stk | Komentáře
17. 3. 2008 14:25

Blogy: Víc vynálezů, míň výzkumu? Topolánek dělá chybu

Blogeři o Topolánkově reformě vědy: Spíš cesta zpět
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Mirek Topolánek chystá zatím největší reformu ve financování vědy.

Z řad akademické obce se již ozývají hlasy bijící na poplach. Premiér navrhuje sjednotit všechny finance určené pro výzkum a rozdělovat je podle jednotných pravidel.

Čtěte o chystané reformě:
Miliardy pro vědce. Topolánek chystá převrat

Bývalý rektor Masarykovy univerzity, senátor Jiří Zlatuška míní, že jde o krok špatným směrem. "Vzorem pro nás má být uspořádání výzkumu a vývoje v zemích jako Rusko, Bulharsko, Kypr, Litva, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko nebo Chorvatsko, nikoli země, které jsou z Evropy v celosvětovém výzkumu výrazně vidět, jako je Velká Británie nebo Francie," tvrdí .

Ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd, profesor imunologie Václav Hořejší varuje, že reforma ještě více oslabí podporu základního výzkumu. Důraz totiž klade na výzkum aplikovaný. To je podle něj krátkozraké, protože investice do něj sledují hlavně co nejrychlejší krátkodobý zisk. Z hlediska ekonomiky země je však daleko důležitější bádat na poli základního výzkumu, z něhož pocházejí zásadní inovace, míní Hořejší.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Zlatuška: Mezi které země nás povede reforma výzkumu?
Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší: Má být prioritou základní, nebo aplikovaný výzkum?
 

Právě se děje

před 7 minutami

Vaclík se po pauze do španělské ligy vrátil prohrou v Elche

Fotbalisté Sevilly s Tomášem Vaclíkem, který ve španělské lize chytal po více než třech měsících, prohráli utkání 26. kola na hřišti sestupem ohroženého Elche 1:2. Vaclík se dostal do branky na úkor Maročana Bunúa, který chyběl kvůli zranění prstu.

Vaclík dostal příležitost už ve středeční odvetě semifinále Španělského poháru proti Barceloně (0:3 po prodl.). V Elche poprvé kapituloval v 70. minutě, kdy ho obstřelil Raúl Guti. O šest minut později jednatřicetiletý brankář sledoval po křížné hlavičce Guida Carilla míč směřující od tyče do branky a vyrazil ho až zpoza čáry. Hosté snížili až na prahu nastaveného času, prosadil se Luuk de Jong.

Sevilla nezažívá dobré období. Na Barcelonu nestačila ani před týdnem v lize, úvodní duel osmifinále Ligy mistrů doma s Dortmundem také prohrála. Z posledních pěti soutěžních duelů zvládla jen ligový zápas v Pamploně (2:0). Elche se díky třem bodům dostalo přinejmenším dočasně ze zóny sestupu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy