Ivan Kytka | Komentáře
16. 11. 2006 10:00

Brusel tak trochu pivní optikou

Jiné je bojovat proti harmonizaci daní napříč Evropskou unií z pohodlí (daňovými poplatníky) dotovaných akademických lenošek či z přítmí diskusních salónů, a jiné je mít živnost založenou na obchodě se zbožím zatíženým spotřební daní, jako jsou alkoholické nápoje či tabákové výrobky.

Pro ilustraci: rozdíl v ceně cigaret zakoupených v Británii (v přepočtu 250 Kč za krabičku) a pořízených v Lotyšsku (20 Kč za krabičku) činí 1200 procent. Jednotný trh neznamená ještě trh rovnovážný.

"Staré" státy Evropské Unie se proti této disharmonii, která by se při čilém obchodním a turistickém trhu mohla proměnit v zející díry v národních rozpočtech, pojistily restrikcemi na nezdaněný import tabákových výrobků. Stejně jako před rozšířením Unie lze dovážet přes hranice jen jeden karton cigaret.

Pokud si "volně pohybující se občan" veze pro svou spotřebu větší množství, měl by je u příslušného celního úřadu přihlásit k dodatečnému zdanění.

"Vive la (cheap) France!"

Přetrvávající  nerovnováha ve výši spotřebních daní vede ostatně k čilému obchodu i mezi zeměmi bývalé patnácky. Francouzi, kteří se tak hlasitě brání jakémukoliv daňovému dumpingu mají téměř nulovou spotřební daň na víno (necelou 1 Kč na 0,7 litru) a dokázali si uhájit pouze pětiprocentní daň z přidané hodnoty na pivo prodávané v supermarketech.

Dost možná nepovažují kontinentální ležák za alkoholický nápoj - obchody v přístavech na francouzské straně Lamannškého kanálu však díky téhle daňové "disharmonii" vzkvétají díky zákazníkům z Albionu, které při pohledu na výhodné ceny v přeplněných regálech se značkovým vínem zapomínají na svou hrdost i jistou přežívající rezervovanost vůči všemu, co přichází právě z kontinentu. Spanilé jízdy za levnějšími cigaretami a alkoholem přes mořskou úžinu patří k oblíbené kratochvíli domácností, minimálně z jihovýchdoní Anglie.

Obchodníci na druhé straně Kanálu samozřejmě brblají, protože ztrácejí zákazníky - pokud se ovšem v převlečení za turisty nevydávají na francouzský břeh sami, aby levným zbožím z francouzských velkoskladů doplnili, byť ilegálně, svůj sortiment.

Všechny spory vedou do Lucemburku

Navíc, Evropský soud ve Štrasburku se příští týden chystá zruši restrikci, která umožňovala "volný pohyb" piva, vína, destilátů a cigaret přes státní hranice členských zemí pouze v doprovodu  konzumentů.

Jak upozornil ve svém posledním vydání britský nedělník Sunday Telegraph, Britové, kteří platí jednu z nejvyšších spotřebních daní v Evropě, budou moci nakupovat zboží, jež dosud podléhalo restrikci, pomocí počítačové klávesnice přes Internet. Poplatky za zásilkovou službu by se přitom měly pohybovat kolem pěti liber - tedy asi 200 korun.

Po pátém půl litru kvalitního, přehnanou daní nezatíženého kontinentální ležáku pak možná ztratí ostrované vůči Evropské unii ostych a skepsi. A vezmou Brusel - byť  Evropský soudní dvůr sídlí v Lucemburku - na milost. Alespoň do té doby, než bude muset vláda kompenzovat ušlý výnos škrty ve veřejných výdajích, či zvýšením jiného typu daně.

Ivan Kytka; [email protected]

 

 

 

 

     

 

Právě se děje

před 8 minutami

Demonstrace proti premiéru Babišovi proběhnou v úterý v Praze na Václavském náměstí, dále budou následovat akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy