Jiří Karas | Komentáře
20. 5. 2006 0:01

Bránit svobodě slova se nevyplácí

V poslední době jsou někteří pracovníci sdělovacích prostředků poněkud přísní na své kolegy.

Ne že by nikdy nebylo proč. Co si dovolí bulvár nebo například seriózně se tvářící anarchokomunistické weby, to velice často přesahuje meze dobrého vkusu i politické kultury.

Zajímavé však je, že potrestán nedávno nebyl nějaký producent pokleslé žurnalistiky, nýbrž redaktor veřejnoprávního rozhlasu za to, že "neuhlídal" vyjádření svého hosta. Dotyčnou "neuhlídanou" dámu, jež se vyjádřila k charakteristickému vystupování levicového předsedy vlády, pochopitelně šokovalo, že za její slova byl trestán někdo jiný. Stejnému zděšení daly průchod i některé deníky.

Infobox

Co si myslí Karel Hvížďala

Text Jiřího Karase je v pořadí již třetí komentář ke kauze moderátora Aleše Cibulky. Předchozí názory si můžete přečíst zde:

 

Karel Hvížďala: Premiér Paroubek a veřejnoprávní média

 

Jaromír Ostrý: Otevřený dopis Karlu Hvížďalovi

Tolik zajímavé už není, že proti kritice postihu onoho redaktora se vehementně ozvala levice. Jistý autor internetových Britských listů (nenechme se zmást názvem) dokonce přispěchal s kázáním o povinné připravenosti rozhlasového pracovníka na ideologickou diverzi. Že by připravoval veřejnost na novou stranickou cenzuru?

Možná mu uniklo, že manipulace a cenzura už existují. Že i veřejnoprávní redaktoři často přistupují k vystoupením politiků zaujatě, že se je snaží  svým způsobem moderování ponižovat a zesměšňovat. Toto porušování kodexu slušnosti novináře by mělo být postihováno především.

Trestat ale rozhlasového redaktora za slova hosta jeho pořadu  znamená omezovat svobodu slova. Dospěla k tomu nakonec i etická komise  Syndikátu novinářů, když spravedlivě konstatovala, že "moderátor nemůže být zodpovědný za způsob vyjadřování svého hosta".

Nyní se tedy postižený může obrátit na soud a žádat satisfakci za způsobená příkoří. Své poučení snad vezmou i ti, kdo by rádi měli "sedmou velmoc" ve své politické kapse.#reklama

Autor je člen KDU-ČSL a poslanec Parlamentu České republiky

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy