Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
7. 12. 2009 11:10

Blogeři: Co Kodaň znamená pro české politiky a pro nás?

Kotecký, Metelka a další blogeři o kodaňské konferenci
Foto: Aktuálně.cz

"Bez pomoci České republiky se nová smlouva neobejde. Se 14 tunami na obyvatele a rok patříme k evropským rekordmanům v exhalacích skleníkových plynů," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz programový ředitel Hnutí DUHA Vojtěch Kotecký. Text napsal k tématu právě probíhající kodaňské konference, kde se rozhoduje o nové smlouvě, která by měla omezit objem produkovaných emisí.

Dále čtěte k tématu: Klimatický summit v Kodani začal obviněním Západu

Kotecký píše, že na konferenci nejde jen o rozhodnutí lídrů světových mocností, ale že také "Češi sehrají velmi důležitou roli", protože realizace případné smlouvy se neobejde bez účasti a podpory politiků menších států - včetně Česka.

"Proto by domácí politici měli konkrétně navrhnout, čím hodlají doma přispět k rozhýbání moderních, zelených řešení. Politické strany musí říci, jakou konkrétní legislativou nastartují zateplování domů, motivují průmysl k investicím do efektivních technologií, usnadní recyklaci odpadků, pomohou firmám přesouvat dálkovou přepravu zboží z kamionů na železnice (a nakupovat od místních dodavatelů namísto dovozu zboží ze druhé strany Evropy) nebo přimějí automobilky, aby na trh dodávaly auta s nižší spotřebou," myslí si Kotecký.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Vojtěcha Koteckého: Češi v Kodani

Další ekolog Jan Beránek z hnutí Greenpeace se v blogu snaží vysvětlit běžnému čtenáři, o čem se v Kodani bude jednat a jaké dopady jednání bude mít.

"V sázce není nic menšího než budoucnost planety a naší civilizace tak, jak je známe," je přesvědčen Beránek. "Některé očekávané projevy globálního oteplení už pozorujeme. Je také jasné, že jak příroda, tak lidská společnost mají obrovskou setrvačnost, takže určitým problémům se už nevyhneme. Přesto ale pořád můžeme zabránit tomu nejhoršímu," myslí si.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Jana Beránka: Průvodce rodičů po klimatické konferenci v Kodani

Kodaňskou konferencí se ve svém blogu na Aktuálně.cz zabývá také klimatolog Ladislav Metelka.

"Nevím, proč v situaci, kdy emise CO2 výrazně rostou, řada politiků ve svých úvahách zapomíná na jednoduchý a základní cíl - nejprve je totiž třeba růst emisí CO2 vůbec zastavit. To je totiž nezbytný první krok. Pak teprve se můžeme bavit o snižování emisí a o tempu tohoto snižování," myslí si.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Ladislava Metelky: O Kodani a zlaté rybce

Klára Sutlovičová z nevládní organizace Centrum pro dopravu a energetiku popisuje nejpravděpodobnější scénáře, jak by kodaňská konference mohla dopadnout.

"Přes relativně pesimistické vyhlídky se v posledních dnech objevilo několik náznaků, že by dobrá, legálně závazná dohoda mohla být v Kodani dosažena. Kancléřka Merkelová a prezident Sarkozy vyjádřili, že je nutné, aby dohoda byla legálně závazná. Prezident Obama a čínský prezident Hu Jintao se shodli alespoň na tom, že ať už bude dohoda závazná, nebo ne, je třeba, aby pokrývala všechny klíčové aspekty a nic nebylo vynecháno," píše Sutlovičová.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Kláry Sutlovičové: Tři scénáře globální dohody na ochranu klimatu

 

 

Právě se děje

Další zprávy