Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 1. 2016 12:45

Barnevern ukradl českou holčičku! Opravdu? Máme jen jednostranné informace

Norská sociálka odebrala Češce a Norovi devítiměsíční dítě. Drsné. Matka u nás případ medializovala, což holčičce nepomůže.
Barnevern v Norsku odebral další české dítě. Tentokrát devítiměsíční holčičku trpící vážnou poruchou ledvin.
Barnevern v Norsku odebral další české dítě. Tentokrát devítiměsíční holčičku trpící vážnou poruchou ledvin. | Foto: Petiční výbor rodiny Michalákových

Norská sociálka opět vycenila zuby a pokousala Česko. Nějak tak vyznívají mediální výstupy k další akci Barnevernu, jež je velmi nepříjemně spojena s naší zemí. České matce a norskému otci byla odebrána devítiměsíční holčička.

Léčila se v nemocnici s vážnou poruchou ledvin. Podle norských sociálních pracovníků, tedy tak to podává matka, Češka, jejíž identitu zatím neznáme, s ní rodiče neměli dostatečně vyvinutý kontakt. O jejím odebrání se česko-norský pár dozvěděl na Štědrý den. Kruté. Dítě má přejít do trvalé péče pěstounů.

V úterý o tom informoval Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových. Rodiny, jíž Bernevern odebral již dříve dva chlapce. Z toho případu se stala jakási "národní", antinorská kauza, v níž se angažují poslanci, vláda a také rozhorlený prezident Miloš Zeman, který dokonce norskou sociálku přirovnal k nacistickému programu Lebensborn.

Nová situace se podobá případu rodiny Michalákové v tom, že jsme informace dostali pouze z jedné strany, takže vůbec netušíme, jaká je realita. Podobné je to také v tom, že se z případu "Barnevern II" stává velmi rychle mediálně-politická kauza. Znovu zdůrazňuji: aniž bychom měli relevantní informace z obou stran.

To je na celé věci zásadní. Ani v případu Michalákových, ani v případu devítiměsíční holčičky, ale ani v jiných případech nesmí Barnevern podávat informace. Kvůli ochraně dětí. Média jsou odkázána buď na jednostranné zprávy, nebo na vlastní investigaci. V případu Michalákových postupně vycházely najevo dost divné, těžko přijatelné věci (focení se s chlapcem na záchodě kupříkladu).

Nová kauza samozřejmě zvedá emoce. Není divu, jde o miminko, o devět měsíců starou holčičku. Navíc těžce nemocnou, odkázanou na transplantaci ledvin, které jí mohou nejspíš poskytnout právě rodiče... Vyčítat jim "nedostatečně rozvinutý kontakt" se zdá zpovzdálí divné. Jak se takový kontakt měří? Ale znovu, známe to jen z jedné strany.

Chalánková "v naprostém šoku"

Matka holčičky se obrátila na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD). Jeho ředitel Zdeněk Kapitán nyní popsal, jak to proběhlo. Matka zažádala o pomoc loni v listopadu, oznámila, že hrozí odebrání holčičky. Úřad chtěl podklady a dohodl se s ní, že bude přímo kontaktovat Barnevern, pokud o to bude mít zájem.

Zdeněk Kapitán: "Maminka uvedla, že věc probere se svým právním zástupcem. Na náš dotaz, zda máme vstoupit do jednání s Barnevernem, ale od konce listopadu už nereagovala. V tuto chvíli tedy není maminka ve spojení ani s námi ani s českým velvyslanectvím v Oslu." To řekl 12. ledna. Dodal, že poslankyně Jitka Chalánková z TOP 09, která se angažuje v Petičním výboru na podporu rodiny Michalákových a začala se starat i o nový případ, "podává médiím pohled jen z jedné strany".

Matka holčičky z jejího odebrání udělala mediální kauzu. Kontakt s ÚMPOD přerušila, už se mu neozvala, obrátila se na onen petiční výbor a na média. Věc se bleskově zpolitizovala, což ale, jak víme, na Barnevern nemá žádný účinek. Naopak: v případu rodiny Michalákových norská sociálka argumentovala tím, že medializace odebraným chlapcům škodí. (Medializace by měla smysl, kdyby ÚMPOD odmítl pomoc. Pak by byla pochopitelná.)

Ačkoliv tedy u nás nikdo přesně neví, co se stalo, ihned se objevily drsné reakce. Poslankyně Chalánková: "Všichni jsme v naprostém šoku... Tady už nejde jen o psychický teror dítěte, ale o přímé ohrožení jeho života. Doufám, že se konečně probudí všichni ochránci práv dětí u nás i ve světě, kteří se doposud zdráhali uvěřit, co se v Norsku děje." Opakuji, i paní Chalánková má zprávy jen z jedné strany.

Rychle se ozval i Hrad. Mluvčí Jiří Ovčáček sdělil: "Pan prezident bude bezesporu reagovat razantními kroky. Využije možnosti, které má k dispozici, včetně diplomatických.“ Kvůli případu rodiny Michalákových Miloš Zeman rozhodl o vyloučení velvyslankyně Norského království Siri Ellen Sletnerové ze všech oficiálních oslav svátku 28. října. Mluvčí ještě upřesnil: "Připomínám s novým případem, že názor pana prezidenta na činnost norské sociální služby je vysoce kritický."

Klaus junior: Neomarxistický teror

Premiér Bohuslav Sobotka od matky holčičky dostal do rukou zdůvodnění Barnevernu. Poté oznámil: „České úřady jsou připraveny se přímo zapojit do jednání s norskou sociální službou.“ Na mysli má Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, ministerstvo zahraničí i české velvyslanectví v Norsku. Reakce chválabohu sobotkovsky umírněná.

Zazářil Václav Klaus junior, expert ODS pro oblast školství: „Tady jde o teror namířený proti rodinám, základním citovým vazbám, přirozenému chování lidí. Ne náhodou stejní gauneři brání Barnevern, juvenilní justici a podobně, a jedním dechem hystericky vítají statisíce cizokrajných migrantů. Jde jim o zničení národů, zničení rodin, zničení veškerých tradic." Zamotal do toho všecko.

Své hořkosti Klaus mladší dodal ještě tvrdší ideologický háv: "Normální lidé čelí neomarxistickému teroru nebo zelenému socialismu nebo jak to nazvat, který je hůř uchopitelný než klasický socialismus namířený proti kapitalismu." (Podobný slovník používají neonacisté. Ale to je zřejmě shoda čistě náhodná.) ODS má taky jasno předem. Toto visí na jejích stránkách.

Podobně jako u případu chlapců Michalákových brutální politizace a medializace rozumnému vyřešení případu devítiměsíční holčičky nejen nepomůže, nýbrž zjevně škodí. Smysl má, aby matce pomohl český Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí. A zcela jistě nepomůže, když Siri Ellen Sletnerová dostane "zaracha" na Hrad.

Nepomůže taky vykřikovat věty o neomarxistickém teroru či zeleném socialismu. Nejen proto, že jde o Norsko, ale taky proto, že, opakuji, o případu víme jen velmi málo a výhradně z jedné strany. Což neznamená, že se Barnevern nemohl dopustit chyby. Mohl. Má špatnou pověst. Ale my to prostě nevíme.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 22 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Utkání s Italy rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

V páté směně Italové dvakrát odpálili a Chrousta na "kopci" vystřídal nejzkušenější český hráč Petr Minařík. Domácím se přesto podařilo přidat pátý bod. Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování souboje nepřipustila.

Zákrok večera předvedl v zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a body nestáhl. Stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) měli Češi více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy