Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
2. 9. 2021 7:30

Čapák až po volbách, Babiše se žaloba bojí. Řadový občan by dávno stál před soudem

Říjnové volby a fakt, že je vyšetřován premiér země a předseda silného hnutí ANO, zcela jistě ovlivnily "rychlost", s níž žaloba s kauzou pracuje.
Na kauzu Čapí hnízdo se během covidu zapomnělo. Ale už zase hýbe politikou.
Na kauzu Čapí hnízdo se během covidu zapomnělo. Ale už zase hýbe politikou. | Foto: Jakub Plíhal

Kauza Čapí hnízdo pokračuje přesně podle předpokladů, tedy tak, aby se o dalším pokračování rozhodovalo až po podzimních volbách do sněmovny. Dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch (který už chtěl Čapák jednou zastavit, ale neprošlo to přes tehdejšího nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana)‚ rozhodl, že případ vrátí policii k došetření nových informací. Kriminalisté musí do 17. září vyslechnout další svědky. Dostali však šibeniční termín.

Proč jen dva týdny? Zřejmě proto, aby to vypadalo, že volby nehrají žádnou roli, tedy že se to má stihnout ještě před nimi. Všichni víme, že se to nestihne, experti jasně říkají, že se to stihnout nedá. Ale vypadá to, jako že vyšetřování jede volby nevolby. (Jen vypadá.)

Případ se, pokud jde o zájem policie, táhne od roku 2016. Tehdy (9. března) Andrej Babiš řekl Novinkám: "Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu". Na mimořádné schůzi sněmovny 23. března 2016 přiznal, že majiteli akcií byli jeho dospělé děti Adriana a Andrej a bratr jeho partnerky Moniky Martin Herodes. (Nyní však Andrej Babiš junior tvrdí, že ho otec využil a že neměl s Farmou Čapí hnízdo nic společného. Dokumenty o převodu akcií farmy, které dokazovaly opak, byly podle něj antedatované.) V roce 2017 byl Babiš sněmovnou dvakrát (před volbami a po volbách) vydán k trestnímu stíhání. Dodnes nebylo dokončeno, nyní má dál pokračovat, než žalobce rozhodne o zastavení či obžalobě.

Jistě je pro českou policii poněkud nestandardní a komplikované vyšetřovat předsedu nejsilnější politické strany a premiéra země. Jistě je to těžké i pro státní zastupitelství. Ale právě proto se na kauze ukazuje nejen to, nakolik jsou tyto instituce nezávislé, ale také nakolik měří všem podezřelým a vyšetřovaným lidem stejně. Jistě, Babiš má špičkové advokáty a dost peněz, aby je platil, i to hraje v délce řízení roli.

Ale kupříkladu nyní nelze nevidět, jaká to je komedie. Už déle se ví, že Andrej Babiš junior a bývalý manažer a člen širšího vedení Farmy Čapí hnízdo chtějí vypovídat. Taky se ví, že ty výpovědi zřejmě nebudou pro Babiše pozitivní. A přece žalobce čekal až do posledního možného dne (31. srpna), než oznámil, že žádá další doplnění vyšetřování.

Zjevně jde o to, aby se rozhodování o obžalobě odsunulo na dobu po volbách. A zvenčí to vypadá tak, že nové okolnosti Babišovi nijak nenahrávají a neprospívají, přibývá důkazů o podvodu (50 milionů korun na výstavbu areálu Čapí hnízdo bylo určeno pro malé a střední podniky, policie se však domnívá, že ji ve skutečnosti čerpal holding Agrofert, který má do malého a středního podniku poněkud daleko).

Andreje juniora se schovat nepodařilo

Klíčové pro vyšetřování (krom výpovědi exmanažera Farmy Čapí hnízdo) může být svědectví Andreje Babiše juniora, který se poslední dobou zdržuje v České republice a vystupuje veřejně proti svému otci. Vydává jakési veřejné svědectví o tom, že získání dotace pro Čapák coby neagrofertní farmu byl podvod. A také o tom, že z něj (coby slabého článku Babišovy obhajoby) neprávem udělali duševně chorého člověka.

Nemalou úlohu v tom měla sehrát psychiatrička Dita Protopopová, jež mimo jiné kandidovala za hnutí ANO a jež nedávno skončila coby tajemnice vládní Rady pro duševní zdraví. Žena, která "v roce 2018 vyslala jeho (pozn. aut.: Babišova) vzpurného syna na okupovaný Krym v doprovodu svého ruského manžela. V době, kdy měl Babiš junior svědčit v kauze Čapí hnízdo," jak píše server Neovlivní.cz.

Pro Babiše je velmi nepříjemné, že se na české scéně objevil jeho syn Andrej. Část médií se snažila premiérova potomka z prvního manželství do kauzy netahat, i když se v ní sám začal v poslední době angažovat. Důvod byl prostý, znamenalo to ingerenci do rodiny, rodinné vztahy bývají vysoce komplikované (zvlášť když jde o dítě, jehož matka se s Babišem rozvedla), nikdy do toho nevidí úplně jasně, je těžké odlišit realitu od animozit.

Zároveň ale bylo přinejmenším velmi zvláštní, že byl premiérův údajně duševně nemocný syn odvezen z Česka na Rusy okupovaný Krym, skutečně to působilo dojmem, že byl "uklizen" coby nepohodlný svědek.

Pro Babiše je zlá ještě jedna okolnost. Češi jsou celkem otrlí: že se Babiš nachází podle Evropské komise ve střetu zájmů, že nám hrozí zastavení eurodotací a další a další věci včetně neschopnosti vlády během pandemie covidu, je velká část voličů ochotna celkem šmahem přehlížet (viz vývoj voličských preferencí). Ale pokud by se ukázalo, že chtěl umlčet svého syna, že z něj snad dokonce chtěl udělat duševně chorého, i když duševně nemocný nebyl, že ho nechal odlifrovat ze země, to by zřejmě bylo i pro Babišovy voliče trochu silné kafe.

A Andrej Babiš junior před dvěma týdny na Twitteru napsal vyšetřovatelům a žalobcům vzkaz: "Jsem připraven vypovídat ohledně Čapáku. Několik let přihlížíte, jak ze mě dělali blázna a mé výpovědi bránili, takže běhat za vámi sám nebudu, sorry jako policie a Nejvyšší státní zastupitelství. Kde je vůle, tam je cesta, jinak to nefunguje."

Nyní tedy podle všeho právě žalobce Šaroch vtahuje Babiše juniora do vyšetřování, on má být jednou z těch "nových informací, které se objevily po ukončení vyšetřování a předložení spisového materiálu státnímu zástupci", o nichž informoval mluvčí Městského státního zastupitelství Aleš Cimbala jako o důvodu vrácení kauzy k dalšímu došetření.

Závěr? Říjnové volby a fakt, že je vyšetřován premiér a předseda ANO, zcela jistě ovlivnily "rychlost", s níž žaloba s kauzou pracuje. Je evidentní, že je něco úplně jiného, když policie vyšetřuje premiéra a žaloba to dozoruje, než když je z trestného činu podezřelý řadový občan. Ten by v daném případě prakticky jistě už dávno stanul před soudem. A poslední věc: Pokud by se ukázalo, že Babiš zneužil svého syna, nebo že ho dokonce nechal prohlásit za blázna, pak je to horší než všechno ostatní, co je mu vytýkáno.  

Babiš o Čapím hnízdě: Je to nejlepší projekt, který jsem vymyslel

Babiš o Čapím hnízdě: Je to nejlepší projekt, který jsem vymyslel | Video: ČT / Český žurnál, Matrix AB, Vít Klusák (2015)
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy