Petr Fischer Petr Fischer | Komentáře
7. 7. 2021 7:30

Babiš žene Čechy proti Pirátům. Raději věřit svým lžím než se podvolit vašim pravdám

Bojovat s Babišovými vypočítavými, marketingově promyšlenými výpady proti Pirátům je zbytečná ztráta času. Opozice má jedinou šanci: přesvědčit co nejsrozumitelnějším programem.
Piráti představují cizí prvek v české společnosti, ohrožují "tradiční český způsob života", který si musíme před cizáky ubránit stůj co stůj. To za něj se dnes přece bojuje především!
Piráti představují cizí prvek v české společnosti, ohrožují "tradiční český způsob života", který si musíme před cizáky ubránit stůj co stůj. To za něj se dnes přece bojuje především! | Foto: Jiří Zerzoň

Andrej Babiš se bojí o vítězství ve volbách, proto spustil ostrou palbu na svého největšího soupeře, kterým se stali Piráti. Nebylo to jen jejich poměrně dlouho trvající vedoucí pozicí v průzkumech preferencí. Piráti se hodí jako vhodný terč především proto, že jsou pro mnoho lidí "divní" (proboha, už ten infantilní název) a jako s divnými se s nimi dá dobře marketingově pracovat.

Na rozdíl od ostatních opozičních soupeřů, kteří podle Babiše dělají jen špatnou politiku, představují Piráti cizí prvek v české společnosti, ohrožují "tradiční český způsob života", který si musíme před cizáky ubránit stůj co stůj. To za něj se dnes přece bojuje především! Piráti se nabízejí jako figura, s níž se dají v Česku vyhrát volby - cizinci ve vlastním domě, které slušní lidé nesmějí pustit k moci, sudetští Němci, islamisté a afričtí migranti v jednom, navíc českém provedení.

Dají se vysledovat dva druhy útoků Andreje Babiše na Piráty. Prvním je manipulace s minulými výroky, které mají odhalit skutečně "zvrácené smýšlení" pirátského předsedy Ivana Bartoše a jeho lidí (vítači migrantů apod.), druhým je odhalování špatné politiky v Praze, která je podle Babiše stejně korupční, jakou před nimi dělala ODS a jiné tradiční demokratické strany. To druhé je politický evergreen, to první novum, které má hlubší populistické kořeny.

Babiš hraje na odpor velké části české společnosti k novinkám, které mění způsob života, i k osobám, které vypadají jinak než "my". Rozdělování na "my" a "oni" tu má praktické nacionalistické kořeny, jinak řečeno: Čechem je ten, kdo jako Čech vypadá a žije. Tedy ten, kdo nepřebírá zahraniční módu v tématech, debatách i životním stylu jenom proto, že přicházejí ze Západu, kdo si trvá na svých malých konzumních zvycích (bazén, auto, chata, dovolená a tak dál).

Byl to populární bulharský politolog Ivan Krastev, kdo jako první upozornil na to, že probíhající politicko-nacionalistický odklon od Evropské unie, který lze sledovat v bývalých sovětských satelitech, jako jsou Polsko, Maďarsko, Slovinsko nebo Česko, nemá hluboce hodnotový základ, ale je dán jakousi pozdně uraženou hrdostí. Je konec s poučováním Západu, jak a co máme dělat, co je důležité a co ne, co je budoucností světa. Všechno si dokážeme udělat sami a po svém (když nám dá Západ peníze, samozřejmě). Univerzální západní hodnoty, k nimž se bývalá východní Evropa připojila, se za třicet let po revoluci staly velmi relativními a za tím svým jiným, starým dobrým světem si teď budeme navzdory všem stát.

Nenechat si vnutit taktiku soupeře

Piráti se v tomto druhu vyprávění o poučování Západu, kterého už máme dost, nalézají v roli těch, kteří Západ přímo kopírují. To oni Čechům vnucují západní novoty, naznačuje Babiš, stačí se podívat na dredy jejich předsedy, na počítačovou posedlost, na jejich zábavu a problémy, které řeší. Přitom my Češi přece vždy víme, jak dobře a správně žít. Přesně toto je půdorys Babišovy antipirátské kampaně, která teprve nabere na obrátkách, se všemi podivnostmi, které se na Pirátech jistě ještě najdou.

V této figuře se vnější ohrožení migranty či EU stává nebezpečím vnitřním, mnohem větším a hlubším, protože zákeřně míří na to, co je skutečně naše! Piráti už nějakou dobu pracují na tom, aby tento mediální stereotyp překonali. Jako velkoměstská strana se dnes předvádějí spíš v maloměstském světle lidí, kteří chtějí mít kolem domu pořádek a kvalitní služby a občas nějakou tu pěknou sousedskou zábavu (politický biedermeier, napsal kdesi velmi přesně kolega Pečinka). Jejich revoluční náboj se ohnul ke starosti o obecní servis více než k podstatnějším posunům myšlení reagujícím na proměny světa. Maximálně se snaží říct, že nejsou "divní", jsou plně čeští, jen se na starost o obec dívají trochu jinak, než bývalo dříve zvykem. To ale chápe každý, kdo vyjede do světa, třeba do Londýna. I tam se přece jezdí na elektrokolech a začal s tím konzervativní primátor, dnes premiér Boris Johnson, takže nic divného.

Možná je to zbytečná obrana před něčím, čemu se bránit nedá. Možná je pro prostředí (kdo tu jezdí do Londýna), na které Babiš míří, efekt takové obrany spíše opačný. Třeba když Piráti dají k soudu, který skončí zcela jistě po volbách, Babišovo tvrzení o tom, že Ivan Bartoš zval migranty do Čech, a žádají omluvu. Většina těch uražených hrdých českých voličů, o nichž v souvislosti se zklamáním ze Západu mluví Krastev, opět moc dobře ví, že pro pravdu se člověk vždycky zlobí. A i ten soud je podivnost, která ukazuje na zvláštní nečeskost. Platí tu zlaté pravidlo všeobecné nedůvěry k "cizákům" (myšlením, vzhledem, jednáním), které Babišovi marketéři (a občas i Okamurova SPD) dávno v těle české společnosti odhalili a také do detailu pochopili: raději věřit svým lžím než se podvolit vašim pravdám! (ke všemu orazítkovaným jakýmsi snadno zmanipulovatelným soudem).

Bojovat s Babišovými vypočítavými, marketingově promyšlenými výpady proti Pirátům je zbytečná ztráta času. Opozice - i ta nejčastěji napadaná, ne-li nejvíce právě ona - má jedinou šanci: přesvědčit co nejsrozumitelnějším programem, který neopomene ani ty, na které si Andrej Babiš vždy vzpomene až před volbami. Jak říkají fotbaloví komentátoři: Je třeba až do konce hrát svou hru a nenechat si vnutit taktiku soupeře. I fanoušci reptalové odpustí týmu nějakou tu podivnost v pohybu, hlavně když umí dávat góly a nezahazuje šance zdlouhavými diskusemi s rozhodčím.

Bartoš: Babiš ze všeho dělá guláš, covid bychom zvládli líp. Koalici s ANO nechceme (video DVTV z 26. března 2021) 

Covid bychom zvládli líp než vláda, priorita nemůže být všechno, měly by to být školy. Průmysl bych teď nezavíral, říká předseda Pirátů Ivan Bartoš | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy