David Slížek, das | Komentáře
16. 10. 2008 10:35

Blogeři o krizi: Zachránila by nás silnější Evropa?

Blogeři Aktuálně.cz reagují na vývoj finanční krize
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ukazuje nám finanční krize slabiny, nebo naopak silné stránky jednotné Evropy? A proč si v době, kdy státy lijí do bank peníze, může Česká národní banka dovolit naopak peníze z trhu stahovat?

Blogeři na Aktuálně.cz nabízejí několik pohledů na to, jaké bychom si mohli z finanční krize vzít ponaučení.

Podle europoslankyně Jany Hybáškové poukazuje na to, že Evropě chybí společná instituce, která by dohlížela na finanční trhy. Národní řešení finančních či měnových krizí jsou podle ní neúčinná, či dokonce škodlivá.

"Americká legislativa a exekutiva mohly po různých peripetiích zaujmout společný postoj, evropským heslem se stává "Každý za sebe, nikdo za všechny." Na společné úrovni se navrhují pouze omezená a uklidňující opatření, jako je návrh stanovení společné výše garancí vkladů," píše Jana Hybášková.

Foto: Aktuálně.cz

Jana Hybášková: Každý za sebe, nikdo za Evropu?

Přes všechny zprávy o krachujících bankách a podnicích není potřeba v České republice propadat panice, píše analytik Tomáš Sedláček. A svůj optimismus dokládá jasným argumentem:

"Že u nás k panice není důvod, demonstruje to, že minulý týden ČNB hravě a bez jakýchkoli následků - nikdo si toho vlastně ani pořádně nevšiml - stáhla 150 miliard korun z českého mezibankovního trhu. ČNB si to mohla dovolit. A demonstrovat tak, že situace u nás je zcela jiná než tam, kde národní banky vlévají peníze do ekonomiky po galonech," argumentuje Tomáš Sedláček.

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Sedláček: Pár důvodů proč se nebát globální krize

Krize Wall Streetu se v USA stala krizí politickou, říká ekonom Milan Zelený. Demokraté i republikáni krizi využívají v předvolební kampani a politické zájmy zcela dominují nad hospodářskými. Veřejnost je manipulována zastrašováním a sliby obou politických stran. Příčinou krize přitom podle něj byly státní zásahy do ekonomiky, které odsouhlasený balík peněz vůbec neřeší.

"Kromě balíku 800 miliard ze státních peněz existuje řada alternativ, které by nestály daňové poplatníky nic, umožnily by trhům fungovat a uvolnily by kreditní toky rychleji a spolehlivěji," tvrdí Milan Zelený.

Foto: Aktuálně.cz
Milan Zelený: Superdrahý balík, který je k ničemu

Dále čtěte: Blogeři se přou: Důvod krize - stát, či hamižné banky?

 

Právě se děje

Další zprávy