stk | Komentáře
7. 7. 2008 16:40

Bém potvrzuje slib: Budu starostovat v Suché Loze

Tamní starosta jej obvinil, že nedrží slovo

Praha - Pražský primátor Pavel Bém na sobě nemíní nechat obvinění, které proti němu v uplynulých dnech prostřednictvím médií vznesl starosta tisícihlavé slovácké vísky Suchá Loz.

Bém mu slíbil, že si na týden vymění své role - on bude starostovat v Suché Loze, tamní starosta Petr Gazdík si vyzkouší práci na magistrátu. Gazdík ovšem minulý týden novinářům řekl, že Bém svůj slib nesplnil. "Primátorovi Bémovi sa k nám zjevně nechce! Dau suovo a včíl sa z toho vykrucuje - to chuap a eště primátor neměu děuat," řekl Gazdík serveru idnes.cz.

Pražský primátor ve svém blogu na Aktuálně.cz tvrdí, že se sjednané "výměně" nevyhýbá. "... pan starosta mě požádal, zdali by k výměně nemohlo dojít už v červnu. Moc se mi nechtělo, protože červen je vždy měsíc zmatků, ale nakonec jsem nějaký termín našel," píše Bém.

Čtěte blog Pavla Béma na Aktuálně.cz: Tao - Slovo a jeho síla (i slabost)

"Bohužel přišla nepříjemná zdravotní komplikace a já musel podstoupit plastickou operaci kolenních vazů... Informoval jsem pana starostu o nutnosti termín posunout. A to se také stalo. Našel jsem vhodný čas - třetí týden v srpnu - a po žádosti hejtmana Zlínského kraje slíbil, že kromě Suché Loze se podívám také do dalších zlínských a slováckých obcí," zdůvodňuje Bém, proč dosud do Suché Loze nepřijel.

Gazdík se s Bémem na "výměně" dohodl loni v listopadu ve Zlíně, kde s dalšími čtyřiceti starosty diskutoval o rozdělování daňových výnosů obcím. Starostům se nelíbilo, že stát menším sídlům dává na občana až šestapůlkrát méně peněz, než kolik získá na jednoho obyvatele Praha. Bém naopak připomíná, že Praha "generuje" podstatnou část celého HDP země a tyto peníze jdou i do regionů.

Z tohoto sporu pak vznikl nápad, že si Bém i Gazdík zkusí práci toho druhého.

"Troufnu si tvrdit, že je jednodušší řídit malou obec se zkušeností někoho, kdo řídí velké město, než naopak, ale doufal jsem, že si na to přijde pan Gazdík sám," míní Bém.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy