Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
30. 5. 2009 8:15

Blogeři se přou: Zuří v Česku válka politiků s justicí?

Advokáti Klára Veselá Samková a Tomáš Sokol: Znásilněné právo, či normální stav?
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Znásilňují čeští politici právo a justice se brání tím, že občas úder vrátí? Souvisí spolu velká privatizace, kauza Čunek, posuzování třicetikorunového poplatku u lékaře Ústavním soudem či třeba nedávný pád vlády?

Advokátka Klára Veselá Samková, obhájkyně Marcely Urbanové ve sporu s Jiřím Čunkem, je přesvědčena, že ano. Politici podle ní ovlivňovali vyšetřování kauzy Čunek a politické bylo svým způsobem i rozhodování Ústavního soudu o poplatcích. Tyto údery již justice vrátila, míní Veselá Samková.

Jako další příklad uvádí velkou privatizaci, která byla podle ní přísně vzato též protiprávní, neboť stát údajně neměl de iure právo rozprodávat majetek tímto způsobem.   

"Znásilněná Justice si za zasahování do „svého revíru" vybírá jiný než prvoplánový způsob odplaty. Preferuje takovou pomstu, která přichází ze strany, která měla být právě zásahem do spravedlnosti ochráněna. V případě zásahu do spravedlnosti velkou privatizací lze tedy očekávat, že zprostředkovatelem „pomsty" bude ekonomika, jež měla být zachráněna či nastartována," míní Veselá Samková.

Foto: Aktuálně.cz
Klára Veselá Samková:
Justice vrací úder

Advokát Tomáš Sokol, někdejší český ministr vnitra, považuje závěry své kolegyně za zjednodušené a schematické. Je přesvědčen, že výše uvedené kauzy nelze nijak spojovat a autorka zbytečně vyvolává spekulacemi paniku resp. znevěrohodňuje celý systém výkonné a soudní moci.

"Systém je mnohem stabilnější než si leckdo myslí, má i poměrně slušně konstruované obranné mechanismy. I v tomto směru se stačí podívat do zahraničí. Systém je jistě permanentně ohrožen pokusy o jeho ovládnutí, ale tak to bude nastálo. U nás i jinde. Jde jen o to prověřovat a zlepšovat obranné mechanismy a ne panikařit," píše Sokol.

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Sokol:
Tak nám prý znásilnili justici

A co si o tom myslíte Vy?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 21 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy