Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 10. 2016 12:09

Blanické rytíře nepotřebujeme, občanská společnost žije. Zemanovi a čínomilům dává zabrat

Některým politikům jejich lásku ke svobodě věřit můžeme, jiným ne. Ale akce studentů a občanů dávají téhle zemi naději, že snad ještě úplně nezblbla.
Občané se umějí bránit. Ukazují to pravidelně na výročí 17. listopadu. A letos to předvedou i 28. října při různých akcích na podporu Bradyho, dalajlámy, demokracie.
Občané se umějí bránit. Ukazují to pravidelně na výročí 17. listopadu. A letos to předvedou i 28. října při různých akcích na podporu Bradyho, dalajlámy, demokracie. | Foto: Martin Fendrych

Lidé se při debatách ptají, co je to ta občanská společnost. Někdy řeknou "ta vaše občanská společnost", ironicky, ale mě těší být s ní spojován. Protože občanská společnost je cosi jako "není mi jedno, co se okolo mě děje".

Uteklo 27 let od pádu komunismu. Za tu dobu jsme se změnili, přibylo lidí, kterým "není jedno". Za komunistů se většina starala o sebe, protože pak mohla lépe přežít. Pěstovala se povinná angažovanost, lidé se naučili předstírat, že mají zájem, ale neměli ho. Ti, co se opravdu starali, byli zavíráni a pronásledováni.

Nedávno jsem psal o tom, co zbylo po Havlovi, že se politikům podařilo takřka dokonale rozmělnit jeho představu o státu. Ale zbyla po něm živá, rozvíjející se, rostoucí skupina lidí, kterým "není jedno". Nelhostejní, nevolení i volení, aktivní lidé se zájmem o život jako celek.

Občanskou společnost nikdo neřídí, buduje a organizuje se sama. Nemá jednotné velení, spojuje ji jakýsi neuchopitelný jednotný duch, starost o věci, které jednotlivce přesahují, bezprostředně se ho netýkají, mohl by je nechat plavat. V malém jsou to příběhy blízkého okolí, nenechat si líbit manipulace, ničení prostředí, zastat se lidí v potížích.

Ve velkém zažíváme pohyb občanské společnosti nyní. A je to fascinující. Něco se stane, nějaká mez je překonána a rozjedou se desítky akcí. Nelhostejné v posledních letech často uvádí do pohybu Miloš Zeman. Zřejmě trpí bludem, že 28. říjen je něco jako oslava jeho narozenin a že si při ní může dělat, co chce.

Předvedl, že se dokáže vozit po osmaosmdesátiletém muži, který prošel koncentráky. Prezidentův totální nezájem o Jiřího Bradyho jako o člověka zaráží. A právě na jednotlivce, z něhož si moc udělá trhací kalendář, bývá občanská společnost extra citlivá. Zeman vyvolal hněv občanů.

Nechutné byly i tance okolo dalajlámy. Princip stejný: pokojný tibetský duchovní Zemana a spol. (Sobotku, Hamáčka, Štěcha) nezajímá. Jen se klepou před komunistickou Čínou. Kvůli vidině kšeftu zapřou Česko po roce 1989 a udělají z něj v klidu Česko před rokem 1989.

Co mají společného Brady a dalajláma

Když pozorujete dalajlámu a Bradyho, neunikne vám, že mají něco společného. Jakousi vnitřní jistotu a pokoj. Podobně je na tom ministr Herman. I on vystupuje s jistotou a pokojem. Nesvobodné Číně oddané politiky tohle dráždí, Zeman ten vnitřní pokoj nesnese, uráží ho. Občanskou společnost naopak přitahuje.

Reakce na zneužití Bradyho a dalajlámy je úžasná. Za rektory, kteří se nezúčastní pátečního ceremoniálu na Hradě, se postavili vysokoškoláci. "Po událostech posledních dní jsme se my, studenti a studentky českých vysokých škol, rozhodli ozvat proti chování prezidenta České republiky," píší v dokumentu, který podepsalo jednapadesát studentských spolků.

Přijdou v pátek 28. října v deset hodin dopoledne na Hradčanské náměstí na akci rektorů. Místo za Zemanem půjdou za Masarykem. "Opakované nepozvání rektorů na oslavy hlavního českého státního svátku bylo jen další v řadě událostí, kterými prezident útočí na akademickou obec a znevažuje její postavení ve společnosti," píší spolky.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima o studentech prohlásil: "Jsem na ně jako na členy akademické obce hrdý, stejně jako na to, že vědí, kde je jejich místo, i to, za jaké hodnoty a ideály je třeba bojovat."

Rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller udělí v pátek na Staroměstském náměstí v Praze Bradymu vyznamenání. Na Facebooku k tomu poznamenal: "Alespoň bychom zachránili čest České republiky a uctili člověka, jenž pro republiku něco udělal."

Ozvali se i někteří katolíci. A to i přes nepřehlédnutelnou, až podlézavou náklonnost českého šéfa katolíků Dominika Duky vůči Zemanovi. Na Hrad 28. října nepůjde plzeňský biskup Tomáš Holub. Stejně tak kardinál Miloslav Vlk, který řekl: "Už jsme zažili řadu kauz kolem fungování Miloše Zemana jako prezidenta. Tato je však, myslím, velmi flagrantní, a proto si zaslouží protest zdravě uvažujících občanů neúčastí na udělování státních vyznamenání, pakliže se s nimi takto kšeftuje."

Políček neuvěřitelně poníženému Štěchovi

Ostře promluvil na serveru Christnet.cz kněz Tomáš Halík: "Myslím, že letošní vyznamenaní by se měli dotázat svého svědomí, zda mohou sami za takových okolností beze studu vyznamenání přijmout."

Chystají se i další občanské podniky. Oslavu 28. října svolává na pátek na půl sedmou večer na Staroměstské náměstí předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík (STAN mají z politických stran k občanské společnosti asi nejblíže).

Část politiků jedná občansky, nelhostejně. Senátoři za KDU-ČSL a STAN zveřejnili společný nesouhlas s tím, že předseda Senátu Štěch podepsal prohlášení o oficiální politice Česka vůči Číně. Prohlášení podle nich mělo "neuvěřitelně poníženou formu" a bylo navíc vydáno v zájmu země, která "trvale porušuje lidská práva a není zárukou bezpečnosti pro liberálně demokratické země".

Lidovci, topka a ODS se nezúčastní oslav 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu. "... oslava tohoto státního svátku se zvrhává v nedůstojné politikaření, osobní osočování a vyřizování si účtů, popřípadě v osobní politickou prezentaci. My nechceme být součástí této hry," pravil Pavel Bělobrádek.

Čínomil Jan Hamáček, předseda sněmovny, svolává na čtvrtek slavnostní shromáždění poslanců, kde Bradymu předá ocenění. Hamáček se zjevně snaží napravit svoje potupné jednání. Podobně další čínomil, premiér Sobotka. Opět už upadl do své schizofrenní polohy (jednou kývá Zemanovi a Číně, podruhé demokracii). Bradyho chce ocenit za celoživotní úsilí o obranu lidských práv, svobod a obhajování humanistických a demokratických principů. Komické, jak Sobotka mění podoby.

Některým politikům jejich lásku ke svobodě věřit můžeme, jiným ne. Ale akce studentů a občanů dávají téhle zemi naději, že snad ještě úplně nezblbla a že ví, co má smysl hájit. Občanská společnost v Česku žije. Nepotřebujeme Blanické rytíře. Stačí občané.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy