Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
16. 11. 2009 18:55

Blogy osobností: 1989-2009. Přelom či promarněná šance?

Rupnik, Penc, Štern, Hradilková, Hořejší, Svoboda a další o dvacátém výročí pádu komunismu.

Jako zásadní přelom, ale zároveň v mnohém promarněnou šanci a zklamání, tak hodnotí většina osobností z řad blogerů na Aktuálně.cz 17. listopad 1989 a dvacet let, které od té doby uplynuly.

"Ti, co provedli transformaci a přivedli republiku do NATO a do Evropské unie, už nevědí jak dál. Jedna etapa je uzavřená. Politika je vyprázdněná, stranám už jde jen o moc: nenabízejí žádné myšlenky či projekty a vše vsadili jen na marketing, který často pracuje s neodůvodněnými hrozbami, jako je návrat do minulosti," shrnul tyto pocity politolog Jacques Rupnik v rozhovoru, který s ním vedl a ve svém blogu uveřejnil Karel Hvížďala.

Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
Konec jedné éry… (rozhovor s francouzským politologem J. Rupnikem)

Své pocity a zklamání z toho, co podle jeho názoru nejvíce sužuje "polistopadovou" společnost, shrnul do jednotlivých bodů profesor Václav Hořejší (z textu vyplývá, že se 17. listopadu 1989 zúčastnil průvodu studentů z pražského Albertova na Národní třídu).

"Politici jsou lidmi vnímáni velmi negativně, až s opovržením... negativně působí na lidi různé výhody, které si politici pro sebe zařídili a nechtějí se jich vzdát (především bezpříkladná doživotní poslanecká imunita)... Velký podíl na tom negativním obrazu mají i sami politici, kteří své politické soupeře systematicky líčí jako lháře, neschopné hlupáky a škůdce této země…," píše mimo jiné Hořejší.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší:
Dvacáté výročí demokratického převratu - důvody k radosti, ale i k rozpakům a smutku...

Obhájce lidských práv Stanislav Penc, někdejší disident a aktivní odpůrce komunistického režimu, vyzývá, abychom se nechali znechutit  a snažili se aktivně menit veci kolem nás.

"To co je na dvacet let staré listopadové události z pohledu pamětníka důležité je vědomí, že blbost a nečestnost je v každém režimu a také to, za komunismu bylo hůř. Nenechme se znechutit tím, že se dozvídáme o tom, jaká sebranka za nás všechny také rozhoduje. Buďme aktivní nejen řečí, ale i činem. Přeci každý z nás se může jakékoliv státní instituci zeptat na vše, co ho ve veřejném rozhodování štve a může se pokusit ve svém volném čase konkrétna změnit," míní Penc.

Foto: Aktuálně.cz
Stanislav Penc:
K 20. výročí - Nenechme se znechutit

Scénárista a dramaturg Jan Štern, který se po listopadu 1989 angažoval ve vrcholné politice, má za to, že české dějiny v druhé polovině dvacátého století (včetně roku 1989) století pulzují s železnou pravidelností v "desetiletkách".

Ve svém rozsáhlém textu také mimo jiné dospívá k názoru, že "politické strany se staly (jak smutně přiznal jeden kdysi významný člen ODS) agenturami na získávání státních a veřejných zakázek a významných fleků ve státní správě. S jistou nadsázkou lze říci, že funkcionáři politických stran jsou spíše podobni realitním makléřům než politickým pracovníkům."

Foto: Aktuálně.cz
Jan Štern:
Od normalizace k normalizaci

Své zážitky a dojmy ze 17. listopadu popsali i někteří čtenáři v debatě, které vyzval edtor blogů na Aktuálně.cz Zdeněk Mihalco.

Foto: Aktuálně.cz
Zdeněk Mihalco: 
Vzpomínka na listopad '89 ... jaká je ta vaše?

A jak jste dny kolem 17. listopadu prožili vy? Co so o něm myslíte a jak hodnotíte uplynulých dvacet let i současnost? Podělte se s ostatními o své názory v diskusích pod jednotlivými blogy či přímo pod tímto článkem. 

Nad listopadovým nenásilným převratem, následujícími léty i současností se z různých úhlů pohledu zamýšlí i další osobnosti píšící své blogy na Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz
Cyril Sboboda:
Dvacet let demokracie a jak dál
Foto: Aktuálně.cz
Jana Hradilková:
Radosti, hrdosti - jste doma?
Foto: Aktuálně.cz
Stanislav Křeček:
Jiný a opravdový Listopad
Foto: Aktuálně.cz
Veronika Vendlová:
Mám ráda listopad, ne jen ten sedmnáctý!
Foto: Aktuálně.cz
Jan Benda:
Po dvaceti letech
Foto: Aktuálně.cz
Karel Holomek:
17. listopad s odstupem 20 let
Foto: Aktuálně.cz
Marcela Zahálková:
Dvacetiletý puberťák, nebo oáza?
Foto: Aktuálně.cz
Jan Kubáček:
Je komunismus český vynález aneb jak jsme na tom s pamětí?
Foto: Aktuálně.cz
Jiří Fajt:
Kde pro Václava Klause začíná zítřek aneb O zemi, kde já platí více než my
Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Klvaňa:
Máme co slavit?
Foto: Aktuálně.cz
Alice Tejkalová:
Tuzex forever
Foto: Aktuálně.cz
Hana Brixi:
Rovnost příležitostí aneb Investuje teď stát rozumněji než za socialismu?
Foto: Aktuálně.cz
Magdaléna Vášáryová:
November, november, kde ťa ľudia zobrali?
Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský:
Rozpačité oslavy svobody
Foto: Aktuálně.cz
Martin Novák:
Pěšákem v bitvě o Národní třídu 17.11.
Foto: Aktuálně.cz
Ján Čarnogurský:
November
Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
Tigrid, Kryl, já a 17. listopad 1989
Foto: Aktuálně.cz
Adriana Krnáčová:
Maturita Česka
Foto: Aktuálně.cz
Zdeněk Koudelka
Listopad 1989 v Brně
Foto: Aktuálně.cz
Jana Hybášková:
V čem stávkující generace udělala chybu
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 4 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 4 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy