Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
18. 11. 2008 14:37

Blogeři o 17. listopadu: Svoboda? Deziluze? Spiknutí?

Klaus, Hvížďala, Mikloš či Tomský se zamýšlejí nad uplynulými 19 lety
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Co přinesl této zemi 17. listopad 1989?

Byl jeden špatný režim nahrazen jen dalším podobným?

Převlékli mocní pouze kabáty a dál ovládají tuto společnost?

Využili Češi šanci, kterou jim pád "socialismu s lidskou tváří" nabídl?

Čtěte více: Studentský vůdce: Mluvme o systému StB, ne o Kunderovi

Publicista Karel Hvížďala je přesvědčen, že 17. listopadu nešlo o žádnou revoluci, ale jen o akci několika statečných lidí a pád již tak vratkého režimu.

"Můžeme být na takovýhle začátek změny hrdí, když o žádnou revoluci nešlo a když odpůrců režimu bylo tak zoufale málo? Nepředznamenal právě tento snadný útěk starých mocipánů, za kterým nebyl žádný náš velký společný výkon, současné problémy? Když nebyla revoluce, nemohlo přece dojít k žádné očistě a nesmíme se tomu, co je dnes, vůbec divit. Naše současné rozhořčení je falešné jako řeči, které oslavují tehdejší 'revoluci'," píše Hvížďala.

Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
17. listopad: Máme co oslavovat?

Ředitel soukromého gymnázia Václav Klaus srovnává situaci před pádem komunismu a nyní.

"Do svého blogu si píšu (a všichni ostatní blogeři), co chci a výsledkem je maximálně změť nenávistných komentářů, připomínající, že budoucí bachaři a strážci signální stěny - žijí mezi námi (jak také jinak), ale to je vše. Nikdo si mě nevolá k výslechu, nevyhrožuje panu Stejskalovi anebo to nevyřídí jedním telefonem vydavateli nebo mému zaměstnavateli. Tedy vůle by jistě byla, ale zatím není ta moc," konstatuje například Klaus.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Klaus:
17. listopad na Národní třídě

Někdejší slovenský ministr financí Ivan Mikloš se domnívá, že nejvíce obětí komunismu je mezi těmi, kteří 17. listopad 1989 neslaví.  

"V tomto článku chcem písať o tých obetiach komunizmu, ktorých komunizmus nepripravil ani o život, ani o príbuzných, ani o majetok, ale pritom sú poľutovaniahodnejšími obeťami tohto režimu, ako tí, ktorým zobral všetko. Chcem písať o ľuďoch, ktorí za komunizmom cítia nostalgiu, alebo ho dokonca bránia. O tých, ktorí si nevšimli november 1989, o tých, ktorí tvrdia, že ľuďom ako sú oni, sa po novembri 1989 žije horšie ako pred ním," píše Mikloš.

Ivan Mikloš.
Ivan Mikloš. | Foto: Aktuálně.cz
Ivan Mikloš:
Žijúce obete komunizmu, ktoré november 1989 neoslavujú

Ekonom a publicista Pavel Kohout si pohrává s myšlenkou, jak by se situace vyvíjela, kdyby se režimu v listopadu 1989 podařilo protesty potlačit.

"Leden 1990: Pružnější frakci v KSČ je jasné, že ve světle vývoje v sousedních zemích nelze vládu pevné ruky dlouhodobě udržet. Je svolán mimořádný sjezd a nové vedení strany ohlašuje novou hospodářskou politiku. Lid jásá: konečně změna!" fabuluje Kohout.

Foto: Aktuálně.cz
Pavel Kohout:
Revoluce, která se nestala

Publicista a politolog Alexander Tomský připomíná, že mladé lidi dnes slavná výročí českých dějin nezajímají.

"A divíte se? Svoboda je jako zdraví, jen ten ji vnímá, kdo ji ztratil. Když ji má, tak je neviditelná a samozřejmá. A dějiny? Připomínat hrdinná slavná jména je pro život pospolitosti nezbytné, jinak přestane národní život existovat, zbude jenom shluk osamělých odcizených jedinců bez kolektivního smyslu pro obec. Jenže!" píše Tomský a dodává:

"Kde jsou ta slavná příkladná jména našich héroů z barikád osmičkových letopočtů a jedné devítky? Marně, marně lovím v paměti…"

Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský:
Listopad sedmnáctého
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 4 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 4 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 4 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy