Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 4. 2013 8:00

Bradáčová sejmula Martince. Mediálně, ne pomocí důkazů

Nejspíš se už nedozvíme, co dělala protikorupční policie špatně. A to je velká chyba
Ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec dnes oznámil, že v květnu rezignuje. Z policie ale neodchází, zůstává.
Ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec dnes oznámil, že v květnu rezignuje. Z policie ale neodchází, zůstává. | Foto: ČTK

V pondělí oznámil ředitel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Tomáš Martinec, že v polovině května rezignuje. Pro dobro útvaru. Protože nemá smysl, aby policejní útvar bojoval s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Martinec dlouho nevydržel vzdorovat tlaku státního zastupitelství a ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který se Bradáčové nebývale ostře zastal.

Podezření spojená s protikorupční policií jsou známá. Podle posledních kuloárních informací má Bradáčová seznam policajtů, kteří určité kauzy na ÚOKFK všelijak brzdí, vedou do ztracena, a dále seznam kauz, které nejsou (zřejmě úmyslně) hbitě vyšetřovány. Podle těchto zdrojů má jít také o solární byznys a firmu Amun.Re, ale i o další případy. To by znamenalo, že mezi podezřelými může figurovat pražský podnikatel Ivo Rittig, nebo dokonce jedna ze špiček firmy ČEZ.

Bradáčová se, podle toho, co jí uniklo při natáčení, domnívá, že na ni v ÚOKFK dokonce "vyrábějí kauzu". Dodejme, že tu kauzu těžko vyráběl plukovník Martinec. Ten útvar řídí, musel by tím nejspíš pověřit nějakého svého detektiva nebo malou skupinu. Jenže to by vyžadovalo velkou drzost (odvahu). Nezdá se, že by Martinec něco takového organizoval. Nezdá se, že by byl nějaký zásadový hrdina. To by nerezignoval.

Odbor kontroly = zametání

Martinec oznámil, že skončí v půlce května. Za tři týdny. Bude mít případně dost času dohlédnout, aby ho nic neohrozilo. Rezignace se dá brát jako přiznání viny, ale spíš je to mazaný tah: Já se nebudu prát s Bradáčovou, protože mě i útvar to zničí. Každý, kdo je znalý věci, ví, že bez spolupráce žalobců nemůže mít policie výsledky. Žalobce může věci vracet, otravovat život, dusit. Bojovat s ním nejde.

Lenka Bradáčová se teď asi směje, vyhrála první kolo. Ale nepoužila metody, které bychom od vrchní žalobkyně čekali.
Lenka Bradáčová se teď asi směje, vyhrála první kolo. Ale nepoužila metody, které bychom od vrchní žalobkyně čekali. | Foto: Ludvík Hradilek

Policejní prezident Martin Červíček oznámil, že s Martincem počítá. Nevyhazuje ho z policie.

A teď pozor. Věc (údajné vyrábění materiálu na Bradáčovou a údajné zametání či zdržování kauz) má ZKONTROLOVAT odbor kontroly prezidia. Tak tohle vypadá jako zametání. Tihle kontroloři, nic ve zlém, zjišťují, jestli mají služební auta předpisově nafouknuté gumy, jestli chodí policajti včas a střízliví do práce atd. Nikdo nikdy neslyšel, že by šetřili trestné činy jako úmyslné ovlivňování řízení nebo snahu něco hodit na vrchní žalobkyni. To je nesmysl. To musí šetřit Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), nikoli kontroloři.

U kontrolorů se dá předpokládat, že nic nevyšetří, výsledek bude nula. A není divu, nemají na tak vážné věci ani potřebná práva a prostředky. Pokud Bradáčová útvar podezírá z manipulací případy, pak je nutno nasadit odposlechy, sledování, pracovat v utajení; špičková policejní práce.

Vymyslela jste si to? Kde máte důkazy?

Tohle ví Martinec, tohle ví Červíček. Oba si uvědomují, že by byl zázrak, kdyby kontrola něco vážného odhalila. Možná tedy oba předem počítají, že se nenajde nic. Ale ustoupili, Martinec za pár týdnů rezignuje.

Kontrola z prezidia nic strašného nenajde. Novináři a opoziční politici se začnou ptát: Tak jak to bylo, paní Bradáčová? Vymyslela jste si to? Kde máte důkazy?

Nezapomeňme, co policajti od žalobců slyší dnes a denně: Že máte nějaké poznatky? Drby? To nás nezajímá. Přineste důkazy, pak to rozjedeme. - A najednou vrchní žalobkyně vypouští sama "poznatky" a jedná MEDIÁLNĚ, neprofesionálně. Pokud měla indicie, že se něco děje, mohla zaúkolovat JAKÝKOLI policejní útvar, ráda má ÚOOZ, který vede Robert Šlachta, nebo mohla pověřit GIBS, aby to vyšetřil. Medializace šetření zabije.

Policejní prezident Martin Červíček s Martincem nadále počítá. Na uhašení maléru použil kontrolní odbor.
Policejní prezident Martin Červíček s Martincem nadále počítá. Na uhašení maléru použil kontrolní odbor. | Foto: Ludvík Hradilek

Nevíme, jestli GIBS Martince nebo jiné lidi z ÚOKFK vyšetřuje. Inspekce to nebude troubit do světa. Ale pokud to dělá, tak si teď může dát pohov. Všechno je venku.

Vypadá to suma sumárum tak, že Bradáčová má jakési poznatky, má možná ty dva zmíněné seznamy, ale postrádá DŮKAZY. A ví, že sehnat důkaz o manipulaci kauzou je nesmírně těžké. Chce to nejlepší detektivy, nejutajenější tým. Jako když šli po hejtmanu Davidu Rathovi (ČSSD), všecko potichu, ani slovo nahoru. Co to nechce, je bouře v médiích.

Nepěkné skupinky tam i tam

Cesta medializace, jak vidíme, vedla k odstoupení Martince. Nezlobí se asi ani prezident Červíček. I k němu se jistě donesly nepříjemné informace o ÚOKFK, o Martincovi, možná dokonce i o ÚOOZ, ačkoliv ten útvar má Bradáčová radši. Protože nepěkné skupinky detektivů, kteří nedělají, co mají, najdeme nejspíš tam i tam. A Martinec nemá moc dobré jméno. Když se musely policejní kauzy hlásit nahoru na prezidium, on na protikorupčním zastupoval ředitele a honil své policajty, ať pilně hlásí. Podobně na prezidiu totéž vyžadoval Robert Šlachta. A dneska jsou to čistí rytíři. Legrační.

Pokud Bradáčová nemá důkazy, pokud věc nešetří GIBS a pokud kontrola z prezidia nic nenajde (těžko může, byl by to zázrak), pak se to vrchní žalobkyni vrátí jak bumerang. Použít medializaci by prostě vrchní žalobce neměl. Není to profesionální jednání, je to politický postup.

Ohlášené odstoupení Martince může mít ještě jeden účel. Situace se uklidní, už "o nic nejde", ti dva už se neperou, Martincovi se najde jiný flek a hlavně, ti hoši, co zametali v ÚOKFK, ti tam v klidu a pohodě zůstanou.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy