Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
20. 1. 2009 13:42

Blogeři o Kaplickém: Umělec, který neuhnul z cesty

Blogeři o díle a osobnosti architekta Jana Kaplického
Foto: Aktuálně.cz

Ve středu zemřel architekt Jan Kaplický, který v Česku dokázal svým návrhem Národní knihovny vzbudit zájem médií a veřejnosti o architekturu.

Čtěte Speciál o Janu Kaplickém

Ve svých blozích na Aktuálně.cz se jeho životu a dílu věnovali blogeři Aktuálně.cz: novinář Karel Hvížďala a architekt Jan Kasl.

"Architekt Jan Kaplický byl k originalitě předurčen, vyrostl v ní a je dobře, že odešel do Londýna, který originalitu umí lépe ocenit. Jako mimořádně nadaný a výlučný člověk byl samozřejmě komplikovaný, ale nikdy neuhnul z cesty, na kterou se vydal," napsal ve svém osobním textu bloger Aktuálně.cz, publicista Karel Hvížďala, který dodává:

"My se, bohužel, s výjimečnými osobnostmi neumíme dodnes vyrovnat, což ukázal i způsob, jak jsme o něm psali po jeho smrti: když se proti němu a jeho návrhu na knihovnu postavila vehementně část politické reprezentace a on to nejvíce potřeboval, tak jsme se za něj nedokázali dost jasně postavit. Když zemřel, tak ho adorujeme, ač jsme se na jeho předčasné smrti do jisté míry všichni svou pasivitou podepsali."

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte celý text: Jan Kaplický alias Johan nebo Kapla

Architekt Jan Kasl začíná svůj text osobní vzpomínkou na Jana Kaplického a zabývá se rovněž prací jeho studia Future Systems. Kaplického návrhy hodnotí slovy:

"Unikátní dílo Jana Kaplického teprve čeká na skutečné ocenění, bohužel v Česku není mnoho co hodnotit - pokud by se ovšem nepodařilo, navzdory odporu mnohých mocných, postavit Národní knihovnu v Praze a koncertní síň v Českých Budějovicích. Je to reálné? Nebude to jistě lehké, velmi osobitá, individuální architektura s tak výrazným rukopisem geniálního tvůrce by se v rukou málo talentovaných realizátorů snadno mohla stát nepodařenou karikaturou návrhu. Věřím však, že architekti z kanceláře Future Systems by ve spolupráci s mezinárodním týmem inženýrů a expertů v oboru konstrukcí a technologií dokázali realizovat ten nejlepší živý pomník architektovi, který tak miloval organické tvary inspirované přírodou, ale zhmotňoval je s pomocí kosmických technologií 3. tisíciletí," napsal Kasl.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte celý text: Kruh se uzavřel
 

Právě se děje

před 56 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy