reklama
 
 

Blogy osobností: 1989-2009. Přelom či promarněná šance?

16. 11. 2009 18:55
Rupnik, Penc, Štern, Hradilková, Hořejší, Svoboda a další o dvacátém výročí pádu komunismu.

Jako zásadní přelom, ale zároveň v mnohém promarněnou šanci a zklamání, tak hodnotí většina osobností z řad blogerů na Aktuálně.cz 17. listopad 1989 a dvacet let, které od té doby uplynuly.

"Ti, co provedli transformaci a přivedli republiku do NATO a do Evropské unie, už nevědí jak dál. Jedna etapa je uzavřená. Politika je vyprázdněná, stranám už jde jen o moc: nenabízejí žádné myšlenky či projekty a vše vsadili jen na marketing, který často pracuje s neodůvodněnými hrozbami, jako je návrat do minulosti," shrnul tyto pocity politolog Jacques Rupnik v rozhovoru, který s ním vedl a ve svém blogu uveřejnil Karel Hvížďala.

Karel Hvížďala:
Konec jedné éry… (rozhovor s francouzským politologem J. Rupnikem)

Své pocity a zklamání z toho, co podle jeho názoru nejvíce sužuje "polistopadovou" společnost, shrnul do jednotlivých bodů profesor Václav Hořejší (z textu vyplývá, že se 17. listopadu 1989 zúčastnil průvodu studentů z pražského Albertova na Národní třídu).

"Politici jsou lidmi vnímáni velmi negativně, až s opovržením... negativně působí na lidi různé výhody, které si politici pro sebe zařídili a nechtějí se jich vzdát (především bezpříkladná doživotní poslanecká imunita)... Velký podíl na tom negativním obrazu mají i sami politici, kteří své politické soupeře systematicky líčí jako lháře, neschopné hlupáky a škůdce této země…," píše mimo jiné Hořejší.

Václav Hořejší:
Dvacáté výročí demokratického převratu - důvody k radosti, ale i k rozpakům a smutku...

Obhájce lidských práv Stanislav Penc, někdejší disident a aktivní odpůrce komunistického režimu, vyzývá, abychom se nechali znechutit  a snažili se aktivně menit veci kolem nás.

"To co je na dvacet let staré listopadové události z pohledu pamětníka důležité je vědomí, že blbost a nečestnost je v každém režimu a také to, za komunismu bylo hůř. Nenechme se znechutit tím, že se dozvídáme o tom, jaká sebranka za nás všechny také rozhoduje. Buďme aktivní nejen řečí, ale i činem. Přeci každý z nás se může jakékoliv státní instituci zeptat na vše, co ho ve veřejném rozhodování štve a může se pokusit ve svém volném čase konkrétna změnit," míní Penc.

Stanislav Penc:
K 20. výročí - Nenechme se znechutit

Scénárista a dramaturg Jan Štern, který se po listopadu 1989 angažoval ve vrcholné politice, má za to, že české dějiny v druhé polovině dvacátého století (včetně roku 1989) století pulzují s železnou pravidelností v "desetiletkách".

Ve svém rozsáhlém textu také mimo jiné dospívá k názoru, že "politické strany se staly (jak smutně přiznal jeden kdysi významný člen ODS) agenturami na získávání státních a veřejných zakázek a významných fleků ve státní správě. S jistou nadsázkou lze říci, že funkcionáři politických stran jsou spíše podobni realitním makléřům než politickým pracovníkům."

Jan Štern:
Od normalizace k normalizaci

Své zážitky a dojmy ze 17. listopadu popsali i někteří čtenáři v debatě, které vyzval edtor blogů na Aktuálně.cz Zdeněk Mihalco.

Zdeněk Mihalco: 
Vzpomínka na listopad '89 ... jaká je ta vaše?

A jak jste dny kolem 17. listopadu prožili vy? Co so o něm myslíte a jak hodnotíte uplynulých dvacet let i současnost? Podělte se s ostatními o své názory v diskusích pod jednotlivými blogy či přímo pod tímto článkem. 

Nad listopadovým nenásilným převratem, následujícími léty i současností se z různých úhlů pohledu zamýšlí i další osobnosti píšící své blogy na Aktuálně.cz.

Cyril Sboboda:
Dvacet let demokracie a jak dál
Jana Hradilková:
Radosti, hrdosti - jste doma?
Stanislav Křeček:
Jiný a opravdový Listopad
Veronika Vendlová:
Mám ráda listopad, ne jen ten sedmnáctý!
Jan Benda:
Po dvaceti letech
Karel Holomek:
17. listopad s odstupem 20 let
Marcela Zahálková:
Dvacetiletý puberťák, nebo oáza?
Jan Kubáček:
Je komunismus český vynález aneb jak jsme na tom s pamětí?
Jiří Fajt:
Kde pro Václava Klause začíná zítřek aneb O zemi, kde já platí více než my
Tomáš Klvaňa:
Máme co slavit?
Alice Tejkalová:
Tuzex forever
Hana Brixi:
Rovnost příležitostí aneb Investuje teď stát rozumněji než za socialismu?
Magdaléna Vášáryová:
November, november, kde ťa ľudia zobrali?
Alexander Tomský:
Rozpačité oslavy svobody
Martin Novák:
Pěšákem v bitvě o Národní třídu 17.11.
Ján Čarnogurský:
November
Karel Hvížďala:
Tigrid, Kryl, já a 17. listopad 1989
Adriana Krnáčová:
Maturita Česka
Zdeněk Koudelka
Listopad 1989 v Brně
Jana Hybášková:
V čem stávkující generace udělala chybu

autoři: Libor Stejskal, stk | 16. 11. 2009 18:55

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama