Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
19. 5. 2015 15:00

Poznávací znamení: jachta. Boháči se třesou před berňákem

Typický boháč je podle toho, co nám tvrdí politici, především chlap. Macho s libidem napojeným na drahou káru. Kdežto bohačky ani bohyně se v podstatě nevyskytují.
Nezlobte se, že vás obtěžujeme, ale vzpomněli jsme si, že jsme se vás nezeptali, jestli máte jachtu. Máte jachtu?
Nezlobte se, že vás obtěžujeme, ale vzpomněli jsme si, že jsme se vás nezeptali, jestli máte jachtu. Máte jachtu? | Foto: Scuderia Ferrari

Vláda v pondělí schválila návrh zákona o prokazování původu majetku. Můžeme mu klidně říkat zákon o majetkových přiznáních, i když nezavádí žádný další daňovým poplatníkem povinně vyplňovaný papír. Ovšem pokud si dotyčného nevyhlídne berňák a nevybídne ho, aby ukázal, kde na to či ono vzal. Pak se přiznat musí, a když se mu to nepovede, bude pykat.

Zákon dává správci daně do rukou značné a jen obtížně kontrolovatelné pravomoci. Riziko, že nebude měřit všem stejně, dokonce i kdyby chtěl, je značné. Ve volnosti pravidel, na koho se stát zaměří a jak s ním bude jednat, spočívá hlavní problém. Druhým jsou nepřiměřená očekávání blahodárného účinku zákona na boj s daňovými úniky a podezřelými milionáři. Mimochodem, asi nejznámější představitel tohoto druhu Ivo Rittig je prý před úřady sám oficiálně chudý.

Zákon bude vládní většinou v parlamentu pravděpodobně přijat a Miloš Zeman by ho mohl vetovat jedině proto, že se mu bude zdát moc mírný (o majetkových přiznáních už léta mluví, kudy chodí, a Zemanovci na nich postavili volební kampaň). Co bude zákon znamenat ve skutečnosti, nebude nejspíš jasné ani dlouho potom, co začne platit, což má být už za sedm měsíců.

Jak to má fungovat

Pokud daňový poplatník nebude schopen na výzvu správce daně prokázat původ svých příjmů a odhadovaná výše stanovené daně bude vyšší než dva miliony korun, správce daně stanoví daň podle tzv. zvláštních pomůcek. To znamená, že odhadne výši příjmů poplatníka na základě porovnání s nárůstem jeho majetku. Současně se stanovením daně předepíše penále až 100 procent. Pokud bude poplatník spolupracovat, penále bude činit 50 procent. V případě vyměřené daně do dvou milionů by mělo být penále 20 procent, což je standardní výše podle daňového řádu.

Ani dva hlavní členové vlády v tom nemají úplně jasno. Andrej Babiš: „Osobně neočekávám díky zákonu nějaké zázračné příjmy do státního rozpočtu. Je to zákon, který doplňuje pouze boj proti daňovým podvodům.“ Bohuslav Sobotka, o poznání vřeleji: „Vláda plní jeden ze svých klíčových závazků. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších kroků v boji proti daňovým únikům a daňovým podvodníkům za poslední roky.“

Čeho se ovšem chytit dá, je rétorika, která prokazování původu majetku provází. Slovník, jakým politici zákon prezentují a jakým se ho jeho zastánci snaží prodat veřejnosti (a oponenti jim ve stejném kódu oponují).

Především je třeba vykreslit „nepoctivé boháče“, aby bylo patrné, že „slušný člověk se nemá čeho bát“. Protože nevlastní jachtu (artefakt bohatství číslo 1) nebo ferrari (předmět doličný číslo 2). Zákon, který postihne majitele jachet a luxusních sporťáků, samozřejmě běžný daňový poplatník akceptuje, protože propadne dojmu, že se ho netýká a týkat nemůže.

Hra na „bič na boháče“ - ty nepoctivé, spěchají dodat socialisté i pravice se sociálním cítěním - je pitoreskní kombinací politické vypočítavosti a popletených představ o tom, jak se bohatý člověk pozná. Tyto představy politici (protentokrát položme důraz na mužský rod) nesdílejí jen tak zničehonic, ale prosakují k nim z širokých vrstev obyvatelstva. Krátce shrňme:

Boháč je především chlap. Bohačky ani bohyně se v podstatě nevyskytují, mají to těžké: bohatství se zásadně projevuje co nejokázaleji, aby si ho berňák mohl všimnout. Boháč je macho s libidem napojeným na drahou káru a vilu à la kmotr Mrázek. Společenské uznání čerpá z příslušnosti k nižším středním vrstvám oligarchie.

Zásadně neinvestuje do podružností, jako je zdraví, vzdělání, výchova rodinných příslušníků, osobní rozvoj nebo poznávání. Ani třeba do cenných papírů, proč? Kdo má peníze, pořídí si za to přece co – správně, jachtu! Pochopitelně má všechno napsané na sebe, žádné odklánění, žádné Panenské ostrovy ani firmy se skořápkou z lichtenštejnských právníků. Kde to žijete? Daňové přiznání smolí poslední den a v půl dvanácté večer s ním běží na hlavní poštu. Pardon, neběží, přijíždí ve ferrari. (Boháč kromě toho musí jezdit strašně rychle, to dá rozum.)

Někteří politici nám to servírují tak, jako by původ majetku měla přiznávat pouze primitivní karikatura podezřelého milionáře (řezník ve ferrari!). To je značně předčasná legenda. Majetek za sedm milionů (v Praze hodnota většího rodinného domu) bude přiznávat kdokoli, na koho berňák ukáže prstem. Velké ryby a jiní padouši by museli být úplně mimo sebe, kdyby se na to předem nepřipravili a nezařídili se, jak potřebují. Lidé, kteří se prý nemají čeho bát, budou čekat, jestli se je finanční úřad rozhodne zanalyzovat a oni v té zkoušce obstojí. Zneklidňující atmosféra ohlášeného zátahu na zbohatlíky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 8 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy