Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
21. 11. 2008 12:15

Blogeři o Afghánistánu: Máme dál vést válku? A jak?

Hybášková, Liška a další blogeři píší o Afghánistánu
Foto: Aktuálně.cz

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se v posledních měsících zhoršila, povstalecké hnutí Taliban se v rámci tažení proti teroru nedaří porazit.

Proti tomuto extremistickému hnutí bojují od roku 2001 koaliční jednotky. Afghánistán se pro ně v letošním roce stal nebezpečnější zemí než Irák. Několikrát byli napadeni také čeští vojáci. Taliban je aktivní hlavně na jihu země, své útočiště mají extremisté také na severu Pákistánu, kde proti nim zasahuje tamní armáda.

Co se nyní děje v Afghánistánu a sousedním Pákistánu a jak situaci řešit? Odpovědi hledali blogeři Aktuálně.cz.

"Situace v Afghánistánu se nelepší," myslí si ministr školství a bloger Aktuálně.cz Ondřej Liška a dodává: „České angažmá v zemi, kde Tálibánci polévají školačky na cestě do školy kyselinou jen proto, že jsou ženy, má jistě smysl. Zůstane ale neúspěšné, pokud se neposílí jeho nevojenský, tedy civilně rekonstrukční charakter."

Foto: Aktuálně.cz
Kladivem na teroristy svobodu a rozvoj neukujeme

Také europoslankyně a bývalá diplomatka Jana Hybášková se ve svém textu zabývá rekonstrukcí země a zdůrazňuje nutnost českého podílu na ní i do budoucna včetně nasazování vojáků.  

„K rekonstrukci Afghánistánu potřebujeme vojenské prostředky a vojenskou ochranu. Bez ní je obnova nemožná," tvrdí.

Foto: Aktuálně.cz
Co s Afghánistánem

Jakému nebezpečí čelí cizinci i místní obyvatelstvo popisuje ve svém blogu přímo z Afghánistánu Karla Štěpánková, která pracuje v civilní části českého provinčního týmu v Lógaru na východě země.

"Lógar není bezpečná a klidná provincie. Nebezpečí tu ale číhá především na místní lidi a novináře, kteří se bojí každý den o svůj život, a místo v neprůstřelném humwee, jezdí do práce každý den na kole nebo motorce, na lidi z rádia, kteří dostávají denně výhružné dopisy a smsky," píše.

Foto: Aktuálně.cz
Smrt za písně, které zpívají ženy

Extremisté mají své útočiště za hranicemi země, na severu Pákistánu. O nejistotě a obavách Pákistánců z extremistů píše přímo z Pešávaru česká novinářka Tereza Engelová.

"Městem se šíří fámy, Tálibán přichází, Tálibán nás obsadí, už jsou blízko. Skoro mám pocit, jakoby to byl záměr, jakoby nás někdo připravoval, že Tálibán opravdu přijde a my ho pak snáz přijali," cituje Tereza Engelová ve své reportáži osmadvacetiletou Tádžik Riffatovou.

Foto: Aktuálně.cz
S Tálibánem za dveřmi

 

Další informace:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy