Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
10. 12. 2014 13:15

Brigádníky vyhnali těžkooděnci. Klinika státní tuposti

Jestli skutečně GIBS potřebuje omlácenou bývalou polikliniku na Žižkově, nebo by tajní mohli sídlit úplně jinde a všichni včetně nich by byli spokojeni, se ještě uvidí. Příběh nekončí.
Tohle stát umí bezvadně. (Těžkooděnci při vyklízení centra Klinika na Žižkově).
Tohle stát umí bezvadně. (Těžkooděnci při vyklízení centra Klinika na Žižkově). | Foto: Vojtěch Marek

Praze na Žižkově se odehrává učebnicový příklad státní tuposti. V Jeseniově ulici tu stojí roky pustnoucí budova bývalé polikliniky. Na rozdíl od eráru, kterému patří, se o ni začali zajímat squateři, kteří tu chtěli zřídit sociální a kulturní centrum. Budovu nejdřív uklidili od odpadků a rozjeli první aktivity, načež na ně stát poslal těžkooděnce. Osm přítomných bylo dobrovolně či násilím vyvedeno; tři z nich, jak oznámila policejní mluvčí, „skončili na služebně“.

Celé to působí jako taková soft verze památného CzechTeku. A zákrok státní moci dává zhruba stejný smysl. Žádný, záporný.

Zatímco Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) přihlížel, jak areál chátrá a slouží nejvýš drogově závislým a bezdomovcům, brigádníci z Kliniky tu vykonali x hodin veřejně prospěšných prací, což je v tomto případě velmi výstižný terminus technicus. Šéf úřadu, jak tvrdí jeden z nich, jim pak řekl, že se je o to „nikdo neprosil“. Slušná arogance.

"Naši pracovníci budovu zajišťují zvenčí. Až nás policie pustí dovnitř, udělám to samé i zevnitř," popsal aktuální výkon ÚZSVM jeho mluvčí. Náhlá intenzivní péče. Je to celé na hlavu.

Samozřejmě že lidé z Kliniky „obsadili“ majetek, který není jejich. Vysvětlení, že kdyby šli na věc přísně legálně a po dohodě, vleklo by se jednání měsíce nebo roky, je naprosto věrohodné (a taky odpovídá nezávislé povaze aktivistů). Stejně tak je srozumitelný argument, že tím chtěli upozornit na nečinnost úřadů, které prázdné budovy netečně nechávají chátrat – v tomto případě jde dokonce přímo o státní majetek, ne o soukromý dům, vlastněný poštovní schránkou někde v Lichtenštejnsku.

Dodržování a vymáhání pravidel je naším chronickým problémem. Netýká se zdaleka jen pustnoucích nemovitostí v rukou spekulantů nebo někoho jiného. Tak proč jsou úřady, stát – a není to zdaleka první případ – vždycky najednou tak hyperaktivní, když jde o squatery? Proč zrovna tady ukazuje moc svaly a tváří se, že „pořádek musí být“ a „pravidla platí pro všechny“?

Jednoduše proto, že squateři jdou na věc přímo, jsou na rozdíl od majitelů P. O. boxů z masa a kostí a jejich právníci nehrozí žalobami a arbitrážemi. „Porušují pravidla“ bezelstně, očividně, na just. A to hned státu, především jeho represivním složkám, zabliká kontrolka: živly => vyhnat. Zásah má mít exemplární charakter. Vyhodit někoho za bílý límeček neumíme, o to víc se zaměříme na tyhle.

Speciálním paradoxem je v případě Kliniky to, že s aktivitou squaterů je srozuměná místní radnice, zřejmě i řada okolních obyvatel a dokonce i městská policie, která by už nemusela opuštěnou budovu kontrolovat jako potenciální ohnisko kriminality. Podtrhněme, že v tomto případě nešlo o squat jako ubytovnu, ale mělo tu svépomocí vzniknout místo pro společenské setkávání a nezávislou kulturu, tedy velmi bohulibá věc.

Jenže stát si najednou vzpomněl, že sem chce nastěhovat Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Než by se tak stalo, areál by potřeboval mnohamilionovou investici, včetně nákladů na bezpečnostní opatření. Kulturní centrum zatím platili nadšenci a přívrženci, do budoucna by daňové poplatníky nestálo skoro nic.

Stát sám nemá přehled o tom, kolik budov pro své úřady využívá a kolik ho to stojí. Aby to zjistil, zřídil předloni Centrální registr administrativních budov (CRAB), který podle NKÚ zatím stál čtvrt miliardy, podle neziskové organizace Acta non verba ještě mnohem víc. A navíc se do něj pořád spousta nemovitostí neregistrovala nebo jsou tam nesprávné údaje, takže je tak trochu k ničemu. Ministr financí Andrej Babiš nařídil audit CRAB a po něm se snad ukáže, jestli to je, nebo není tunel.

Tolik k nemovitostní politice České republiky. Jestli skutečně GIBS urgentně potřebuje omlácenou bývalou polikliniku pod Parukářkou, nebo by tajní mohli sídlit někde úplně jinde a všichni včetně nich by byli spokojeni, se ještě uvidí. Příběh nekončí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Skupina útočníků na východě Iráku zabila 11 lidí a dalších 15 zranila. Útočníci byli vyzbrojeni poloautomatickými zbraněmi

před 6 hodinami

Veselý se blýskl 24 body, ale Fenerbahce podlehlo v Eurolize Barceloně

Basketbalista Jan Veselý odehrál nejlepší zápas v této sezoně Evropské ligy, ale těsné porážce Fenerbahce Istanbul s Barcelonou 74:76 nezabránil. Český reprezentant nasbíral 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal osm doskoků.

Do poslední minuty šlo Fenerbahce s pětibodovým mankem, ale díky Veselému vykřesalo naději na zvrat. Český hráč byl 43 sekund před koncem faulován, proměnil jeden trestný hod, po druhém nepřesném si doskočil míč a snížil na 72:74. V koncovce se domácí opět snažili dostat míč k Veselému, ale neúspěšně. Dostal se k němu však Devin Booker a nekompromisní smečí vyrovnal. Hostům vyšla poslední akce - v poslední sekundě rozhodl v obtížné střelecké pozici Nikola Mirotič, který do té doby nijak nezářil. Minul všech šest trojek a zápas zakončil s osmi body.

Turecký tým prohrál čtvrtý z šesti zápasů, zatímco Barcelona si udržela stoprocentní bilanci a je v čele soutěže.

Evropská liga basketbalistů - 6. kolo: Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 74:76 (za domácí Veselý 24 bodů, 8 doskoků, 2 asistence), Monako - Crvena zvezda Bělehrad 70:62, Olympiakos Pireus - Alba Berlín 87:83, Maccabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 76:62, Bayern Mnichov - Milán 83:77.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V litvínovské chemičce hořela trafostanice, škoda je 25 milionů

V areálu litvínovské petrochemické společnosti Orlen Unipetrol RPA v úterý hořela trafostanice. Požár, jehož příčinou byla technická závada, způsobil podle odhadů škodu 25 milionů korun, uvedli na twitteru ústečtí krajští hasiči.

Trafostanice v litvínovské chemičce vzplanula dnes odpoledne. Uhasila ji podniková jednotka profesionálních hasičů. Na místo přijel také hasičský vyšetřovatel. "Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 25 milionů Kč," uvedli krajští hasiči.

Společnost Unipetrol RPA vyrábí v rafineriích Litvínově a Kralupech petrochemické, rafinérské a agrochemické výrobky. Na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty či polyetylen. V rafinerii v Litvínově-Záluží firma ročně zpracuje kolem 5,4 milionu tun ropy.

Další zprávy