Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 9. 2014 14:00

Brutální zákrok hlídky? U nás normální. Špičky policie mlčí

Komentář Martina Fendrycha: Může se stát, že policejní hlídka jedná brutálně. Tomu nelze zcela zabránit. Ale nesmí se stát, že k tomu vedení policie mlčí. Že policisty nepostaví mimo službu.
Policejní prezident Tomáš Tuhý k případu Radka Čapka mlčí.
Policejní prezident Tomáš Tuhý k případu Radka Čapka mlčí. | Foto: ČTK

V neděli odvysílala Česká televize zprávu o tom, jak policie na pražském Chodově honila ujíždějícího motorkáře Radka Čapka. Stalo se to letos před půlnocí šestého srpna. Reportáž ČT je výjimečná tím, že ji doprovodil později objevený záznam bezpečnostní kamery, která chodovský incident nahrála. Divák zíral v němém údivu, čeho je zasahující pražská policejní motohlídka v dnešní době schopna.

Radek Čapek neměl na motorku papíry (na auto je má). Když viděl na parkoviště přijíždět policii, rozhodl se ujet. Policejní auto ho pronásledovalo. Řidič mladíka asi po padesáti metrech drsným, život ohrožujícím způsobem srazil z motorky. Na videu to vidíme. Kluk letěl čtyři metry vzduchem, auto mezitím napálilo do sloupu.

Na záběrech je dále vidět, jak policisté vylezou z auta k mladíkovi, jeden ho, ač leží zraněn na zemi, kopne, udeří do obličeje, pak mu nasadí chvat. Zraněnému neopomněli dát pouta. Podle výpovědi Čapka ho mlátili do hlavy. Motocyklista měl po sražení z motorky zlomený kotník, zhmožděnou ruku, otřes mozku a podlitiny v obličeji (údajně právě od bití). Jako by ho přepadli gangsteři.

Případ naprosto otřesný. Je jasné, že Čapek udělal hrubou chybu. Jel na motorce, aniž by na ni měl řidičák. Ujížděl policii (i když ne daleko a před sražením údajně zvolnil), což samozřejmě nesmí. Jenomže pak začíná úplně jiný příběh, story o brutalitě, neschopnosti a psychické labilitě zasahujících hlídkařů. Ti původně tvrdili, že Čapek do sloupu narazil sám, což ovšem video jednoznačně vyvrací.

Ministr vnitra Milan Chovanec mlčí. Možná ani o incidentu neví...
Ministr vnitra Milan Chovanec mlčí. Možná ani o incidentu neví... | Foto: Vojtěch Marek

Policisté povinně procházejí psychotesty, jsou školeni, jak mají zasahovat. Je neuvěřitelné, že řidič kluka srazil (a taky jak ho srazil, najel přímo do motorky, byl to likvidační zákrok). Je neuvěřitelné, kde motorkáře sejmul, v jakém prostředí. A je naopak naprosto pochopitelné, že pak naboural do sloupu a služební vůz zničil.

To všecko ještě není nic proti následujícím dějům. Policajti na videu vylezou, kluk leží na zemi, nebrání se, ani nemůže. Jeden „strážce zákona“ ho kope, nasazuje mu chvat na lámání vazu. Každé dítě na základní škole ví, že se zraněným po havárii nesmíme hýbat, že je nutné hned volat sanitku. Lámat mu vaz opravdu nevypadá jako dobrá první pomoc. Ta mu měla být poskytnuta, ne pouta a bití.

Nebyli postaveni mimo službu. Presumpce neviny...

Je jasné, že policajti situaci psychicky nezvládli. Vykonali pomstu jen za to, že jim kluk ujížděl. Jeho reakce byla chybná a špatná, i když pochopitelná. Lekl se. To neomlouvá jízdu bez papírů a ujíždění policii. Ale jednání hlídky jednoznačně nemá nic společného s policií (pomáhat a chránit).

Ti dva policisté i po zveřejnění záznamu ČT dále slouží! Nebyli až do skončení vyšetřování postaveni mimo službu, pražská policie prý ctí presumpci neviny. Tomu se vážně nechce věřit.

Policajti měli zřejmě adrenalin nahoře. Ale hlavně je ani nenapadlo, že jsou nahráváni bezpečnostní kamerou. Kdyby ta tam nebyla, zřejmě bychom o incidentu vůbec nevěděli. Kluka by nejspíš ještě obvinili, že je po pádu z motorky, který si zavinil samozřejmě sám, napadl (proč jinak zraněnému nasazovat želízka).

Tím ostuda policie nekončí. Dobře, našli se dva brutální, špatně vyškolení hlídkaři. To se v ozbrojených sborech bohužel nezřídka stává. Dobře, neumějí vůbec dělat svoji práci; kluka, který jednoznačně udělal chybu, mohli zabít. Ale oni i po zveřejnění záznamu dále slouží! Nebyli až do skončení vyšetřování postaveni mimo službu, pražská policie prý ctí presumpci neviny. Tomu se vážně nechce věřit. Postavit policajta mimo službu přece neznamená tvrdit, že je vinen.

Jejich nadřízení mlčí. Jak je možné, že po odvysílání reportáže nevystoupí veřejně policejní prezident (nebo ředitel pražské policie), neomluví se za jednání oněch dvou policistů a neohlásí veřejnosti, že byli až do vyšetření případu postaveni mimo službu? Je přece nepředstavitelné, že tihle dva moto-kovbojové dál „pomáhají a chrání“!

Víme pouze to, že Generální inspekce bezpečnostních sborů případ šetří. To je samozřejmě v pořádku, jinak to nejde. Úplně však chybí postoj vedení policie. Stát se to v Německu, odvysílat to tam veřejnoprávní ZDF (Zweites Deutsches Fernsehen), vystoupí ministr vnitra a slíbí, že zjedná nápravu. U nás nic. Ticho. Český šéf vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se nevyjádřil, hlava policie Tomáš Tuhý se taktéž nevyjádřil, ředitel pražské policie Luděk Procházka se nevyjádřil. Proč? Protože to pro ně v podstatě nic neznamená. Nejsou otřeseni, znechuceni. Úplně slyším, co si asi myslí: Neměl ujíždět, trouba.

O neadekvátních policejních zákrocích slyšíte každou chvíli. Také od lidí okolo sebe. Bohužel to zřejmě není nic tak výjimečného. Jen s tím rozdílem, že v případě motorkáře Radka Čapka je zcela náhodou k dispozici usvědčující, obviňující a naprosto otřesný záznam bezpečnostní kamery. A že byl odvysílán v Událostech České televize.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Provoz na dálnici D4 zastavila demolice mostu u Řitky

Provoz na dálnici D4 nedaleko Řitky u Prahy v sobotu večer zastavila policie kvůli demolici mostu. Uzavírka potrvá do nedělního rána, řidiči musejí úsek objíždět po vedlejších silnicích. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové byla dálnice uzavřena v 19:00 a otevřena bude v neděli v 09:00.

"Máme tam celkem dvě policejní hlídky, které budou dohlížet na to, aby bylo vše v pořádku. Je tam odklon dopravy na objízdné trasy a dopravní značení," řekla Nováková. Ve směru na Prahu řidiči sjíždějí na exitu 18 u Mníšku pod Brdy a pokračují přes Čisovice na exit 14 u Řitky. V opačném směru začíná objížďka na 9. kilometru u Jíloviště, na dálnici se motoristé vracejí u Mníšku.

před 1 hodinou

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy