Jiří Karas | Komentáře
20. 5. 2006 0:01

Bránit svobodě slova se nevyplácí

V poslední době jsou někteří pracovníci sdělovacích prostředků poněkud přísní na své kolegy.

Ne že by nikdy nebylo proč. Co si dovolí bulvár nebo například seriózně se tvářící anarchokomunistické weby, to velice často přesahuje meze dobrého vkusu i politické kultury.

Zajímavé však je, že potrestán nedávno nebyl nějaký producent pokleslé žurnalistiky, nýbrž redaktor veřejnoprávního rozhlasu za to, že "neuhlídal" vyjádření svého hosta. Dotyčnou "neuhlídanou" dámu, jež se vyjádřila k charakteristickému vystupování levicového předsedy vlády, pochopitelně šokovalo, že za její slova byl trestán někdo jiný. Stejnému zděšení daly průchod i některé deníky.

Infobox

Co si myslí Karel Hvížďala

Text Jiřího Karase je v pořadí již třetí komentář ke kauze moderátora Aleše Cibulky. Předchozí názory si můžete přečíst zde:

 

Karel Hvížďala: Premiér Paroubek a veřejnoprávní média

 

Jaromír Ostrý: Otevřený dopis Karlu Hvížďalovi

Tolik zajímavé už není, že proti kritice postihu onoho redaktora se vehementně ozvala levice. Jistý autor internetových Britských listů (nenechme se zmást názvem) dokonce přispěchal s kázáním o povinné připravenosti rozhlasového pracovníka na ideologickou diverzi. Že by připravoval veřejnost na novou stranickou cenzuru?

Možná mu uniklo, že manipulace a cenzura už existují. Že i veřejnoprávní redaktoři často přistupují k vystoupením politiků zaujatě, že se je snaží  svým způsobem moderování ponižovat a zesměšňovat. Toto porušování kodexu slušnosti novináře by mělo být postihováno především.

Trestat ale rozhlasového redaktora za slova hosta jeho pořadu  znamená omezovat svobodu slova. Dospěla k tomu nakonec i etická komise  Syndikátu novinářů, když spravedlivě konstatovala, že "moderátor nemůže být zodpovědný za způsob vyjadřování svého hosta".

Nyní se tedy postižený může obrátit na soud a žádat satisfakci za způsobená příkoří. Své poučení snad vezmou i ti, kdo by rádi měli "sedmou velmoc" ve své politické kapse.#reklama

Autor je člen KDU-ČSL a poslanec Parlamentu České republiky

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy