Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
9. 11. 2017 15:25

Brutální rasistický útok v tramvaji. Politici musí přestat s "medúzami" a "slimáky"

Někteří veřejní činitelé na sociálních sítích žonglují od rána do večera - snad jim vybude i chvilka, aby se zastali oběti zločinu s rasovým motivem.
Dvacet let stará kampaň Českého helsinského výboru proti rasovým předsudkům.
Dvacet let stará kampaň Českého helsinského výboru proti rasovým předsudkům. | Foto: ČTK

Rasistické komentáře na Facebooku u společné fotografie prvňáčků z Teplic. Brutální útok fotbalových chuligánů na černocha v pražské tramvaji. Zprávy z Česka posledních dnů.

Jsou tři týdny po parlamentních volbách, ve kterých se často hlásalo, že tahle země je naše, nesmíme si ji nechat ukrást a také že ji musíme vrátit lidem, protože je jejich. Strach z vnějšího nepřítele tu kvete už dlouho. U většiny politiků je rozdíl jen v míře, s jakou s ním pracují.

Primitivní rasismus bohužel byl a vždycky bude části společnosti vlastní. Něco úplně jiného ale je, když se takové přesvědčení praktikuje veřejně bez valného zájmu ostatních. Mlčení vskutku znamená souhlas.

Netečnost je hrubá chyba - a když už se neozvou cestující v tramvaji, což se tváří v tvář přesile útočníků dá ještě pochopit, když se řidička údajně diví, proč by zbitému a poníženému chudákovi měla volat sanitku a policii, pak naprosto neomluvitelná by byla netečnost politiků.

Politici v takových případech nesou významnou spoluodpovědnost za vytváření norem. Měli odsoudit verbální násilí v případě teplické školy - a nic (ministr školství Štech protestoval v čtvrtek, několik dní poté). Mlčení k útoku v městské hromadné dopravě, veřejném prostoru par excellence, by bylo už naprosto neodpustitelné. Pro méně bystré takto: MHD používají i vaši voliči a přejí si cítit se v ní bezpečně, notabene když za ni platí.  

Někteří veřejní činitelé na sociálních sítích žonglují od rána do večera - snad jim vybude i chvilka, aby se zastali oběti zločinu s očividně rasovým motivem.

Dva z nich - aniž bychom házeli všechny politiky do jednoho pytle - před volbami rozvíjeli úvahy o "medúzách" a "slimácích". Tohle ohavné přitakávání xenofobním předsudkům je součástí atmosféry, ve které se rasistické urážky na sociálních sítích a bití v tramvaji stávají něčím nebezpečně přirozeným, součástí českého provozu.

Jak připomíná rabín Karol Sidon: Naše demokracie zapomněla, že i slovo je čin.

Zprávu o rasistickém útoku fotbalových chuligánů přineslo Aktuálně.cz shodou okolností na výročí Křišťálové noci v roce 1938. Mikropogromy pro všední den, jako byl ten v tramvaji číslo 6, jsou její zmenšeninou.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy