stk | Komentáře
17. 3. 2008 14:25

Blogy: Víc vynálezů, míň výzkumu? Topolánek dělá chybu

Blogeři o Topolánkově reformě vědy: Spíš cesta zpět
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Mirek Topolánek chystá zatím největší reformu ve financování vědy.

Z řad akademické obce se již ozývají hlasy bijící na poplach. Premiér navrhuje sjednotit všechny finance určené pro výzkum a rozdělovat je podle jednotných pravidel.

Čtěte o chystané reformě:
Miliardy pro vědce. Topolánek chystá převrat

Bývalý rektor Masarykovy univerzity, senátor Jiří Zlatuška míní, že jde o krok špatným směrem. "Vzorem pro nás má být uspořádání výzkumu a vývoje v zemích jako Rusko, Bulharsko, Kypr, Litva, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko nebo Chorvatsko, nikoli země, které jsou z Evropy v celosvětovém výzkumu výrazně vidět, jako je Velká Británie nebo Francie," tvrdí .

Ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd, profesor imunologie Václav Hořejší varuje, že reforma ještě více oslabí podporu základního výzkumu. Důraz totiž klade na výzkum aplikovaný. To je podle něj krátkozraké, protože investice do něj sledují hlavně co nejrychlejší krátkodobý zisk. Z hlediska ekonomiky země je však daleko důležitější bádat na poli základního výzkumu, z něhož pocházejí zásadní inovace, míní Hořejší.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Zlatuška: Mezi které země nás povede reforma výzkumu?
Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší: Má být prioritou základní, nebo aplikovaný výzkum?
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy