Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
8. 4. 2019 11:50

Brexit nikde, Britové chystají eurovolby. Monty Pythoni říznutí sborem Alexandrovců

Pokud brexit znamená brexit, je to, jako bychom v Československu pořádali na podzim 1992 volby do Federálního shromáždění.
Britský volič vydrží vše. Zatím.
Britský volič vydrží vše. Zatím. | Foto: Reuters

Na brexit došlápla těžká noha Monty Pythonů. Protože se Spojené království nevyvázalo z unie do plánovaného 29. března 2019, je vážnou možností, že se v něm čtvrtý týden v květnu odehrají volby do Evropského parlamentu. Svátek všech příznivců absurdního humoru. Černého humoru.

Tedy za předpokladu, že brexit stále platí, o čemž nejen premiérka Mayová a její kolektiv ujišťují, kudy chodí. Pak je ale vadné pořádat evropské volby, šlo by o splnění formality, volby z donucení. Vylepit plakáty, nastartovat červený autobus, vášnivě se přít v kampani… vítězové pak na pár týdnů posvačí štrasburských poslaneckých diet, a pak se zase odeberou domů za kanál? Nonsens.

Neschopnost uklohnit - ano, nejde o nic jednoduchého, ale to snad nikdo od začátku netvrdil - brexitový kompromis diskredituje britskou politiku. A teď by dokonce mohl přijít k úhoně její základní kámen - volby. Loutkové eurovolby, beze smyslu, nepromítnuté do demokratické správy veřejných záležitostí, což je rozhodující vlastností voleb hodných toho jména.

Zdiskreditovat volby zrovna v zemi, kde se parlamentní tradice úspěšně vrší už cca osm století, to by byl výkon. Udělat z nich létající cirkus by byla ještě lepší varianta. V té horší buď voliči nepřijdou, nebo vybuzené protestní hlasy vynesou vzhůru politický extrém.

Pokud brexit znamená brexit, je to, jako bychom v Československu pořádali na podzim 1992 volby do Federálního shromáždění. Které za měsíc, spolu se s mateřským státem, přestane existovat. Zkuste si představit, co by takový svátek demokracie obnášel a co by se dělo po něm.

Britové volby vždycky brali jako svého druhu národní sport. Přesto je možné jim je - alespoň v jednom případě - znechutit a brexitový poker k tomu míří. Měl by skončit tak, abychom se bez tohohle zápisu do dějin, bez téhle absurdní zkušenosti obešli, a voliči ve Spojeném království zejména.

Přece jim my, Češi, kteří pamatujeme volební rituál za komunistů (to ale byli Alexandrovci, ne Monty Pythoni), nebudeme vykládat, jak si mají voleb vážit a neurážet jejich důstojnost, probůh.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy