Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
24. 3. 2016 11:55

Babišovy děti a Čapí hnízdo: Kdo neokrádá stát a dojnou krávu EU, okrádá rodinu

Kauza Čapí hnízdo ukazuje, jak důležité je mít nezávislá média a k čemu nám slouží "žvanírna" jménem Parlament.
Babiš s čapím hnízdem na hlavě už vešel do dějin.
Babiš s čapím hnízdem na hlavě už vešel do dějin. | Foto: Jakub Plíhal

Máme jasno, nebo nemáme jasno, jak to bylo s Čapím hnízdem? Ve středu o kauze jednala Sněmovna. Andrej Babiš, předseda ANO, vlastník Agrofertu a vlastník hnízda, plamenně hovořil 75 minut. Takže bychom měli mít jasno. A skutečně máme, ne však díky tomu, co Babiš řekl, nýbrž díky tomu, co novináři během minulých třech týdnů odhalili.

Zde se znovu ukazuje, jak zásadní roli hrají média, svobodná média, nejrůznější typy médií, všelijak zaměřená, středová, levá, pravá, alternativní, ale maximálně nezávislá. Mít jen Babišovy noviny či rádio, Čapí hnízdo by se jevilo jako vzorový český projekt, za který má Brusel Babišovi líbat ruce (tak si to představuje on).

Dál se ukazuje, jak klíčovou roli hraje parlamentní debata, to "žvanění", proti kterému Babiš tolik a tak často brojí. Mimochodem, on, který nadává na tu žvanírnu a na ztrátu času, kterou jako manažer tolik trpí, která ho ponižuje a vytáčí, on mluvil sedmdesát pět minut v kuse, bez zastavení, z toho jen zdrcující menšinu doby k věci.

Právě možnost a nutnost debaty ve Sněmovně, její pestrost, to, že není ovládána jednou stranou, umožnilo, že se Babiš musel vyzpovídat. Ta žvanírna ho donutila říkat věci, které chtěl zatajovat dál. Jestli tentokrát mluvil pravdu, pokud jde o vlastníky hnízda v době mezi roky 2008 a 2013, v období dotační žně, nevíme. Šlo o anonymní akcie.

Ta různost, různorodost, jež je tak náročná, vyžaduje mnoho času a úsilí, nervů, sebezapření, naslouchání, ta nás zachraňuje, když je nejhůř. Různost informačních a analytických zdrojů, různost politických stran a hnutí, různost pohledů, názorů. Tohle si musíme ubránit.

Schůze sama? Obsah Babišovy výpovědi? Věrný obraz doby a země, ve které žijeme. Obraz našich politických špiček, které si lid svobodně, podle svých představ a tužeb zvolil.

Nikdy v české Sněmovně nezazněl takový výlev. Tolik útoků na skoro všechny (Bohuslav Sobotka byl tentokrát vynechán, pokud jsem byl s to dávat pozor). Babiš zvolil taktiku z volebních kampaní: všichni jsou tu špinaví. Všichni kradou. Ne desítky milionů, ale miliardy. Všichni jsou proti mně, nebo spíš já sám jsem proti všem.

Autoterapie pana Agroferta

Proč to slovní diaré? Mimochodem, celé to bylo hrubé, neskutečně útočné a opět vedeno v podivné hatmatilce, místy Babišovi přeskakoval hlas, vylétával skoro do fistule. Působilo to šíleně. Psychodrama. Divadlo, za které by se Shakespeare nemusel hanbit.

Smysl té sprchy zřejmě měl vyznít takto: oni, ti zloději miliard, strůjci kauz, které se nikdy nevyšetřily, si dovolují útočit na mě? Nezaznělo to, ale v kontextu, v podvědomí šokovaného diváka, mělo asi znít cosi jako "a já si sáhl jen na padesát mega". Chápete? Co mu ti velelupiči mají co vyčítat, když on jen trošku. (Opravdu on jen trošku?)

Zároveň to byl výlev nesmírně plačtivý, nechlapský. Výčet antibabišovských kampaní. Příklad: jeho spolupráce s komunistickou StB. Kampaň, i když slovenský soud vynesl verdikt, že nespolupracoval. Zdá se, že Babiš věří: Nespolupracoval jsem. Že je už sám přesvědčen. Nic na tom nezmění deset fajlů StB, které o jeho spolupráci svědčí.

Plakal nad sebou jak ublížené dítě. Kopal okolo sebe jako rozzuřené dítě. Fascinující tyátr. Sledovali jsme autoterapii, samoléčbu. Babiš, zdálo se, netoužil přesvědčit jen své voliče, své kolegy, ale i sebe sama, že je opravdu dobrý, že opravdu bojuje proti podvodům (těm, které páchají druzí samozřejmě) a že kope, jak jen on to umí, za stát.

Po těch pětasedmdesáti minutách jsem skoro nabyl dojmu: on tomu, co říká, věří. On sám sebe přesvědčil. Když oznámil ony údajné vlastníky anonymních akcií (jeho děti a bratr jeho partnerky, který měl držet akcie pro Babišovy nezletilé děti) byl hodně rozrušený.

"Proč jsem nechtěl říct jména akcionářů? No protože jsem nechtěl ohrozit moje děti. Svoji rodinu, to je to nejcennější, co mám. Proto jsem se ne vždy vyjadřoval správně. Nemohl jsem říct pravdu, to přece musí každý rodič pochopit." Tolik je slov Andreje Babiše, proč lhal. Dosud tvrdil, že vlastníky nezná, pak mluvil o "nějakých advokátech", dále že vlastníky zná, ale nemůže je zveřejnit.

Každý rodič musí pochopit…?

Nevíme, jestli akcie držely jeho děti. U anonymních akcií, které Babiš tolik kritizoval, to prostě nevíme. Tečka. Může nám vykládat, co chce. Ale proč do toho zatáhl děti? Kvůli divákům. Děti "fungují", přesně, jak to Babiš řekl, "to přece musí každý rodič pochopit".

Ólala! Další finta bž. Co vlastně musí každý rodič pochopit? Že děti chránil? Před čím? Že mají taťku miliardáře? To přece každý ví, ne? Nebo aby jim někdo nezáviděl? Platí, že Babiš je jejich otec, takže bídu s nouzí zřejmě netřou.

Nebo má snad "každý rodič pochopit" něco jiného? Vzpomínáte na heslo za bolševika (za toho bolševika, kterým Babiš tak úspěšně proplul) "kdo neokrádá stát, okrádá svou rodinu"? Tohle má každý rodič pochopit? A za stát si dnes máme dosadit dojnou krávu jménem EU?

Nebo má snad každý rodič pochopit, že se dětem dávají peníze, aby si koupily farmu? Pardon, pane vicepremiére, pane ministře financí, ale kolik českých rodičů toto pochopí? A kolik z nich spolkne, že ji měly jen pět let a pak šup zpátky taťkovi?

Co pochopil průměrně inteligentní a nezaslepený divák či posluchač té zběsilé poslanecké chůze? Anonymní akcie byly svinstvo na druhou. Sloužily jedině k zakrytí vlastníka, přičemž vlastník má být vidět.

Nedozvěděli jsme se pravý důvod, proč Agrofert firmu převedl na anonymní akcie. Tátovo chránění dětí zní jako nesmysl, nemá logiku. Nabízí se otázka: dostalo by Čapí hnízdo dotaci cca 50 milionů, kdyby se vědělo, kdo akcie vlastní?

Dozvěděli jsme se, za kolik byla farma v roce 2008 prodána, chybí ovšem informace, za kolik ji Babišovy děti a bratr jeho partnerky Herodes prodali Agrofertu (firmě Imoba).

Výsledek. Víme, že firma byla v držení Babišovy rodiny. Je to rodina miliardáře. Ať si každý odpoví, jestli Čapí hnízdo mělo dostat dotaci pro malou či střední firmu, která nemá jiný způsob, jak by sehnala peníze na projekt. Ta odpověď je jasná jak facka.

Nejeden nezaslepený divák nabyl přesvědčení, že se jednalo o "odklon" (tak nazval exministr průmyslu za ODS Kocourek utajení 16 milionů kvůli rozvodu). Výsledkem čapího odklonu byla slušná sumička, 50 mega. Pro rodinku ovšem, pro rodinku. Každý rodič chápe a na nerodiče kašleme.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Utkání s Italy rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

V páté směně Italové dvakrát odpálili a Chrousta na "kopci" vystřídal nejzkušenější český hráč Petr Minařík. Domácím se přesto podařilo přidat pátý bod. Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování souboje nepřipustila.

Zákrok večera předvedl v zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a body nestáhl. Stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) měli Češi více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Aktualizováno před 1 hodinou

Osmý zápas, osmá výhra. Jekatěrinburg s Kovářem dál vítězí

Hokejisté Jekatěrinburgu vyhráli v KHL i osmý zápas a posedmé u toho byl český brankář Jakub Kovář. Jediný neporažený tým v soutěži zvítězil 5:4 v prodloužení nad Kunlunem a stále se pyšní stoprocentním bodovým ziskem. Před Šimonem Hrubcem dostal v brance čínského týmu přednost Jeremy Smith.

Kovářův Avtomobilist přitom uspěl už počtvrté až po nerozhodném výsledku v základní hrací době. Domácí tentokrát dvakrát stáhli jednogólovou ztrátu a po dvou třetinách sami vedli 4:3. Na vyrovnávacím gólu čínského týmu se podílel asistencí obránce Andrej Šustr.

Zápas rozhodl po 42 sekundách prodloužení druhým gólem v zápase německý útočník Brooks Macek, který se posunul do čela klubové produktivity s 11 body za šest branek a pět asistencí.

KHL:

Jekatěrinburg - Kunlun Red Star 5:4 v prodl. (za hosty Šustr 0+1), Magnitogorsk - Spartak Moskva 4:3, Ufa - Omsk 2:5, CSKA Moskva - Vladivostok 4:0, Dynamo Moskva - Petrohrad 0:2, HK Soči - Nižnij Novgorod 5:4, Kazaň - Nižněkamsk 4:1.

Další zprávy