Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 9. 2015 8:00

BIS varuje před Ruskem a Čínou. Zeman je trojský kůň

Komentář Martina Fendrycha: Česká civilní tajná služba vydala výroční zprávu za rok 2014. Pozornost věnuje též zahraničním rizikům, mimo jiné ruským a čínským špiónům, kteří jsou u nás velmi aktivní.
Zemanův přítel Putin není přítel Česka. Sešli se spolu v Pekingu po vojenské parádě.
Zemanův přítel Putin není přítel Česka. Sešli se spolu v Pekingu po vojenské parádě. | Foto: Reuters

Žijeme v podivné zemi. Český prezident Zeman pěstuje vysoce nadstandardní kontakty s Ruskem a Čínou, a přitom není pochyb, že obě ty země představují pro Česko i pro EU zásadní riziko. Nepatří mezi mocnosti přátelské. Nejen proto, že v nich panují nedemokratické režimy, v Číně komunistický, v Rusku autoritářský, putinistický, ale také proto, že jak ruské, tak čínské tajné služby u nás vyvíjejí intenzivní činnost. Svědčí o tom čerstvě vydaná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2014.

Buďme si jisti, že od konce loňského roku ruští i čínští agenti ještě zvýšili svoje úsilí. Rusko i Čína hledají cesty, jimiž proniknou do Evropské unie. Zdaleka ne všude nacházejí tak otevřenou náruč jako na Pražském hradě a v Česku. Miloš Zeman u nás plní roli rozhlasové stanice VOP (Voice of Putin). A zároveň českou politiku lidských práv změnil v politiku zájmů čínských komunistů.

Nejde jen o obchod. S Čínou obchoduje Evropa i Spojené státy. Těžko však najdete demokratickou zemi, jejíž prezident pojede do Pekingu vykládat, že se tam naučí stabilizovat společnost. Stejné to má s Rusy. Klade důraz na obchod, nikoli na potlačování práv opozice, umělců, gayů a leseb, menšin. Totéž dělal při své poslední návštěvě Pekingu, kde si nenechal ujít pompézní vojenskou přehlídku.

Co píše o Rusku a Číně tajná služba BIS? „S ohledem na mezinárodní a vnitropolitickou situaci a míru rizik pro zájmy ČR a jejích občanů byly v roce 2014 hlavními cíli zájmu BIS aktivity ruské, čínské a ukrajinské moci na našem území.“ Služba loni nenarazila na aktivity ukrajinských zpravodajských služeb namířené proti Česku.

Začněme Čínou. Citace ze zprávy: „V případě čínské moci a jejích zpravodajských služeb se nesl rok 2014 ve znamení důrazu na vlivovou infiltraci do českých politických a státních struktur a sběru politického zpravodajství, a to vše za aktivní pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků.“ Pokračuje trend, před kterým tajní agenti varovali již v roce 2013.

O kom BIS mluví? Pronikání Číňanů na Hrad je již minimálně rok známé. Jde to tak daleko, že na konci srpna přímo na Hradě zahájila své fungování v Česku pobočka Bank of China. Za přítomnosti Zemana. Silnou podporu má Čína na ministerstvu zahraničí a od roku 2012 je předsedou dozorčí rady Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce bývalý ministr obrany a bývalý volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík. Ten byl za Zemanova premiéra Jiřího Rusnoka jeho neplaceným poradcem pro Čínu.

Čínská brána k českým myslím otevřena

Číňané vědí: vliv lze získat pomocí politiky, ekonomiky a médií. Čínská skupina CEFC minulý víkend zahájila strategické partnerství s českou leteckou společností Travel Service. Postupně v ní převezme až skoro poloviční podíl. Jako investor Číňané vstoupili do Pivovary Lobkowicz Group. Podpisy dokumentů v Číně hlídal Zeman.

CEFC se stane strategickým partnerem českých firem Médea Group a vydavatelství Empresa Media, vlastnící TV Barrandov. Dnešní majitel Jaromír Soukup řekl: „Partnerství nám umožní další rozvoj naší televize, tiskových i dalších médií. Zároveň budeme posilovat naše postavení na trhu elektronických médií s ohledem na technologický náskok a know-how CEFC.“ Cenný obchod pro Čínu, vstupuje do čtvrtého největšího mediálního koncernu v České republice. Brána k českým myslím otevřena. Čínské tajné služby spokojeně mlaskají.

O činnosti ruských špionů u nás se BIS rozepisuje široce. Je to zahraniční riziko číslo jedna (což vám potvrdí každý bezpečnostní analytik, nikoli však hradní pán). Co služba ve své zprávě určené veřejnosti píše? Pracují u nás „vysoké počty ruských zpravodajských důstojníků“. Jsme součástí Schengenu, takže tito lidé neohrožují jen nás, ale i další země EU.

Rusové se soustředí na českou energetiku a vědecko-technickou oblast. Masírují ruskojazyčnou krajanskou komunitu u nás (nechvalně známý je zde mimo jiné vliv ruských prokremelských či Putinových kozáků). BIS dále uvádí, že „Rusko nepovažuje boj o českou jadernou energetiku za ztracený“. Mají zájem o Temelín, Dukovany a o dodávky jaderného paliva. „O novou energetickou koncepci České republiky jako celek a o všechny subjekty, které mají na naplňování energetické koncepce byť jen zprostředkovaný vliv.“

Tajná služba popisuje silný ideologický vliv Kremlu v Česku. „Rusko dlouhodobě buduje v Česku vlivové a propagandistické struktury, jejichž cílem je prosazovat a chránit ruské ekonomické a politické zájmy na úkor zájmů Česka a potažmo NATO a EU.“ A dál: „Spektrum nástrojů ruské propagandy v Česku začíná u ideologicky manipulovaných občanů, kteří nevědomě podporují ruské propagandistické úsilí, a končí u profesionálů, kteří s Rusy spolupracují vědomě.“ (Putinovské servery, tisíce debatérů na sociálních sítích atd.)

Zpráva je ostrá, jen blázen nebo nenapravitelný ignorant by pochyboval o tom, že ruský i čínský režim (především pak ten první) Bezpečnostní informační služba vnímá jako zásadně nepřátelský. Cílem jejich agentů u nás je škodit Česku, škodit Unii, škodit Západu, demokracii.

O to víc zaráží, že prezident a jemu oddaní politici zůstávají k těmto varováním slepí a hluší. Přitom Zeman, Sobotka, Zaorálek, Mládek a další potentáti dostávají mnohem podrobnější zprávy tajné služby, kde najdou přesné informace - mnohdy o vlastních lidech.

Civilní tajná služba nás nenechává na pochybách: Rusko, Putinův režim, pro nás představuje obrovské riziko. A čínské tajné služby jsou zrovna tak nepřátelské jako ty ruské. Zeman je jejich trojský kůň.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy