Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
8. 4. 2019 11:50

Brexit nikde, Britové chystají eurovolby. Monty Pythoni říznutí sborem Alexandrovců

Pokud brexit znamená brexit, je to, jako bychom v Československu pořádali na podzim 1992 volby do Federálního shromáždění.
Britský volič vydrží vše. Zatím.
Britský volič vydrží vše. Zatím. | Foto: Reuters

Na brexit došlápla těžká noha Monty Pythonů. Protože se Spojené království nevyvázalo z unie do plánovaného 29. března 2019, je vážnou možností, že se v něm čtvrtý týden v květnu odehrají volby do Evropského parlamentu. Svátek všech příznivců absurdního humoru. Černého humoru.

Tedy za předpokladu, že brexit stále platí, o čemž nejen premiérka Mayová a její kolektiv ujišťují, kudy chodí. Pak je ale vadné pořádat evropské volby, šlo by o splnění formality, volby z donucení. Vylepit plakáty, nastartovat červený autobus, vášnivě se přít v kampani… vítězové pak na pár týdnů posvačí štrasburských poslaneckých diet, a pak se zase odeberou domů za kanál? Nonsens.

Neschopnost uklohnit - ano, nejde o nic jednoduchého, ale to snad nikdo od začátku netvrdil - brexitový kompromis diskredituje britskou politiku. A teď by dokonce mohl přijít k úhoně její základní kámen - volby. Loutkové eurovolby, beze smyslu, nepromítnuté do demokratické správy veřejných záležitostí, což je rozhodující vlastností voleb hodných toho jména.

Zdiskreditovat volby zrovna v zemi, kde se parlamentní tradice úspěšně vrší už cca osm století, to by byl výkon. Udělat z nich létající cirkus by byla ještě lepší varianta. V té horší buď voliči nepřijdou, nebo vybuzené protestní hlasy vynesou vzhůru politický extrém.

Pokud brexit znamená brexit, je to, jako bychom v Československu pořádali na podzim 1992 volby do Federálního shromáždění. Které za měsíc, spolu se s mateřským státem, přestane existovat. Zkuste si představit, co by takový svátek demokracie obnášel a co by se dělo po něm.

Britové volby vždycky brali jako svého druhu národní sport. Přesto je možné jim je - alespoň v jednom případě - znechutit a brexitový poker k tomu míří. Měl by skončit tak, abychom se bez tohohle zápisu do dějin, bez téhle absurdní zkušenosti obešli, a voliči ve Spojeném království zejména.

Přece jim my, Češi, kteří pamatujeme volební rituál za komunistů (to ale byli Alexandrovci, ne Monty Pythoni), nebudeme vykládat, jak si mají voleb vážit a neurážet jejich důstojnost, probůh.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy