stk | Komentáře
20. 9. 2008 14:05

Blogeři o bankovní krizi v USA: Čeká nás pád na dno?

Co si myslí Švejnar, Sedláček, Brixi a další
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ekonomové hovoří o krizi, která přichází jednou za sto let.

Někteří nabízejí srovnání s pádem newyorské burzy, která odstartovala celosvětovou recesi na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století.

Prudké výkyvy zaznamenávají burzy prakticky po celém světě.

Čtěte Speciál týdne: Krize v USA ochromila burzy celého světa

Co bude dál? Podaří se rozkolísané trhy uklidnit? A co je pro to třeba udělat?

Či svět naopak stojí před hlubokými hospodářskými problémy? A co to všechno může znamenat pro nás, občany České republiky?

Na tuto otázku hledají odpověď i blogeři na Aktuálně.cz.

"Zatím se nezdá, že by se nákaza z finančního sektoru destruktivně přenášela do reálné ekonomiky. Nejpravděpodobnější scénář dalšího vývoje je, že celosvětová ekonomika zpomalí, možná na delší dobu, ale do hluboké krize nespadne," míní ekonom Jan Švejnar, nedávný vyzyvatel Václava Klause v souboji o prezidentské křeslo.

Zároveň ale varuje, že nebezpečí vytvářené obrovskou nejistotou na finančních trzích není v žádném případě radno podceňovat.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Švejnar:
Finanční krize vs. kouzelník Bernanke

Expertka Světové banky, pro Světovou zdravotnickou organizaci a Dětský fond OSN Hana Brixi poukazuje na to, že všechny pokusy ozdravit ekonomiku zaplatí daňový poplatník.

"Velká část veřejného dluhu roste z tzv. mimorozpočtových závazků státu. ... Výsledkem je, že v ať už před dvaceti lety nebo opět nyní v USA, nebo před deseti lety v zemích jihovýchodní Asie a Jižní Ameriky, nebo i za posledních 20 let v ČR, veřejný dluh značně naskočil kvůli politickému oportunismu, krátkozrakosti a často souvisejícímu hazardu v soukromém sektoru," píše Brixi.

Foto: Aktuálně.cz
Hana Brixi:
Daňový poplatník to zaplatí

Finanční analytik Raiffeisenbank.Aleš Michl upozorňuje na to, že dobré časy svádí k lenosti. "Čím lepší období je před krizí, tím více sklouznete k menší pozornosti a opatrnosti. A tím hlubší je pak následná krize," píše Michl.

A zároveň se snaží najít na té dnešní něco pozitivního. "... vlastně i krize klidně mohou být důvodem k opatrné oslavě. Dříve či později prostě každá bublina splaskne. Náš systém ve své podstatě potřebuje šok k tomu, aby se zlepšoval," míní Michl.

Foto: Aktuálně.cz
Aleš Michl:
Díky za každou novou krizi

Tomáš Sedláček, hlavní makroekonomický stratég ČSOB, se zamýšlí, co vlastně drží současnou ekonomiku v chodu. Podle něj jde o tři "veličiny", "tři velké strážce, kteří zjišťují, že se držíme pravidel a dodržujeme je".

"Tím prvním jsou naše sdílené hodnoty - společenská etika či morální pravidla -, které ctíme a tmelí nás dohromady. Pak je to konkurence, která nutí nepodvádět a nešidit. A tím třetím faktorem je státní regulace, ten monopol na násilí, který je zde proto, aby nás ztrestal, prohřešíme-li se proti pravidlům," míní Sedláček.

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Sedláček:
Trh a chaos aneb O třech Gráciích

Leh(l) man, brothers!

Politolog Jiří Pehe je přesvědčen, že současná krize je důkazem selhání neoliberálních ekonomických teorií.

"To, co nyní sledujeme v podobě americké finanční krize, jež se stává světovou, vyvolá potřebu přehodnotit neoliberální doktrinářství, spojené s vírou, že trh nakonec všechno zařídí nejlépe. Bezhlavá privatizace všech odvětví ekonomiky, kde se ještě dá najít nějaký kapitál, osekávání veřejných statků i snahy o omezování regulační role státu a nadnárodních organizací, se ukazují být cestou s nepředvídatelnými riziky," domnívá se Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
Konec neoliberálního blouznění
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney změnil jména filmových studií, už neobsahují označení Fox

Americký zábavní gigant Walt Disney se rozhodl změnit jména filmových studií, která loni získal od společnosti 21st Century Fox. Z jejich názvu vypustí označení Fox. Studia The 20th Century Fox tak nově ponesou jméno The 20th Century, zatímco z Fox Searchlight Pictures se stanou jen Searchlight Pictures. Podle časopisu Variety nechce být Disney spojován se jménem mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který vlastní konzervativní stanici Fox News. Ta mimo jiné podporuje republikánského prezidenta Donalda Trumpa, kdežto Hollywood je považován za baštu liberálů. "Jméno Fox rovná se Murdoch, a to je toxické," cituje časopis Variety nejmenovaného zástupce Disneyho.

Zdroj: ČTK/Variety
před 2 hodinami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy