Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
8. 10. 2008 13:51

Blogeři se přou: Důvod krize - stát, či hamižné banky?

Sedláček, Hvížďala, Tomský, Koenigsmark, Kubera a další o příčinách pádu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Co vlastně přivedlo americkou - a vlastně nyní už i světovou - ekonomiku k současné krizi?

Může za to stát svými regulačními opatřeními, podporoami hypoték a dalšími zásahy, které podle některých dusí svobodný trh?

Či naopak nezodpovědnost a nenasytnost bankéřů, kteří kvůli vlastním ziskům například nutí lidi, aby si půjčovali na věci, které si nemohou dovolit?

Ekonom Tomáš Sedláček vidí analogie mezi současnou situací a tzv. českým "bankovním socialismem" 90. let.

" ... a teď to nebezpečí, past, které málokdo odolá. Finanční krize se přelévá i do reálné ekonomiky. Který politik by rád nepomohl podnikateli ve svém volebním regionu? A může to být politik český nebo americký, v momentě, kdy má moc ovlivnit banku, kterou částečně vlastní stát, bude se snažit upadajícímu podniku pomoct," píše Sedláček.

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Sedláček:
Punková kráska v nesnázích aneb Západe, vítej na východ

Spisovatel a scenárista Alex Koenigsmark je naopak přesvědčen, že se jedná o "krizi ze žravosti, nenasytnosti a neslušnosti".

"Podobně jako magnáti z ČEZu se navzájem zmotivovali mohutnými prémiemi, jichž jednoduše dosahují vytrvalým zdražováním, abychom se dostali na světové ceny, ... si ti američtí bankovní grázlové odhlasovali monumentální odměny a aby jich dosahovali co nejrychleji a nejvíce, prostě zavedli metodu co největšího obratu a pěkně každý rok uváděli akcionářům, kolik set miliard jejich hypotéční banky a pojišťovny půjčily a vynaložily a nadšení akcionáři, slintající blahem nad vidinou úchvatných dividend, odhlasovávali stamiliónové prémie," míní Koenigsmark.

Foto: Aktuálně.cz
Alex Koenigsmark:
Ekonomická krize? Ale kdeže, jen svinstvo...

Publicista Karel Hvížďala se odvolává na filozofy a sociology, podle nichž bude nutné znovu a nově bude definovat vztah mezi hospodářstvím a skutečnými hodnotami.

A důvod krize? "Vzniklo to tak, že miliardy dolarů se půjčily lidem, kteří je nemohli splácet, aby si koupili byty a domy, které ovšem neměly ani takovou cenu, za kterou byly prodávány. Tomuto kšeftu se ve Spojených státech mezi bankéři přezdívá Nina. No income, no asset, žádný příjem, žádný majetek," píše Hvížďala.

Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
Nina přemohla kapitalismus

Politolog Alexander Tomský viní ze současné krize stát, respektive současnou a předchozí vlády USA.

" ... americké vlády, počínaje prezidenty Cartrem a Clintonem, se snažily hypoteční a bankovní sektor zmanipulovat, aby se stal nástrojem sociální bytové politiky, což se jim výborně podařilo, mimo jiné i proto, že se k nim později přidali tzv.sociální konzervativci prezidenta Bushe. Už v roce 1992 přinutil americký kongress největší hypoteční ústavy přezdívané Fannie Mae a Freddie Mac, aby zvyšovaly nákupy nízkopříjmových hypoték," vypočítává Tomský.

Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský:
Americká hypokrize a manipulace trhu

Právník Petr Kuhn se snaží analyzovat důvody krize, její dopady a možná řešení.

"Je krize a vládní intervence jsou opodstatněné. Čím menší země tím méně prostředků a je nutno s nimi nakládat efektivněji. Americký záchranný balíček může zabrat, ale v principu se jedná o velmi robustní zásah do jemné mechaniky národního hospodářství. Navíc si jej nemůže dovolit každý," uvažuje Kuhn.

Foto: Aktuálně.cz
Petr Kuhn:
Finanční krize

Senátor za ODS Jaroslav Kubera kritizuje opatření, která se chystá udělat Evropská unie.

"Reakce evropských politiků na finanční krizi připomíná pacienta, který požádá o euthanasii, aniž zná diagnózu," míní Kubera.

Foto: Aktuálně.cz
Jaroslav Kubera:
Finanční krize a Lisabonská smlouva
 

Právě se děje

před 7 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Utkání s Italy rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

V páté směně Italové dvakrát odpálili a Chrousta na "kopci" vystřídal nejzkušenější český hráč Petr Minařík. Domácím se přesto podařilo přidat pátý bod. Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování souboje nepřipustila.

Zákrok večera předvedl v zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a body nestáhl. Stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) měli Češi více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Aktualizováno před 1 hodinou

Osmý zápas, osmá výhra. Jekatěrinburg s Kovářem dál vítězí

Hokejisté Jekatěrinburgu vyhráli v KHL i osmý zápas a posedmé u toho byl český brankář Jakub Kovář. Jediný neporažený tým v soutěži zvítězil 5:4 v prodloužení nad Kunlunem a stále se pyšní stoprocentním bodovým ziskem. Před Šimonem Hrubcem dostal v brance čínského týmu přednost Jeremy Smith.

Kovářův Avtomobilist přitom uspěl už počtvrté až po nerozhodném výsledku v základní hrací době. Domácí tentokrát dvakrát stáhli jednogólovou ztrátu a po dvou třetinách sami vedli 4:3. Na vyrovnávacím gólu čínského týmu se podílel asistencí obránce Andrej Šustr.

Zápas rozhodl po 42 sekundách prodloužení druhým gólem v zápase německý útočník Brooks Macek, který se posunul do čela klubové produktivity s 11 body za šest branek a pět asistencí.

KHL:

Jekatěrinburg - Kunlun Red Star 5:4 v prodl. (za hosty Šustr 0+1), Magnitogorsk - Spartak Moskva 4:3, Ufa - Omsk 2:5, CSKA Moskva - Vladivostok 4:0, Dynamo Moskva - Petrohrad 0:2, HK Soči - Nižnij Novgorod 5:4, Kazaň - Nižněkamsk 4:1.

Další zprávy