Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
13. 9. 2017 14:55

Billboardy visí dál, stát likviduje vzpouru. Společnost na úrovni polepšovny

S takovou se daleko nedostaneme. Když stát musí dospělé hlídat a umravňovat jako zlobivé žáky, vyplýtvá příliš mnoho cenné energie v konfliktech.
D4.
D4. | Foto: ČTK

Proslulý román Evana Huntera Džungle před tabulí líčí poměry na Severní manuálce v Bronxu, což je velký učňák plný lemplů a grázlů a taky učitelů zoufale usilujících o nějakou disciplínu. Základ zápletky: žáci kašlou na pravidla a zpěčují se pedagogům v čele s hlavním hrdinou Rickem Dadierem.

Přesto se mu však podařilo vynutit si jakousi poslušnost, zpravidla hrozbou domácích cvičení nebo testů nebo zavřením po škole nebo pozváním rodičů. Byly chvíle, kdy s kluky nehnula žádná pohrůžka, kdy prostě hoši neměli náladu a stáli v pevné, nerozborné frontě, kterou se mu nepodařilo rozrazit, ať mluvil a křičel, co chtěl a jak chtěl. A nebylo to zřídka. Patřilo to prostě k tomu, že učil na odborné škole, a každý kantor, kdo tam kdy vyučoval, se to naučil počítat prostě k životu.

Jde vlastně o alegorii něčeho, co máme na očích v celé společnosti. Existují nějaká pravidla a chronicky schází jejich dodržování.

Stát-učitel v tu chvíli samozřejmě může, a někdy rozhodně musí, nasadit represi. Tím ale také potvrzuje, že se v tu chvíli opravdu nacházíme na Severní manuálce. V situaci, kdy se dospělí lidé chovají jako neposlušní výrostci a jsou stejně jako oni - většinou marně - umravňováni kázeňskými donucovacími prostředky. (Nemám na mysli předem daný vztah policajt-zločinec, ale poměr učitel - zlobivý žák, ve kterém přicházejí v úvahu i jiné možnosti než třídní důtky.) 

Stát a společnost přece musí fungovat na respektu k pravidlům. Situace, kdy se pravidla, která nám nevoní, ignorují a sabotují, samozřejmě mohou nastávat a nastávají; ale nesmí se "počítat prostě k životu" jako v Džungli před tabulí.

Jednou takovou situací je příběh billboardů kolem dálnic a hlavních silnic. Před pěti lety parlament schválil, že k 1. září 2017 je musí majitelé odstranit. Týden před termínem se ukázalo, že se na to majitelé "vybodli", a protože se zákonem nesouhlasí, začali ho sabotovat. Příběh s vlajkami je znám, objem reklamních nosičů zůstal po dvou týdnech v podstatě stejný jako před 1. zářím. Na první pohled se nezměnilo nic. Vědí a vidí to všichni.

Žáci-billboardáři se ostentativně rozhodli, že neposlechnou. Státu-učiteli nezbývá než začít pravidla vymáhat. Uvědomuje si, že kdyby to nechal plavat, je jeho autorita fuč a příště ho nebudou brát vážně tuplem. Takže nejdřív, aby zlikvidoval důkaz vzpoury, udělá tu práci za žáky. A pak jim napaří nějaký trest, třeba stokrát opsat Nebudu lepit na billboardy státní vlajku. Respektive bude po majitelích vymáhat náklady spojené s odstraněním poutačů.

Je evidentní, že s takovou se daleko nedostaneme. Společnost, ve které stát musí dospělé hlídat jako zlobivé žáky, jestli nekouří na záchodě, jako malé děti, jestli si vyčistily zuby, má problém od samého začátku. Není pravděpodobné, že by byla úspěšná. Vyplýtvá příliš mnoho cenné energie v konfliktech. Na umravňování a disciplinaci. Jako učitelé na Severní manuálce na to, aby je rozjívení mládenci vůbec vnímali - takže potom už nemají sil, aby je kromě toho opravdu učili a něco naučili.

Místo blackboard jungle tu máme takovou naši billboard jungle.

Na některých, dnes už nelegálních billboardech přitom září někteří politici. Jejich velká předvolební slova se tím mění ve smutnou parodii.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 7 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy