Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 10. 2017 12:45

Babišova menšinovka: Česko na okraji okraje, sněmovna na hadry, Agrofert na koni

Podle Forbesu v roce 2013 Babiš ovládal majetek za 40 miliard, v roce 2017 už za 88 miliard, v roce 2021 to může klidně hodit sumu 180 miliard.
Babiš po týdnu končí jednání se stranami o případné koalici. Nic nenabídl, takže byl odmítnut. Chce vládnout sám. Jakkoliv.
Babiš po týdnu končí jednání se stranami o případné koalici. Nic nenabídl, takže byl odmítnut. Chce vládnout sám. Jakkoliv. | Foto: Reuters

Týden po sněmovních volbách má prý Andrej Babiš jasno, jakou sestaví vládu. Lidu oznámil, že strany "kategoricky odmítají spolupráci s námi a je to tak kategorické, že vyjednávat o nějaké koaliční vládě nemá smysl". Dál: "Nejsem populista, jsem pragmatik. Když nikdo s námi do vlády nechce, tak se pojďme bavit o menšinové vládě s odborníky a politiky-experty. Ostatní strany budeme chtít přesvědčit osobnostmi, které navrhneme." To řekl na Primě.

Další důležitý moment, šéf ANO trvá na tom, aby dolní komoru vedl její dosavadní místopředseda Radek Vondráček (ANO): "Vyhráli jsme volby s obrovským náskokem a máme na předsedu sněmovny kandidáta s dobrým renomé. Přes to nejede vlak. Nemůžeme řešit rozpočet jen proto, že pan Fiala chce být předsedou sněmovny, to je absurdní."

Známe plán povolební Babišovy politiky. Zaráží ten spěch a skutečnost, že vítěz voleb vlastně žádné jednání nevedl. Sešel se s předsedy stran, s prezidentem, s některými dal dvě kolečka, tím to haslo.

Babiš: "Potřebujeme zrychlit, potřebujeme rychle vládu. Měli bychom zkusit postavit vládu do Vánoc. Potřebujeme, aby lidé viděli, že skončily volby, že se nebudeme hádat a že budeme spolupracovat. Proto říkám, že přijdu s návrhem menšinové vlády," pravil.

Těsně po volbách tvrdil, že by rád složil vládu s ODS. Modrá strana ho odmítla, stejně tak další partaje. Zvenčí to tedy vypadá přesvědčivě, nikdo nás nechce, uděláme si to sami, zrychlíme. Jenomže to není celá pravda.

Babiš jednání po týdnu uťal, a přitom ODS nic nenabídl. Jaképak vyjednávání? De facto žádné neproběhlo. Za vyjednávání nelze považovat, že protistraně odmítnu, aby její předseda Petr Fiala vedl sněmovnu a nazdar.

Nepřehlédněme, jak se Babiš po volbách změnil. Před nimi sočil na ODS, byla hotovým megazlem, po volbách mluvil o velkých programových průnicích a že by s ODS rád vládl.

Před volbami volal, jak jsou tradiční strany zkorumpované, po volbách si je bere za příklad. Proč chce Vondráčka v čele sněmovny? No přece proto, že ČSSD měla taky předsedu vlády i předsedu dolní komory. (A bylo to špatně, sněmovna má vládu kontrolovat a její hlava má být vyjádřením té kontroly, nikoli symbolem poddanosti premiérovi.)

Opoziční smlouva, Babišův vzor

Žádné jednání v podstatě neproběhlo. Babiš nic nenabídl. Představme si, že by opravdu o vládu s ODS stál. Mohl jim nabídnout dvě klíčová křesla: finance a vnitro. A dohodnout se s nimi, že omezí EET (stávající) a nerozšíří ji o další pásma. Měl hodně co nabízet, nenabídl lautr nic.

Selhal coby vyjednavač? Ne, on o koalici nestojí. Chce ovládat ministry, panovat. Nabídnout ministerstvo financí? Připomínejme si stále, že podle Forbesu Babiš před vstupem do vlády v roce 2013 ovládal majetek za 40 miliard, v roce 2017 už číslo činí 88 miliard. (Jeho firmy jsou dnes sice součástí dvou svěřenských fondů, on však zůstává jediným příjemcem zisků.) V roce 2021 může klidně ovládat 180 miliard…

Menšinová vláda je Babišův plán. Má plnou podporu prezidenta Zemana, který v TV Barrandov připomněl, že vláda může důvěru získat "dvojím způsobem - buď hlasy, nebo tím, že část poslanců odejde ze sněmovny a tím sníží kvórum". A dodal: "Já jsem zvolil druhou variantu a jak víte, moje menšinová vládla stabilně čtyři roky."

Míní opoziční smlouvu, stav, kdy si Zeman a Klaus zemi rozdělili, obrovsky posílila moc šíbrů a kmotrů, žili jsme v jednom z nejhorších porevolučních období. Tohle si prezident pochvaluje a Babiš též: "Snad nejlépe od revoluce fungovala menšinová Zemanova vláda. I já chci mít vládu jako tým." (Pozor, další chvála tradiční strany!)

Čeká nás možná období temnější než za oposmlouvy. Ani příliš nezáleží na tom, zda menšinová vláda získá důvěru. U Zemana má Babiš dva pokusy, které se mohou od vyslovení nedůvěry, pokud ji nevykšeftuje, táhnout mnoho měsíců. A pak? Povede-li sněmovnu bojovník za Babiše Vondráček (vzpomeňme na jeho působení ve sněmovní vyšetřovací komisi), dostane pokus třetí, po němž se může opět vládnout v demisi. Čtyři roky? Ani to nemůžeme vyloučit, dá-li pánbů Zemanovi zdravíčko.

Má Babiš šanci důvěru získat? Všimněme si, jak rychle vyměkli piráti a kývli na Vondráčka. Tam možná najdeme potenciál pro odchod z lavic při hlasování o důvěře. Plus několik dalších šikovně vybraných jednotlivců, klidně z ODS, ČSSD, SPD, ono se to povede. To už nebudou "přeběhlíci", ale jen "odchodníci" (neplést se slovem obchodníci).

Hra jménem "menšinovka" (souznící se slovem účelovka) má další temný kontext. Babiš k ní potřebuje prezidenta, nemůže si tedy dovolit ho nepodpořit. Zatím jednají ve shodě, ale pro šéfa ANO to bude čím dál těžší, Zemana nemůže řídit jako firmu, tomu bude platit krví.

Tohle placení je však nic proti tomu, jak zaplatí Česko. Staneme se okrajem unijní periferie, nedůvěryhodnou zemí na druhou, žádné euro (to by znamenalo vyšší dohled Bruselu nad podnikáním Agrofertu atd.). Vzroste skepse občanů vůči domácí politice, sněmovna na hadry, zesměšnění ústavy, prostě babišovsko-zemanovská paráda.

A nějaké skrupule? Na co? Babiš chce přece za čtyři roky odejít z politiky (možná už jako nejbohatší občan Česka).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy