Další Babišův hit: "Je vyloučeno, aby se původní obyvatelstvo přizpůsobovalo uprchlíkům. Tato nesmyslná politická korektnost musí skončit, nemůžeme kvůli ní přehlížet skutečné problémy." Politická korektnost se stala jednou z nejhrubších nadávek. Politik, který by byl u nás označen za korektního, je odepsán.

Přitom evropští politici netvrdí, že by se obyvatelé Unie měli přizpůsobit příchozím z islámských zemí. Naopak se neustále mluví o integraci a vynucování našich pravidel. Ale to je fuk, zní to pěkně, Babiš vytváří iluzi, jako by nás někdo nutil nosit burku a klekat v mešitě.

Tristní je, že se proti jeho striktnímu Ne uprchlíkům v Česku neozval nikdo z jeho hnutí. Kupříkladu europoslanec Pavel Telička, který obvykle vystupuje v této věci rozumně. Ani mekké f, jak říkají Slováci.

Dva politici s Babišem nesouhlasí. Premiér Sobotka řekl Právu: "Naše země podle svých možností a kapacit poskytovala, poskytuje a bude poskytovat azyl těm, kdo utíkají před válkou a pronásledováním a požádají nás o pomoc." Na Primě ovšem dodal: "Nenechávejme se svazovat politickou korektností a hovořme o problémech otevřeně."

Západní já honem schovej

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek byl ostrý: "Považuji za naprostý přešlap sdělovat veřejnosti od prvního místopředsedy vlády, že nemáme dodržovat národní i mezinárodní právo. Že máme porušovat Ženevské konvence a páchat tím zločiny proti lidskosti. To se v civilizované zemi opravdu nestává." A dořekl: "Obávám se, že ze strany mého vládního kolegy nejenže nejde pouze jen o čistý předvolební populismus povzbuzený i volbami v Polsku."

Česká realita se sice nemění, ale blíží se krajské volby. Babiš potřebuje připomenout, že ANO "není jako politici", že nemá s ČSSD a lidovci skoro nic společného. (Zároveň ovšem dává najevo, že má hodně společného s ODS nebo Blokem proti islámu.)

Vráží klín do vládní koalice. Ztotožňuje se s postoji Miloše Zemana. Svoje "západní já", které vystavil na odiv loni okolo své cesty do USA, zamkl do trezoru a obléká východní postoje. Klasická rétorika: my se musíme bránit (čemu?), Brusel selhal. Přitom EU není federace a sama nemá právo hájit hranice, je to věc členských států, které nejsou ochotny pomáhat.

Babiš nahlas Sobotkovi a Bělobrádkovi říká: Já nejsem vy. Já hájím ryze konzumní eurohodnoty. Spolu se Zemanem, Ovčáčkem a dalšími bratry ve zbrani.

Sobotka to má těžké i v ČSSD. V pondělí byl hostem Interview Plus Českého rozhlasu jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů Michal Hašek. Za odstrašující označil multikulturní projekty v západní Evropě. "Nechci v Jihomoravském kraji žádné ucelené muslimské komunity," pravil. (Totéž nedávno prohlásil slovenský premiér Fico.)

Když byl dotázán, zda je muslimská komunita v Brně bezpečnostním rizikem, odmítl odpovědět, protože prý jako hejtman nemůže ohrozit národní bezpečnost. Ale řekl: "Podle informací z muslimské komunity je tu právo šaría občas uplatňováno."

Muslimů je u nás podle odhadů asi 0,1 procenta. V Brně řekněme tak okolo stovky vyznavačů. A právo šaría je široký pojem; vepřové maso a alkohol tamní vyznavači zřejmě nekonzumují. Ženy však nekamenují a šátky jim nenutí. Nevadí, říct, že v Brně muslimové občas uplatňují právo šaría, to zní dostatečně hrozivě.

Takže nejen Babiš, ale i Hašek. Společným jmenovatelem v antisobotkovské unii je samozřejmě prezident Zeman. Volební rok bude krutý, bude nás stát hodně sil...

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy