Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
31. 1. 2010 0:00

Blogerka otevřela téma: Porody doma? V porodnici?

Gabriela Kontra odstartovala seriál čtenářských diskusí o českém porodnictví
Na syndrom náhlého úmrtí dítěte umírají více chlapci.
Na syndrom náhlého úmrtí dítěte umírají více chlapci. | Foto: Aktuálně.cz

Filmařky Kateřina Kačerovská a Gabriela Kontra před několika lety natočily dokumentární film s názvem Porodní plán, který mimo jiné mapuje, za jakých podmínek v současné době v naší zemi přivádíme děti na svět.

Jedna z autorek filmu, Gabriela Kontra, nyní odstartovala pokračování veřejné debaty o českém porodnictví na blozích Aktuálně.cz. V blogu bude publikovat postřehy rodiček či texty expertů na téma porodnictví.

Úvodní text seriálu o českém porodnictví napsala specialistka na tuto problematiku Ema Hrešanová. "Již více než deset let je české porodnictví tématem diskuzí ve veřejném i mediálním prostoru. Přes její úctyhodnou délku však tato diskuze nepřekonala tendenci stavět proti sobě názory na dva existující modely porodní péče (lékařský a tzv. přirozený)," píše. Podle ní má české porodnictví stále několik zásadních nedostatků - za nejpodstatnější považuje absenci dostatečné šíře porodních alternativ.

Foto: Aktuálně.cz

"I v českém prostředí ale existují ženy (a potažmo páry), jejichž porodní potřeby a přání nelze v rámci nemocničních struktur uspokojit, anebo jejichž koncepce porodu se od té lékařské diametrálně liší. Ty se pak často musí rozhodovat mezi porodem v nemocnici anebo porodem doma, přičemž s druhou možností český porodní systém v podstatě nepočítá," napsala Ema Hrešanová.

Svým textem odstartovala čtenářskou debatu k tématu. Například pravidelná diskutující vystupující pod přezdívkou Iga napsala: "Holky, co se opravdu rozhodnou rodit jinde než v porodnici, byly, jsou a budou v totální menšině. Sice se vždycky nějaká taková najde, ale gro úsilí by mělo být v tom, aby se porodnice co nejvíc zlepšovaly co do vybavení i co do přístupu personálu."

Čtenář Jirka H. je zastáncem "nedoktorských" porodů, tedy porodů, které vedou zkušené porodní asistentky. "Důvod k tomu je podle mě zřejmý, drtivá většina porodů je fyzilogická a lékař má z podstaty věci tendenci léčit a provádět aktivní medicínu, což vždy nemusí být žádoucí."

Infobox

Další moderované čtenářské diskuse na podstatná společenská témata současnosti najdete v rámci projektu Blogy osobností na Aktuálně.cz ZDE.

Diskuse se stočila také k tématu přístupu personálu v porodnicích k rodičkám i přístupu lékařů k pacientům obecně. Debatérka Luba si myslí, že lékaři s pacienty "nejednají jako s partnery s právem volby, ale automaticky se staví do role experta s právem zacházet s něčím, co jim nepatří." Podle Luby má tento přístup lékařů kořeny až ve starověkém Řecku, kdy byli pacienty také otroci - a ty si lékaři brali pod svou ochranu.

Čtenář Ivo Patta se naopak zastává přístupu personálu v porodnicích, který se podle něj v posledních letech výrazně zlepšil. "Zažil jsem to třikrát v minulém režimu a jednou začátkem devadesátých let. Mohu potvrdit naprostou změnu přístupu, samozřejmě k lepšímu. Skutečný problém je zcela jinde. Nejsou děti a porodnice se ruší. Situace je v současné době, i přes vylhaný babyboom, tragická."

Foto: Aktuálně.cz
Diskuse čtenářů na blogu Gabriely Kontry: České porodnictví - věc veřejná!

 

Právě se děje

před 41 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy