Blogy a názory | Komentáře
26. 1. 2013 19:20

Boj o Hrad skončil. 55:45 pro Zemana. Co vy na to?!

Čtenáři komentují průběh a výsledek první přímé volby hlavy českého státu
Foto: Aktuálně.cz

* Článek průběžně doplňujeme o názory a komentáře čtenářů

Je hotovo, volební místnosti se v sobotu ve 14 hodin uzavřely. Občané České republiky rozhodli o svém příštím prezidentovi, jímž bude Miloš Zeman.

Vysoká volební účast, společnost rozdělená na dva nesmiřitelné tábory a nebývale vyhrocená kampaň - i to jsou charakteristiky a průvodní jevy historicky první přímé volby prezidenta v Česku.

Jak jsme v ní podle vás obstáli? Měli pravdu odpůrci přímé volby, kteří chtěli ponechat výběr nové hlavy státu v rukou Parlamentu, nebo bylo rozhodnutí svěřit její volbu do rukou občanů i přes všechny excesy správné?

A co si myslíte o novém prezidentovi - dokáže polarizovanou společnost zase spojit? A co by pro to měl udělat?

Výsledky sčítání hlasů najdete ZDE

Své názory, postřehy a komentáře k průběhu i k výsledku první přímé volby českého prezidenta nám můžete psát i mailem na adresu [email protected] nebo na facebookovou stránku Názory Aktuálně.cz. Zajímavé příspěvky budeme průběžně zveřejňovat pod článkem.

Z diskuse:

„Kdo v těchto volbách naletěl, nejsou ti, kdo volili Karla, ale ti pravicoví voliči, kteří  volili Zemana ve víře, že tím rozloží levici, nebo zabrání nějakému posunu ve vztahu k EU, kde jsou jejich stanoviska totožná. A v domácí politice je Zeman daleko víc nalevo, než ta obávaná kulturní fronta, kterou si naopak bude snažit udobřit. Myslet si, že jeho volba nějak pomůže pravici, je opravdu jen snění o něčem, co nikdy nenastane," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz Tomáš Haas.

Bohumil Samek: Zdejší „lid" je konsistentní - jak dosluhující prezident: letos, jako v roce 1946, si svobodně zvolil - všechna další slova jsou zbytečná.

Martin Kona Kona: Zeman je jistota, že lidé z českého pohraničí nebudou muset utíkat před Sudeťáky.

Petr Jiránek: Tak přece jen ti Mayové nekecali. Jenom se sekli o 5 neděl :-(

Vlastimil Sedmasedumdesatý: Zeman byl každopádně lepší volbou z těch dvou. Jen si představme, kdyby vyhrál kníže a vládnul by nám Kalousek, který se teď vynořil z úkrytu a vesele komentuje neúspěch svého koně. Zeman si pozval Šloufa do svého volebního štábu. No a co. To se má ke svému bývalému spolupracovníkovi chovat jako k prašivému psovi, aby si nezničil image?

Alexandr Kučera: Co dodat? Malincí „čecháčci" chtějí zase jen nadávat na to, co se jim nelíbí, než aby to vlastně dokázali změnit. Bědování by nám šlo, na změny máme odvahu jen málokdy... Snad parlamentní volby otevřou lidem oči, konečně proboha!

Stalo přesně to, čeho jsem se bála. Vzhledem k tomu, že volby byly prezentovány jako střet absolutního dobra a dokonalosti (Schwarzenberg) a absolutního zla a ubohosti (Zeman), odmítá teď část voličů nezvoleného kandidáta výsledky uznat - před „zlem" se přece nekapituluje. Pevně doufám, že z toho lidi vystřízliví a nedočkáme se dalších petičních akcí a dalších hladovek směřujících k tomu, aby byl za prezidenta přece jen - čistě v zájmu demokracie, samozřejmě -  uznán ten, kdo dostal méně hlasů. (diskutující pod nickem MagdaS na blozích Aktuálně.cz)

Jaroslav Ludvík: Před 18 hodinou se ptal na ČT24 pan Moravec paní Bobošíkové, co si myslí o zvolení pana Zemana presidentem. Mimo jiné paní Bobošíková hodnotila pana Zemana jako socialistického člověka. Myslel jsem si, že špatně slyším. Pán Bůh nás potěš před takovým presidentem a chraň před stranou Suverenita a před Bobošíkovou. (mailem na [email protected])

Přibyly další dvě reakce blogerů Aktuálně.cz na výsledek volby: komiksový kreslíř Vhrsti se v blogu Ano, mohli jsme si zvolit normálního prezidenta vyjádřil kresbou, Jan Payne v blogu Miloš Zeman chce být presidentem všech píše: „Poslední volby nebyly o tom, zda zvítězí levice či pravice; byly o tom, kam bude dál směřovat česká společnost: na západ či na východ. Východ byl jednoznačně prioritou Klause, Klaus jednoznačně podpořil Zemana a Zeman jde jednoznačně stejným směrem. Mimořádně smutné je, že tuto cestu si zvolil již po tolikáté i český lid (ačkoliv jsou v tom Češi náramní výtečníci, sebevraždu demokratickými prostředky provedli i jiní)."

Pavel Tychler: Vzhledem k tomu, že se o nás mluví jako o národu švejků, tak se nelze divit tomu, že jsme si zvolili jednoho takového švejka na Hrad. Pokud bych tohoto rádoby dobrosrdečného člověka měl přirovnat k nějakému známějšímu politikovi, napadá mě jen Boris Jelcin. Stejně jako pan Zeman si rád hrál na člověka z lidu, měli stejnou zálibu v urážení svých oponentů a v neposlední řadě se ani jeden z nich netajil láskou k alkoholu. Jen doufám, že to pan Zeman ustojí a já se nebudu muset dívat na potácejícího se prezidenta Zemana.

Vanda Vynohradnyková: Máme takového prezidenta, jakého jsme si, bohužel, zvolili. Jak to, že lidem nepřipadá zarážející, že ho podporuje současný prezident? Jak to, že lidem nevadí lhaní? Jak to, že lidem nevadí, že pan Zeman je obklopen bývalými komunisty a estébáky? Jak to, že lidem nevadí xenofobní, nacionalistické a šovinistické výroky? Neměli bychom tedy zakázat národnostně smíšené svazky a povolit jen pěkná česká jména? Otázek je mnoho. Není tak smutné, že na post prezidenta nastoupí pan Zeman, jako to, co tedy tato volba vypovídá o stavu české společnosti. Naděje umírá poslední, ale hořkého pocitu se zbavit nemohu. (mailem na [email protected])

Tomm Malý: Lidovost zvítězila nad noblesou. Nu, co čekat v zemi, kde Švejk je ideálem a idolem.

Přímá volba byla velkým vítězstvím demokracie. I přes podpásovky a neschopnost protistrany se jim bránit nelze výsledek zpochybňovat. Jestli se nepotvrdí mé obavy z prezidentství MZ, rád s popelem na hlavě pokorně zamumlám: Hlas lidu, hlas boží. Potvrdí-li se, odvětím: tentokrát nadávejte jen sobě. Je to vaše odpovědnost. Předesílám, že bych se strašně rád mýlil (ale obávám se, že se mýlit nebudu). (diskutující pod nickem vico na blozích Aktuálně.cz)

Irena Langová: Jsem smutná, ani ne tak z výsledku voleb, ten se dal celkem očekávat, ale doufala jsem, že pan Zeman v případě svého zvolení změní své chování a bude se alespoň snažit být důstojným reprezentantem naší země. Z této iluze mě vyvedl hned svým prvním projevem po zvolení. Pan Zeman je naprosto stejný, jako byl v době, kdy byl premiérem, a obávám se, že bude vším možným, ale rozhodně ne člověkem, na kterého bychom jako občané této země mohli být hrdí. (mailem na [email protected])

Miloslav Korovanský: Poté, co nynější prezident Klaus vyhlásil amnestii, která byla vyhlášena právě za účelem osvobození gaunerů, kteří nám všem ukradli z kapes miliardy, nebyl jsem volit. Protože když v naší zemi strpíme úřad nejvyšší, jehož hlavou může být člověk typu Klause a ten má pravomoc beztrestně pošlapat práci kriminalistů a soudců a čestným občanům plivnout do tváře se vzkazem, že k blahobytu a bohatství vede jen nepoctivost, která je v naší zemi netrestána, ba co víc, je amnestována, potom nemá smyslu se občansky angažovat.  A proto obdivuji všechny, kteří se aktivně zapojili do voleb, a na závěr konstatuji, že se splnila moje předpověď. Prezidentem je Zeman, představitel arogance posledních let v takzvané demokracii této zoufalé mafiánské země. Hurá. (mailem na [email protected])

Jaroslava Čermáková: Byla to naše největší reality show.

Karel Chrastina: Národ rozhodl, že je mu milejší malá, česká hospůdka, kde se nic zvláštního neděje. Smrádek, ale teploučko. Snad bude mladá generace odvážnější.

Markéta Turčová: Jsem velice ráda, že vyhrál Zeman. Ačkoli může působit poněkud arogantně a útočně, dokáže mnohem lépe prezentovat a obhajovat svůj názor. Dokonce i tak, že slušně pošle do patřičných míst. Myslím si, že někoho takového jsme potřebovali a já mu věřím. Uvidíme, jak bude probíhat celé jeho období. Jen bych dodala, že i když jsem volila Zemana a jsem na nás všechny hrdá, nemusím kvůli tomu útočiit na knížete... Jak si osvojila druhá strana...

Karel Slatinský: Kdo postavil kampaň na lži a to prokázané... Ano, pan K.S. prohrál, ale prohrál s grácií a se slušností sobě vlastní, Zeman již na tiskovce bezprostředně po vyhlášení výsledků opět prokázal, že je křupan a nic jiného. Jeho rádoby vtipné bonmoty se hodí tak do nějakého divadla... Je chytrý, ale inteligence je na bodu mrazu. Už se těším, jak hrozně „vtipný" bude na své zahraniční kolegy. A nemluvím o tom, že nebýt komančů, které žádal o podporu, tak by nevyhrál... Jedno pozitivní bych v tom viděl - zničí ČSSD. (mailem na [email protected])

Lubomír Novák: Je vidět, že normální pracující lidé mají větší rozum než ti, co si myslí, že jsou nejrozumnější a že můžou všechno. Zvítězil selský rozum, hrdost k národnosti a slovanství. Ty diskuse, co jsou tady, jsou jen o nenávisti a lži. Klaus to řekl přesně a jsem hrdý, že po dlouhé době vítězí rozum.

Na výsledek volby zareagovali už první dva blogeři Aktuálně.cz: Fabiano Golgo v blogu Češi si zvolili, co je jim bližší a co jim patří, píše: „Blesk nejčtenější, Nova nejsledovanější, Zeman prezident. Soutěž Česko hledá prezidenta, vítězem kategorie zpěv hymny a nacionalismus je... Miloš Zeman! Češi se chovali velmi odpovědně - svým rozhodnutím uchránili svět před emigrací Václava Klause."

A Jiří Dolejš zase v blogu Zeman zvolen, na čase skončit s hysterií, říká: „Samozřejmě že prezident Zeman je hlavně pragmatik. Uvidíme, zda jeho červený nátěr nebyl jen krycí volební zbarvení nebo že je alespoň politik nepravicový. Většina česká levice v těchto volbách Zemana tak trochu adoptovala, protože lepšího společného kandidáta prostě včas nevygenerovala."

Petr Skála: 55% Čechů ukázalo, že má Zemanův rozum. To jen pro přesnost.

Karel Chrastina: Toto nebyly volby o osobnostech, ale o hodnotách. O dalším směřování Česka. Výsledkem  jsme se příliš nepohnuli z místa.

Redi Fox: Hurá a můžeme slavit. Češi, konečně rozumné rozhodnutí.

Bohouš Burian: Česká klasika, ukecal nás. Jak bude v EU mluvit?

Jitka Hladíková: Jak lid chtěl, tak se stalo, každopádně to bude krok zpět po boku komunistů.

Petr Beránek: Většina občanů v ČR prostě bohužel dává přednost lžím a urážkám, a libuje si ve sledování bulvárních potyček a rozeštvávání namísto sjednocování. Je mi z toho trochu špatně.

Je zajímavé, že ve světě vyhrál kníže. To značí, že ve světě má lepší kredit kníže. Pokud jde o můj názor, tak pan Zeman bude zcela jiným - myšleno charakterově - člověkem, jak před deseti roky za dob premiérství. Osobně si myslím, že mezi sebou nebudou hledat problémy při vytyčování zahraniční politiky (MZ+KS), že budou spolu spolupracovat (lépe jak duo VK+KS) ve prospěch ČR a následně tak ukáží cestu ke stmelování rozděleného národa (ale tohle již budu sledovat ze zahraničí). (diskutující pod nickem TomášL na blozích Aktuálně.cz)

Dalibor Slavík: Jsem zklamán, poctivost a slušnost zase jednou dostala na frak, ale asi si to tak většina opravdu přeje.

Jiří Tvrz: Jsem rád, že zvítězil Miloš Zeman. Je vidět, že většina občanů si uchovala zdravý rozum. A to i přes vysokou neobjektivnost některých sdělovacích prostředků (mailem na [email protected])

Vlastimil Kerich: První závěr už bych učinil. 35 % Čechů asi trpí schizofrenií. Proč? Protože 90% nadává na vládu a tím i 1. místopředsedu, oprávněně, ale dává mu svůj hlas. Těch zbývajících 10 % alespoň má svůj názor.

Hana Miklíková: Lidi mají takového prezidenta, jakého si zaslouží (a jakého si tedy i zvolili). Někdy jsem měla při čtení různých diskusí pod články pocit, že je tu dost lidí bez slušného chování, lidí plných urážek a neohleduplnosti. Bohužel, mají to, po čem volali. Čistého Čecha.

Myslím, že tyto volby přes všechno špatné přinesly jeden pozitivní poznatek, a sice, že veřejnost se již nedá zcela bezmyšlenkovitě oblbovat mediální masáží, že Praha není Česko a že veřejné mínění se nevytváří jen na internetu, jak si bohužel myslí většina našich médií. (diskutující pod nickem venkovan na blozích Aktuálně.cz)

Jaroslav Jakubec: Národe český, mně se to strašně zamlouvá, chci takhle volit své veškeré zástupce, především do parlamentu, kraje i okresního policajta i okresního soudce. To pak uvidíte, že vás budou na náměstích i zdravit.

Je to jednoduché, souboj Ostrava + Vysočina proti Praze bez pomoci ostatních krajů nemohla Praha vyhrát. Těch 5 krajů, kde Schwarzenberg uspěl v 1. kole, nepomohlo a obraz prostě ukázal, že v ČR jsou přílišní nacionalisti a fanatičtí vlastenci, prostě mistři světa. Nakonec když by nebyli, nemohl by tam Klaus 10 let vydržet. Také pořád je hojně zastoupena generace, která žila za socialismu a mnoho z nich se domnívá, že se měli prostě lépe, a to rozhodlo. (diskutující pod nickem mik na blozích Aktuálně.cz)

Štěpán Lípa: Oba dva zastupují odcházející energii starého světa, ani jeden z nich nechápe současné celosvětové změny, mohli jsme mít prezidentku, moudrou ženu, duchovně otevřenou... Jenomže lidé ještě nejsou připraveni... Podle těchto voleb si vlastně lidé žádnou změnu nepřejí!

Jan Jašek: Vzhledem k prezidentským pravomocem přehnaná hysterie. Kdyby lidi měli aspoň podobný zájem o parlamentní volby...

Je v celku jedno, kdo to bude. Pro zemi to znamená, že se má stále co učit. Tolik špinavého prádla a stále není vypráno. (Diskutující pod nickem Drzá Zrzka na blozích Aktuálně.cz)

Veronika Slunéčková: Se svými současnými pravomocemi nezmůže prezident prakticky nic - když něco nepodepíše, tak ho přehlasují, když něco prohlásí, tak ho nikdo nemusí poslechnout - obojí extrém jsme mohli pozorovat u předchozích dvou prezidentů. A reprezentace státu v zahraničí? Když jsme přežili vševědoucího p. Klause, tak pravděpodobně ustojíme všechno. Nedávno jsme se dozvěděli, že není žádná povinnost, aby prezidentský portrét visel ve třídách nevinných dětí - doufejmež proto v rozumnost ředitelů, ať už vyhraje kdokoli. Jako poštovní známky se vždycky daly koupit motivy s kytičkami a místo novoročních projevů si pustím pohádku.

Karel Cuchal: Poté co jsem sledoval tři besedy s oběma kandidáty, rozhodl jsem se a nezávisle na mně i manželka, že nebudeme volit ani jednoho.

Jáchym Vaněček: Lidi by ale neměli budoucímu panu prezidentovi vytýkat věci, které objektivně nemůže ovlivnit. Já bych si přál, aby při jakýkoli budoucí kritice si každý uvědomoval, že jsme součástí X mezinárodních smluv a organizací a že holt můžeme jednat jen v jejich rámci. A zdaleka se tu nejedná jenom o EU, jak to mnozí podávají.

Nejspíš vyhraje těsně MZ, ale KS mohl opravdu vyhrát. Dle mého rozhodnou dvě neuvěřitelné chyby: Reakce na generála a poznámka o Benešovi. Ve vztahu k USA se nezmění nic, ve vztahu k Rusku nepodstatně. Pokud vyhraje KS, tak přejde landsmannschaft do iniciativy, to je jasné, a budeme servilnější k Bruselu. Samozřejmě se posílí TOP 09 a stane se vedoucí silou pravice. ODS odejde do bezvýznamna. Vnitropoliticky další utahování opasků, snad řada dalších restitucí. (Karel Mueller v diskusi na blozích Aktuálně.cz)

Petr Skála: Pokud pan Zeman zvítězí, neplánuji hysterii. Připustím si, že lidé, kteří se na svět dívají podobně jako já, jsou v tomto státě v menšině.

Jana Zrzavá: Emoce utichnou. Život půjde dál. Teprve skutky nového hradního pána ukáží, co byla mediální masáž a co byl správný odhad vývoje. Jsem přesvědčená o tom, že pokud Karel prohraje, vezme prohru s noblesou sobě vlastní.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy