David Slížek, das | Komentáře
16. 10. 2008 10:35

Blogeři o krizi: Zachránila by nás silnější Evropa?

Blogeři Aktuálně.cz reagují na vývoj finanční krize
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ukazuje nám finanční krize slabiny, nebo naopak silné stránky jednotné Evropy? A proč si v době, kdy státy lijí do bank peníze, může Česká národní banka dovolit naopak peníze z trhu stahovat?

Blogeři na Aktuálně.cz nabízejí několik pohledů na to, jaké bychom si mohli z finanční krize vzít ponaučení.

Podle europoslankyně Jany Hybáškové poukazuje na to, že Evropě chybí společná instituce, která by dohlížela na finanční trhy. Národní řešení finančních či měnových krizí jsou podle ní neúčinná, či dokonce škodlivá.

"Americká legislativa a exekutiva mohly po různých peripetiích zaujmout společný postoj, evropským heslem se stává "Každý za sebe, nikdo za všechny." Na společné úrovni se navrhují pouze omezená a uklidňující opatření, jako je návrh stanovení společné výše garancí vkladů," píše Jana Hybášková.

Foto: Aktuálně.cz

Jana Hybášková: Každý za sebe, nikdo za Evropu?

Přes všechny zprávy o krachujících bankách a podnicích není potřeba v České republice propadat panice, píše analytik Tomáš Sedláček. A svůj optimismus dokládá jasným argumentem:

"Že u nás k panice není důvod, demonstruje to, že minulý týden ČNB hravě a bez jakýchkoli následků - nikdo si toho vlastně ani pořádně nevšiml - stáhla 150 miliard korun z českého mezibankovního trhu. ČNB si to mohla dovolit. A demonstrovat tak, že situace u nás je zcela jiná než tam, kde národní banky vlévají peníze do ekonomiky po galonech," argumentuje Tomáš Sedláček.

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Sedláček: Pár důvodů proč se nebát globální krize

Krize Wall Streetu se v USA stala krizí politickou, říká ekonom Milan Zelený. Demokraté i republikáni krizi využívají v předvolební kampani a politické zájmy zcela dominují nad hospodářskými. Veřejnost je manipulována zastrašováním a sliby obou politických stran. Příčinou krize přitom podle něj byly státní zásahy do ekonomiky, které odsouhlasený balík peněz vůbec neřeší.

"Kromě balíku 800 miliard ze státních peněz existuje řada alternativ, které by nestály daňové poplatníky nic, umožnily by trhům fungovat a uvolnily by kreditní toky rychleji a spolehlivěji," tvrdí Milan Zelený.

Foto: Aktuálně.cz
Milan Zelený: Superdrahý balík, který je k ničemu

Dále čtěte: Blogeři se přou: Důvod krize - stát, či hamižné banky?

 

Právě se děje

před 7 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Utkání s Italy rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

V páté směně Italové dvakrát odpálili a Chrousta na "kopci" vystřídal nejzkušenější český hráč Petr Minařík. Domácím se přesto podařilo přidat pátý bod. Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování souboje nepřipustila.

Zákrok večera předvedl v zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a body nestáhl. Stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) měli Češi více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Aktualizováno před 1 hodinou

Osmý zápas, osmá výhra. Jekatěrinburg s Kovářem dál vítězí

Hokejisté Jekatěrinburgu vyhráli v KHL i osmý zápas a posedmé u toho byl český brankář Jakub Kovář. Jediný neporažený tým v soutěži zvítězil 5:4 v prodloužení nad Kunlunem a stále se pyšní stoprocentním bodovým ziskem. Před Šimonem Hrubcem dostal v brance čínského týmu přednost Jeremy Smith.

Kovářův Avtomobilist přitom uspěl už počtvrté až po nerozhodném výsledku v základní hrací době. Domácí tentokrát dvakrát stáhli jednogólovou ztrátu a po dvou třetinách sami vedli 4:3. Na vyrovnávacím gólu čínského týmu se podílel asistencí obránce Andrej Šustr.

Zápas rozhodl po 42 sekundách prodloužení druhým gólem v zápase německý útočník Brooks Macek, který se posunul do čela klubové produktivity s 11 body za šest branek a pět asistencí.

KHL:

Jekatěrinburg - Kunlun Red Star 5:4 v prodl. (za hosty Šustr 0+1), Magnitogorsk - Spartak Moskva 4:3, Ufa - Omsk 2:5, CSKA Moskva - Vladivostok 4:0, Dynamo Moskva - Petrohrad 0:2, HK Soči - Nižnij Novgorod 5:4, Kazaň - Nižněkamsk 4:1.

Další zprávy