stk | Komentáře
22. 9. 2008 6:36

Blogeři se přou: Komu přišla vhod kauza Morava?

Primátor Bém a politolog Pehe o napětí v ODS
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Koho v ODS nejvíce poškodila kauza poslanců Moravy a Tlustého?

Je to, že se objevila nedlouho před komunálními a senátními volbami resp. českým předsednictvím Evropské unie, náhoda?

Kdo může z napětí v ODS nejvíce těžit?

Čtěte více: Kauza Morava míří na Topolánka. Tak jako kdysi Kořistka

Na tyto otázky hleedají odpovědi i blogeři na Aktuálně.cz. 

Politolog Jiří Pehe naznačuje, že za aférou by mohl stát prezident Václav Klaus a jeho příznivci jako například Pavel Bém či Přemysl Sobotka.

"Téměř se zdá, že načasování útoku na Topolánka není vůbec náhodné. Prezident si přes léta vyléčil nemocný kyčel, nabral síly, a jeho první útok přišel vzápětí, když ostře nesouhlasil s vládním stanoviskem k rusko-gruzínskému konfliktu. Přidáme-li jeho nesouhlas s Topolánkovým postojem k Lisabonské smlouvě, bylo jen otázkou času, kdy se okolo Topolánka začne něco dít," píše Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
Kdo stojí za krizí v ODS?

Pražský primátor a první místopředseda ODS Pavel Bém je přesvědčen, že napětí ve straně je sice způsobeno selháním několika jednotlivců, ukazuje však i na obecnější problém.

"Naší ambicí musí být co největší upřednostňování osobních práv a svobod občanů a jejich striktní uspořádání. Bohužel, několik posledních týdnů ukázalo, že premisa o nerespektování základní hodnoty liberalismu uvnitř části ODS může být pravdivá. Pojmy jako liberální ideologie a liberální hodnoty mnohé tzv. pravicové politiky vůbec neoslovily. Jak si jinak mohu vyložit pokusy o omezování lidské svobody praktikami vskutku pro politika nevhodnými," míní Bém.

A dodává: "Zvláště pravicový politik nemůže a nesmí narušovat soukromí kohokoliv, je to nepřípustné a neodpustitelné. Naším hlavním cílem by měl být návrat k tradičním liberálním hodnotám."

Foto: Aktuálně.cz
Pavel Bém:
Ideová vyprahlost a čistota strany
 

Právě se děje

před 47 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy