Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
21. 11. 2008 12:15

Blogeři o Afghánistánu: Máme dál vést válku? A jak?

Hybášková, Liška a další blogeři píší o Afghánistánu
Foto: Aktuálně.cz

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se v posledních měsících zhoršila, povstalecké hnutí Taliban se v rámci tažení proti teroru nedaří porazit.

Proti tomuto extremistickému hnutí bojují od roku 2001 koaliční jednotky. Afghánistán se pro ně v letošním roce stal nebezpečnější zemí než Irák. Několikrát byli napadeni také čeští vojáci. Taliban je aktivní hlavně na jihu země, své útočiště mají extremisté také na severu Pákistánu, kde proti nim zasahuje tamní armáda.

Co se nyní děje v Afghánistánu a sousedním Pákistánu a jak situaci řešit? Odpovědi hledali blogeři Aktuálně.cz.

"Situace v Afghánistánu se nelepší," myslí si ministr školství a bloger Aktuálně.cz Ondřej Liška a dodává: „České angažmá v zemi, kde Tálibánci polévají školačky na cestě do školy kyselinou jen proto, že jsou ženy, má jistě smysl. Zůstane ale neúspěšné, pokud se neposílí jeho nevojenský, tedy civilně rekonstrukční charakter."

Foto: Aktuálně.cz
Kladivem na teroristy svobodu a rozvoj neukujeme

Také europoslankyně a bývalá diplomatka Jana Hybášková se ve svém textu zabývá rekonstrukcí země a zdůrazňuje nutnost českého podílu na ní i do budoucna včetně nasazování vojáků.  

„K rekonstrukci Afghánistánu potřebujeme vojenské prostředky a vojenskou ochranu. Bez ní je obnova nemožná," tvrdí.

Foto: Aktuálně.cz
Co s Afghánistánem

Jakému nebezpečí čelí cizinci i místní obyvatelstvo popisuje ve svém blogu přímo z Afghánistánu Karla Štěpánková, která pracuje v civilní části českého provinčního týmu v Lógaru na východě země.

"Lógar není bezpečná a klidná provincie. Nebezpečí tu ale číhá především na místní lidi a novináře, kteří se bojí každý den o svůj život, a místo v neprůstřelném humwee, jezdí do práce každý den na kole nebo motorce, na lidi z rádia, kteří dostávají denně výhružné dopisy a smsky," píše.

Foto: Aktuálně.cz
Smrt za písně, které zpívají ženy

Extremisté mají své útočiště za hranicemi země, na severu Pákistánu. O nejistotě a obavách Pákistánců z extremistů píše přímo z Pešávaru česká novinářka Tereza Engelová.

"Městem se šíří fámy, Tálibán přichází, Tálibán nás obsadí, už jsou blízko. Skoro mám pocit, jakoby to byl záměr, jakoby nás někdo připravoval, že Tálibán opravdu přijde a my ho pak snáz přijali," cituje Tereza Engelová ve své reportáži osmadvacetiletou Tádžik Riffatovou.

Foto: Aktuálně.cz
S Tálibánem za dveřmi

 

Další informace:

 

Právě se děje

Další zprávy