Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 5. 2015 11:45

Babišovi pionýři v urychlovači času. Střet zájmů je nezajímá

Glosa Martina Fendrycha: Babiš si založil Mladé ANO. Bude jeho starému ANO říkat pravdu. Třeba že není ve střetu zájmů a že je sympatický.
Placky už mají. Mákli na tom.
Placky už mají. Mákli na tom. | Foto: Lukáš Prchal

Ve starém ANO vznikla frakce Mladé ANO. Založena byla na lodi Šumava, na Vltavě, cestou z Podskalí do Tróje 1. máje. Krása. Předseda hnutí Andrej Babiš pravil: „Dávají nám zpětnou vazbu, co se týká starého ANO, protože my také potřebujeme mít informace od mladých, kteří říkají pravdu.“ Ke kráse se přidala ještě i moudrost.

Předsedkyní mládežníků se stala Kateřina Reiblová z Prahy. Oddíl má nyní 120 členů, vstupovat do MA mohou mladé ženy a muži mezi 18 a 35 lety. Předsedkyně záměr frakce popsala následovně: „Chci ale, aby z toho byl spolek ambiciózních lidí, kterým není jedno, v čem žijeme.“

„Jsem nespokojena se současnou situací, kdy spousta mladých rezignovala, popřípadě ignoruje cokoli, co má s politikou něco společného,“ vysvětlila mimo jiné Reiblová. Babiš je jí sympatický a nemyslí si, že ovlivňuje média ze skupiny Agrofert, tedy ta jeho. Prý by byl „sám proti sobě“.

Mediální analytik ANO Martin Lukas, zakládajíc člen Babišovy mládeže, upřesňuje její smysl: „Mladé ANO nemá sloužit primárně jako líheň pro ANO, je to organizace pro mladé lidi, kteří se chtějí nějak prosadit. Chceme znovu dostat českou mládež na mapu Evropy.“ (Není popravdě zcela jasné, co může znamenat ona česká mládež na mapě Evropy.) „Jsme idealisté, ale nevidím v tom žádný problém. S tím jsem do toho vstupoval,“ přiznává se idealista pod 35 let.

Babiš má tedy své pionýry, průkopníky lepších časů. Staré ANO má Mladé ANO, které mu bude metat pravdu do očí. Divák nabývá pocitu, že se ocitl v urychlovači času: ANO vzniklo v roce 2011. Jsou mu tedy čtyři (4) roky. A už je staré.

Už potřebuje, aby mu někdo říkal pravdu. Zní to moc pěkně. Člověk by však čekal, že pojem stáří bude mít nějakou jinou hodnotu, jiný význam. Čtyřletý starý nevyvolává důvěru. Spíš to připomíná permanentní revoluci, permanentní „obměnu kádrů“ v Babišově firmě (s výjimkou šéfa samo sebou).

V hnutí ANO se stále musí přicházet s něčím novým, to je základ. Proč? Mimo jiné proto, že to staré, třeba sliby ze sněmovních voleb 2013, se nedaří plnit. Příklad za všechny: výběr daní. Stává se z toho bolavé téma. Jak vládní ČSSD, tak lidovci, slovy předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka netrpělivě čekají, až „Babiš předvede, že umí vybírat daně“.

Výtah k Babišovi

Na první pohled vypadá dobře, když Babiš říká „my také potřebujeme mít informace od mladých, kteří říkají pravdu“. Trochu podezřelé však je, jak ta pravda zní. Babiš neovlivňuje média, míní předsedkyně MA Reiblová. Jak to ví? A ta mladá žena zároveň říká, že „spousta mladých rezignovala, popřípadě ignoruje cokoli, co má s politikou něco společného“.

Proč? Nejsou náhodou na vině nejen předchozí, zlé, zkažené vlády, ale taky právě Babiš, jeho střet zájmů a to, jak je to lidem jedno, klidně ho volí?

Agentura TNS Aisa provedla průzkum veřejného mínění pro Českou televizi. Výsledek: 52 procent dotázaných si myslí, že ministr financí a majitel Agrofertu je ve střetu zájmů a měl by se jedné ze svých rolí vzdát. Opačný názor má 39 procent lidí (s nimi asi i Reiblová). Že je Babiš ve střetu si myslí dokonce více než čtvrtina voličů hnutí ANO! A je jim to šumák.

Předseda ANO - podle jiných průzkumů zároveň nejpopulárnější politik v zemi - si z výsledků nic nedělá: „Každý ví, že mám střet zájmů, ale já jej nezneužívám a moje firmy nezískaly žádný nový obchod díky tomu, že jsem v politice.“ A zase, jak dokáže, že firmy z holdingu Agrofert kupříkladu od státních Lesů ČR nezískaly miliardovou zakázku jen proto, že on je místopředsedou vlády? – Dokázat to nemůže. I kdyby se umakal jak umakart.

Stojí za povšimnutí, co řekl Martin Lukas, mediální analytik hnutí, že Mladé ANO nemá být líhní pro stranu, ale organizací pro mladé, kteří „se chtějí nějak prosadit“. A dnes, se starým ANO (4 roky) to vypadá, že tohle bude výtah k moci, k zakázkám a cenným funkcím. Výtah k Babišovi. To je to lákadlo.

Zřejmě proto Martin Lukas honem honem dodává, že Mladé ANO jsou „idealisté“. Idealisté, kterým je fuk střet zájmů a chtějí se prosadit. Supééér!

Ocitli jsme se v Babišově urychlovači času. ANO zestárlo za čtyři roky. Jak dlouho bude existovat? Nebo jinak: kdy se naplno provalí, že střet zájmů není jen teoretický? Další čtyři roky? Mladí, co se chtějí prosadit, musejí hodně spěchat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy