Jaroslav Šonka Jaroslav Šonka | Komentáře
27. 9. 2018 11:00

Brexit: Labouristé nevědí, co chtějí, Mayová vyzobává třešničky, čas se krátí

Konzervativní vláda si po brexitu přeje zónu volného obchodu, ale už ne volný pohyb pracovních sil a služeb.
Jeremy Corbyn při projevu na sjezdu labouristů v Liverpoolu.
Jeremy Corbyn při projevu na sjezdu labouristů v Liverpoolu. | Foto: Reuters

V Liverpoolu se konal třídenní sjezd britské Labouristické strany. Jeremy Corbyn se tam zasazoval o změny v programovém směřování v sociální oblasti, o vyšší výrobu elektřiny z větrných turbin, ale největší pozornost vzbudila debata o budoucím vztahu Velké Británie k Evropské unii. Corbyn nikdy nebyl velkým Evropanem, ale sjezd ho přesvědčil, že většina spolustraníků by ráda uspořádala další referendum, které by se nějakým způsobem zabývalo členstvím Velké Británie v unii. Logicky by nemohlo mít stejnou otázku, na jakou voliči už odpověděli při prvním referendu v červnu 2016, tedy těsnou většinou "leave".

Corbyn chtěl původně využít oslabenou pozici ministerské předsedkyně Mayové a vyvolat předčasné volby. Pak hovořil o referendu, ale myslel jen na hlasování o tom, jak s brexitem zacházet. Jenže preference většiny labouristů dost jasně směřují k možnosti setrvání země v EU, tedy k "anulování" brexitu.

Den D: 29. březen 2019

Velká Británie má podle dosavadních jednání EU opustit už koncem března příštího roku, takže na uvážlivější uspořádání referenda není dost času; vždyť jeho přívrženci zatím ani nemají formulovanou otázku. Proti labouristům se ihned obrátili přívrženci brexitu a Boris Johnson Corbyna označil za největší ohrožení svobody, kterému země dnes čelí. Premiérka Theresa Mayová požaduje pro svou zemi veškeré svobody v pohybu zboží (zónu volného obchodu s EU), ale je proti volnému pohybu pracovních sil a služeb.

Předseda Evropské rady Donald Tusk to označil jako "cherry picking", vyzobávání třešniček z dortu. Nepřichází v úvahu, dodal. Jeho vyjádření během neoficiálního eurosummitu v Salcburku a později před Valným shromážděním OSN v New Yorku jasně ukazují jeho skeptický postoj vůči koncepci, na které se v červenci v Checkers dohodla britská vláda a kterou hájí Mayová. Tusk ovšem také diplomaticky poukázal na to, že existuje shoda v některých politických otázkách, jako například v oblasti obrany, kde je beztak Velká Británie jako členská země Severoatlantické aliance důležitým partnerem. V Bruselu to od orgánů EU k orgánům NATO není daleko.

Mimounijní Evropa

V debatách o pozici Velké Británie vůči Evropské unii se často objevují příklady jako Norsko a Švýcarsko. Norsko, kde dvě referenda (1972 a 1994) odmítla členství v EU, nakonec dosáhlo dohod, které zemi propojují s unií takřka kompletně, kromě hlasovacího práva v Radě a voleb poslanců do Evropského parlamentu. Na tomto příkladu se dá demonstrovat princip spojující volný pohyb zboží i pracovních sil - a Norsko dokonce soutěží o pracovní síly ze zahraničí a je součástí schengenského prostoru. I skandinávská regionální spolupráce funguje a vedla také k dohodám přes hranici EU.

Norsko a Švýcarsko také přispívají do rozpočtu unie a čerpají z něj na některé své projekty prostředky. Norští a švýcarští odborníci na otázky Evropské unie jsou výborným zdrojem informací - nejsou totiž závislí na unijních strukturách. Pro českou debatu je ovšem nutné podtrhnout, že jejich závěry jsou většinou stejné jako závěry oněch u nás kritizovaných "eurokratů". Podobně otevřeně se vůči EU chovají i Island a Lichtenštejnsko. Ve všech případech je ovšem, ještě jednou, princip volného pohybu zboží svázán s volným pohybem pracovních sil a služeb. A na tom bude Evropská unie trvat i vůči Velké Británii. 

Jiný brexit

Nejistotu z důsledků a průběhu brexitu vyvolávají i rozhodnutí hospodářských subjektů. Firmy řeší svou budoucnost a přesouvají centrály do zemí "kontinentální" unie. V důsledku debaty o brexitu posílilo svou pozici sídlo Evropské centrální banky - Frankfurt nad Mohanem, kam odcházejí, či o odchodu uvažují, některé britské bankovní instituce. Pokud dojde k předčasným volbám a Corbynovi labouristé budou úspěšní, pokusí se radikálně změnit zásady, na kterých se vláda Theresy Mayové dohodla v Checkers. Ale sjezd v Liverpoolu zatím nedal dohromady nic konkrétního, kromě razantního odmítání vládního postoje. I další labouristická témata z Liverpoolu, jako například "zelená koncepci zaměstnanosti", dopadnou podle toho, jak se Velká Británie k Evropské unii postaví. A bude naspěch.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Malta přijala 90 migrantů zachráněných italskou pobřežní stráží

Řím jejich přijetí maltskými úřady požadoval poté, co je na žádost Valletty zachránily v maltských pobřežních vodách italské lodě. S odkazem na vyjádření mluvčího maltské pobřežní stráže o tom informovala agentura AFP.

"Minulou noc jsme na požadavek maltských úřadů provedli záchranou operaci malého plavidla s asi 90 migranty hluboko v území, za které zodpovídá Malta," uvedla italská pobřežní stráž ve vyjádření s tím, že za utečence převzala Valletta předem zodpovědnost. Maltská pobřežní stráž o něco později uvedla, že migranty převzala a že jsou na cestě na pevninu.

Itálie a Malta dlouhodobě odmítají utečence zachráněné na moři přijímat. Evropská unie stáhla z vod u Libye všechna plavidla své pohraniční agentury Frontex, dohled v oblasti nyní provádí pouze letecky. Lodě humanitárních organizací, které nyní v podstatě jako jediné migrantům na moři pomáhají, čelí stále větším překážkám ze strany evropských vlád.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

New York jako první americký stát zakázal prodej ochucených elektronických cigaret

Místní zdravotní rada v úterý schválila opatření, které navrhl guvernér Andrew Cuomo, informovala agentura AP. Zákaz se nevztahuje na e-cigarety s tabákovou nebo mentolovou příchutí. Prodejci nyní budou mít dva měsíce na to, aby zakázané zboží stáhli z nabídky.

Cuomo v neděli vyzval k zákazu e-cigaret s poukazem na jejich zvýšenou spotřebu mezi mladými lidmi. V poslední době přitom zdravotničtí experti v USA varovali americkou veřejnost před používáním elektronických cigaret, které jsou spojovány s 380 případy vážného onemocnění dýchacích cest v 36 státech. Evidováno je rovněž šest mrtvých. Zatím však nebylo zjištěno, že by záhadnou plicní nemoc způsobovala konkrétní značka cigaret nebo určitá látka.

New York se stal prvním americkým státem, v němž vešel v platnost zákaz elektronických cigaret s příchutí. Obdobný zákaz sice tento měsíc schválil také stát Michigan, ale opatření tam ještě v platnost nevstoupilo. Podle údajů ze státu New York loni užívalo elektronické cigarety 27,4 procenta místních středoškoláků. Ještě v roce 2014 to bylo 10,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy