Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
31. 1. 2010 0:00

Blogerka otevřela téma: Porody doma? V porodnici?

Gabriela Kontra odstartovala seriál čtenářských diskusí o českém porodnictví
Na syndrom náhlého úmrtí dítěte umírají více chlapci.
Na syndrom náhlého úmrtí dítěte umírají více chlapci. | Foto: Aktuálně.cz

Filmařky Kateřina Kačerovská a Gabriela Kontra před několika lety natočily dokumentární film s názvem Porodní plán, který mimo jiné mapuje, za jakých podmínek v současné době v naší zemi přivádíme děti na svět.

Jedna z autorek filmu, Gabriela Kontra, nyní odstartovala pokračování veřejné debaty o českém porodnictví na blozích Aktuálně.cz. V blogu bude publikovat postřehy rodiček či texty expertů na téma porodnictví.

Úvodní text seriálu o českém porodnictví napsala specialistka na tuto problematiku Ema Hrešanová. "Již více než deset let je české porodnictví tématem diskuzí ve veřejném i mediálním prostoru. Přes její úctyhodnou délku však tato diskuze nepřekonala tendenci stavět proti sobě názory na dva existující modely porodní péče (lékařský a tzv. přirozený)," píše. Podle ní má české porodnictví stále několik zásadních nedostatků - za nejpodstatnější považuje absenci dostatečné šíře porodních alternativ.

Foto: Aktuálně.cz

"I v českém prostředí ale existují ženy (a potažmo páry), jejichž porodní potřeby a přání nelze v rámci nemocničních struktur uspokojit, anebo jejichž koncepce porodu se od té lékařské diametrálně liší. Ty se pak často musí rozhodovat mezi porodem v nemocnici anebo porodem doma, přičemž s druhou možností český porodní systém v podstatě nepočítá," napsala Ema Hrešanová.

Svým textem odstartovala čtenářskou debatu k tématu. Například pravidelná diskutující vystupující pod přezdívkou Iga napsala: "Holky, co se opravdu rozhodnou rodit jinde než v porodnici, byly, jsou a budou v totální menšině. Sice se vždycky nějaká taková najde, ale gro úsilí by mělo být v tom, aby se porodnice co nejvíc zlepšovaly co do vybavení i co do přístupu personálu."

Čtenář Jirka H. je zastáncem "nedoktorských" porodů, tedy porodů, které vedou zkušené porodní asistentky. "Důvod k tomu je podle mě zřejmý, drtivá většina porodů je fyzilogická a lékař má z podstaty věci tendenci léčit a provádět aktivní medicínu, což vždy nemusí být žádoucí."

Infobox

Další moderované čtenářské diskuse na podstatná společenská témata současnosti najdete v rámci projektu Blogy osobností na Aktuálně.cz ZDE.

Diskuse se stočila také k tématu přístupu personálu v porodnicích k rodičkám i přístupu lékařů k pacientům obecně. Debatérka Luba si myslí, že lékaři s pacienty "nejednají jako s partnery s právem volby, ale automaticky se staví do role experta s právem zacházet s něčím, co jim nepatří." Podle Luby má tento přístup lékařů kořeny až ve starověkém Řecku, kdy byli pacienty také otroci - a ty si lékaři brali pod svou ochranu.

Čtenář Ivo Patta se naopak zastává přístupu personálu v porodnicích, který se podle něj v posledních letech výrazně zlepšil. "Zažil jsem to třikrát v minulém režimu a jednou začátkem devadesátých let. Mohu potvrdit naprostou změnu přístupu, samozřejmě k lepšímu. Skutečný problém je zcela jinde. Nejsou děti a porodnice se ruší. Situace je v současné době, i přes vylhaný babyboom, tragická."

Foto: Aktuálně.cz
Diskuse čtenářů na blogu Gabriely Kontry: České porodnictví - věc veřejná!

 

Právě se děje

Další zprávy