Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
14. 1. 2009 14:45

Brání Česko před finanční krizí. Píší pro Aktuálně.cz

Představujeme členy týmu, který má snížit dopady krize
Část těch, kteří mají najít recept na nemocnou ekonomiku: Topolánek, Rusnok, Schwarz, Jahn, Kohout, Sedláček.
Část těch, kteří mají najít recept na nemocnou ekonomiku: Topolánek, Rusnok, Schwarz, Jahn, Kohout, Sedláček. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Premiér Mirek Topolánek představil členy Národní ekonomické rady vlády (NERV). Jde o nezávislý tým, který má pomoci zmírnit dopady celosvětové finanční krize na Česko.

Členové týmu poskytli redakci Aktuálně.cz některé své texty, které se týkají krize a možností, jak čelit jejím dopadům.

Podle člena týmu ekonoma Jiřího Rusnoka má být rada týmem nezávislých externích poradců, kteří budou ovlivňovat názor vlády na ekonomické a sociální záležitosti. "Pokud dokážeme najít nějakou míru tolerance a bavit se o složitých záležitostech bez jakýchkoli předsudků, můžeme věci jedině prospět," řekl osmačtyřicetiletý ekonom v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz
Rozhovor: Můžeme prospět, říká Rusnok
Foto: Aktuálně.cz
Blog Jiřího Rusnoka na Aktuálně.cz

Tomáš Sedláček z ČSOB ve svém blogu na Aktuálně.cz tvrdí, že "přes všechen ten povyk jsme z toho vyšli ještě relativně levně." Tedy - že český bankovní systém krize tolik nezasáhla. V jednom z dalších textů dokonce hledá výhody finanční krize. "Prostě to jako lidstvo neumíme jinak. Rosteme skrze poklesy a krize. Neumíme hladce růst, učíme se skrze chyby, ke každému kopci patří údolí," píše.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Tomáše Sedláčka 

V týmu NERV je také další bloger Aktuálně.cz Pavel Kohout. "V rámci české ekonomiky bude možná ještě horší než recese z konce 90. let. Tehdy šlo o pád starých státních podniků - tentokrát budou krachovat nové firmy vybudované pomocí investičních pobídek. Ukáže se, jak krátkozraká a chybná byla vládní politika, která dotovala zisky zahraničních firem zaměstnávajících zahraniční dělníky na českém území," tvrdí v jednom ze svých blogových textů.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Pavla Kohouta: Recese roku 2009 a jak jí čelit

Redakci Aktuálně.cz poskytl svůj text týkající se činnosti týmu NERV a ekonomické krize také vedoucí kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl, který je rovněž členem ekonomické rady.

"Protikrizová opatření má smysl hledat především na nabídkové straně. Hledat opatření, která zvýší konkurenceschopnost českých výrobců na zahraničních trzích, která jim ulehčí obtížný přístup k financování, která podpoří udržení zaměstnanosti  a zjednoduší byrokratickou zátěž a náklady plynoucí z nadměrné regulace podnikání všeho typu. Mezi taková opatření patří zvýšení podpory exportu, rozšíření programů na podporu malého a středního podnikání atd.. Perspektivním směrem je nepochybně rychlejší snižování zdanění práce, snížení firemních daní z příjmu, zjednodušení daňového systému, zrychlení odpisů," napsal v textu poskytnutém Aktuálně.cz.

Foto: Ondřej Besperát
Jiří Weigl: Ekonmická krize a Česká republika

Svůj - již dříve publikovaný - text hledající možná řešení dopadů krize poskytl Aktuálně.cz také další ekonom Miroslav Zámečník. "Těžko se pak národu vysvětlují i ty nejobyčejnější ekonomické pravdy. Na velmi citelný výpadek zahraniční poptávky po našem zboží a službách není jiného léku než oživení v cizině - to bez spolupráce s partnery sami nezařídíme, ani kdybychom se na hlavu stavěli," píše další z členů ekonomického týmu.

Foto: Ondřej Besperát
Miroslav Zámečník: Recepty proti krizi

Dalším členem týmu NERV je bývalý ministr průmyslu a obchodu a ministr hospodářství Vladimír Dlouhý: "Peněžní politika je hlavní, fiskální stimuly provádět velmi omezeně a zásadní budou kroky, které uklidní nervozitu a zvýší důvěru. Více utrácet je nutné, ale teprve zvýšení důvěry povede k vyššímu utrácení; jinak porostou jen úspory," tvrdí ve svém textu. 

Foto: Ondřej Besperát
Vladimír Dlouhý: Co nám nejspíš přinese rok 2009

Své texty pro publikování na Aktuálně.cz či alespoň názory na ekonomický vývoj přislíbili pro další dny poskytnout i další členové ekonomické rady - děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Jiří Schwarz, prezident Bankovní asociace Jiří Kunert a Martin Jahn.

Ředitel Institutu ekonomických studií FSV UK Michal Mejstřík svůj text k možnému zmírňování dopadů finanční krize redakci Aktuálně.cz neposkytl, podle něj by to bylo zatím předčasné. "Nechci střílet od boku a ani nemusím. Nejsem politik, který by musel představit rychlé, krátkodobé řešení, které by pak mohlo být kontraproduktivní," řekl tento vysokoškolský profesor.

"Mělo by se bránit podporovat odvětví, která se přežila. Naopak by se měla podporovat perspektivní odvětví," nastínil svou představu Mejstřík, podle kterého je posláním rady "diskutovat odborně napříč politickými stranami" a práce rady by podle něj "měla být soubojem idejí, ale nikoliv politických". 

Blog Petra Kuhna: Kolik "akademických" ekonomů je v Národní ekonomické radě vlády?

 

Právě se děje

Další zprávy