Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
28. 9. 2008 15:50

Blogeři o zveřejňování odposlechů. Nepřehání se to?

Právník a publicisté o odvrácené straně "investigace"
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Poměrně pravidelně unikají do médií policejní odposlechy politiků, současná aféra kolem poslanců ODS Vlastimila Tlustého a Jana Moravy není zdaleka prvním ani posledním případem, kdy se odposlechy zveřejňují.

Jakou roli v tom vlastně hrají novináři? Je správné, že takto tlačí politiky "ke zdi", a ti si příště budou proto dávat větší pozor, co říkají či dělají?

Nebo současná praxe zveřejňování odposlechů skýtá i jistá rizika´, která bychom neměli opomínat?

Právník Tomáš Sokol patří mezi ty, kteří před odposlechy varují.

"Stalo se totiž společenskou normou, že jakákoliv lumpárna je automaticky prominuta, byla-li spáchána ve jménu informování veřejnosti. A informace méně či více zapáchající má veřejnost, anebo její podstatná část, z níž si mne laskavě vyjměte, ze všeho nejraději," píše Sokol.

Ve svém textu pak vysvětluje, jak podle něj mohou být odposlechy zneužity a jaká úskalí zveřejnění jejich přepisů skýtá.

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Sokol:
Odposlechová posvícení a co tak asi může přijít potom
Ještě jednou k šílenství okolo odposlechů

Mediální analytik Milan Šmíd se zamýšlí nad tím, jak zvěřejňuje MF Dnes odposlechy z policejního spisu Krakatice .

"Otázka zní: Proč právě teď, v předvečer senátních a komunálních voleb, se deník MF Dnes aktivně zapojil do vnitrostranického hádání ODS? Jakoby nestačila vířivka, do jejíhož publikování byla podle mého názoru MF Dnes vtlačena samospádem událostí (počátek případu zinscenovala TV Nova, sjezd Zelených zveřejnění urychlil)." ptá se Šmíd.

Foto: Aktuálně.cz
Milan Šmíd:
Téčko Íčko - proč právě teď?

Jaroslav Veis, publicista a poradce senátora Petra Pitharta, míní, že "nejsme svědky žádného střetu idejí a zápasu dobra se zlem. Jsme jen svědky a hlavně konzumenty prosazování různých zájmů: politiky, byznysu, i médií samotných..."

"Politika, v ideální obdobě správa věcí veřejných ku prospěchu obce, se zkrátka ve světě boje o pozornost nutně čím dál víc od původního ideálu vzdaluje a místo toho se přibližuje právě reklamě a marketingu, ba dokonce někdy se s obojím přímo prolíná, čehož jsme v případě seriálu Krakatice právě svědky," píše.

Foto: Aktuálně.cz
Jaroslav Veis:
Oni mají Supermana, my zas Íčko
 

Právě se děje

před 34 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 39 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy