Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
16. 11. 2009 18:55

Blogy osobností: 1989-2009. Přelom či promarněná šance?

Rupnik, Penc, Štern, Hradilková, Hořejší, Svoboda a další o dvacátém výročí pádu komunismu.

Jako zásadní přelom, ale zároveň v mnohém promarněnou šanci a zklamání, tak hodnotí většina osobností z řad blogerů na Aktuálně.cz 17. listopad 1989 a dvacet let, které od té doby uplynuly.

"Ti, co provedli transformaci a přivedli republiku do NATO a do Evropské unie, už nevědí jak dál. Jedna etapa je uzavřená. Politika je vyprázdněná, stranám už jde jen o moc: nenabízejí žádné myšlenky či projekty a vše vsadili jen na marketing, který často pracuje s neodůvodněnými hrozbami, jako je návrat do minulosti," shrnul tyto pocity politolog Jacques Rupnik v rozhovoru, který s ním vedl a ve svém blogu uveřejnil Karel Hvížďala.

Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
Konec jedné éry… (rozhovor s francouzským politologem J. Rupnikem)

Své pocity a zklamání z toho, co podle jeho názoru nejvíce sužuje "polistopadovou" společnost, shrnul do jednotlivých bodů profesor Václav Hořejší (z textu vyplývá, že se 17. listopadu 1989 zúčastnil průvodu studentů z pražského Albertova na Národní třídu).

"Politici jsou lidmi vnímáni velmi negativně, až s opovržením... negativně působí na lidi různé výhody, které si politici pro sebe zařídili a nechtějí se jich vzdát (především bezpříkladná doživotní poslanecká imunita)... Velký podíl na tom negativním obrazu mají i sami politici, kteří své politické soupeře systematicky líčí jako lháře, neschopné hlupáky a škůdce této země…," píše mimo jiné Hořejší.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší:
Dvacáté výročí demokratického převratu - důvody k radosti, ale i k rozpakům a smutku...

Obhájce lidských práv Stanislav Penc, někdejší disident a aktivní odpůrce komunistického režimu, vyzývá, abychom se nechali znechutit  a snažili se aktivně menit veci kolem nás.

"To co je na dvacet let staré listopadové události z pohledu pamětníka důležité je vědomí, že blbost a nečestnost je v každém režimu a také to, za komunismu bylo hůř. Nenechme se znechutit tím, že se dozvídáme o tom, jaká sebranka za nás všechny také rozhoduje. Buďme aktivní nejen řečí, ale i činem. Přeci každý z nás se může jakékoliv státní instituci zeptat na vše, co ho ve veřejném rozhodování štve a může se pokusit ve svém volném čase konkrétna změnit," míní Penc.

Foto: Aktuálně.cz
Stanislav Penc:
K 20. výročí - Nenechme se znechutit

Scénárista a dramaturg Jan Štern, který se po listopadu 1989 angažoval ve vrcholné politice, má za to, že české dějiny v druhé polovině dvacátého století (včetně roku 1989) století pulzují s železnou pravidelností v "desetiletkách".

Ve svém rozsáhlém textu také mimo jiné dospívá k názoru, že "politické strany se staly (jak smutně přiznal jeden kdysi významný člen ODS) agenturami na získávání státních a veřejných zakázek a významných fleků ve státní správě. S jistou nadsázkou lze říci, že funkcionáři politických stran jsou spíše podobni realitním makléřům než politickým pracovníkům."

Foto: Aktuálně.cz
Jan Štern:
Od normalizace k normalizaci

Své zážitky a dojmy ze 17. listopadu popsali i někteří čtenáři v debatě, které vyzval edtor blogů na Aktuálně.cz Zdeněk Mihalco.

Foto: Aktuálně.cz
Zdeněk Mihalco: 
Vzpomínka na listopad '89 ... jaká je ta vaše?

A jak jste dny kolem 17. listopadu prožili vy? Co so o něm myslíte a jak hodnotíte uplynulých dvacet let i současnost? Podělte se s ostatními o své názory v diskusích pod jednotlivými blogy či přímo pod tímto článkem. 

Nad listopadovým nenásilným převratem, následujícími léty i současností se z různých úhlů pohledu zamýšlí i další osobnosti píšící své blogy na Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz
Cyril Sboboda:
Dvacet let demokracie a jak dál
Foto: Aktuálně.cz
Jana Hradilková:
Radosti, hrdosti - jste doma?
Foto: Aktuálně.cz
Stanislav Křeček:
Jiný a opravdový Listopad
Foto: Aktuálně.cz
Veronika Vendlová:
Mám ráda listopad, ne jen ten sedmnáctý!
Foto: Aktuálně.cz
Jan Benda:
Po dvaceti letech
Foto: Aktuálně.cz
Karel Holomek:
17. listopad s odstupem 20 let
Foto: Aktuálně.cz
Marcela Zahálková:
Dvacetiletý puberťák, nebo oáza?
Foto: Aktuálně.cz
Jan Kubáček:
Je komunismus český vynález aneb jak jsme na tom s pamětí?
Foto: Aktuálně.cz
Jiří Fajt:
Kde pro Václava Klause začíná zítřek aneb O zemi, kde já platí více než my
Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Klvaňa:
Máme co slavit?
Foto: Aktuálně.cz
Alice Tejkalová:
Tuzex forever
Foto: Aktuálně.cz
Hana Brixi:
Rovnost příležitostí aneb Investuje teď stát rozumněji než za socialismu?
Foto: Aktuálně.cz
Magdaléna Vášáryová:
November, november, kde ťa ľudia zobrali?
Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský:
Rozpačité oslavy svobody
Foto: Aktuálně.cz
Martin Novák:
Pěšákem v bitvě o Národní třídu 17.11.
Foto: Aktuálně.cz
Ján Čarnogurský:
November
Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
Tigrid, Kryl, já a 17. listopad 1989
Foto: Aktuálně.cz
Adriana Krnáčová:
Maturita Česka
Foto: Aktuálně.cz
Zdeněk Koudelka
Listopad 1989 v Brně
Foto: Aktuálně.cz
Jana Hybášková:
V čem stávkující generace udělala chybu
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy