Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 9. 2014 14:00

Brutální zákrok hlídky? U nás normální. Špičky policie mlčí

Komentář Martina Fendrycha: Může se stát, že policejní hlídka jedná brutálně. Tomu nelze zcela zabránit. Ale nesmí se stát, že k tomu vedení policie mlčí. Že policisty nepostaví mimo službu.
Policejní prezident Tomáš Tuhý k případu Radka Čapka mlčí.
Policejní prezident Tomáš Tuhý k případu Radka Čapka mlčí. | Foto: ČTK

V neděli odvysílala Česká televize zprávu o tom, jak policie na pražském Chodově honila ujíždějícího motorkáře Radka Čapka. Stalo se to letos před půlnocí šestého srpna. Reportáž ČT je výjimečná tím, že ji doprovodil později objevený záznam bezpečnostní kamery, která chodovský incident nahrála. Divák zíral v němém údivu, čeho je zasahující pražská policejní motohlídka v dnešní době schopna.

Radek Čapek neměl na motorku papíry (na auto je má). Když viděl na parkoviště přijíždět policii, rozhodl se ujet. Policejní auto ho pronásledovalo. Řidič mladíka asi po padesáti metrech drsným, život ohrožujícím způsobem srazil z motorky. Na videu to vidíme. Kluk letěl čtyři metry vzduchem, auto mezitím napálilo do sloupu.

Na záběrech je dále vidět, jak policisté vylezou z auta k mladíkovi, jeden ho, ač leží zraněn na zemi, kopne, udeří do obličeje, pak mu nasadí chvat. Zraněnému neopomněli dát pouta. Podle výpovědi Čapka ho mlátili do hlavy. Motocyklista měl po sražení z motorky zlomený kotník, zhmožděnou ruku, otřes mozku a podlitiny v obličeji (údajně právě od bití). Jako by ho přepadli gangsteři.

Případ naprosto otřesný. Je jasné, že Čapek udělal hrubou chybu. Jel na motorce, aniž by na ni měl řidičák. Ujížděl policii (i když ne daleko a před sražením údajně zvolnil), což samozřejmě nesmí. Jenomže pak začíná úplně jiný příběh, story o brutalitě, neschopnosti a psychické labilitě zasahujících hlídkařů. Ti původně tvrdili, že Čapek do sloupu narazil sám, což ovšem video jednoznačně vyvrací.

Ministr vnitra Milan Chovanec mlčí. Možná ani o incidentu neví...
Ministr vnitra Milan Chovanec mlčí. Možná ani o incidentu neví... | Foto: Vojtěch Marek

Policisté povinně procházejí psychotesty, jsou školeni, jak mají zasahovat. Je neuvěřitelné, že řidič kluka srazil (a taky jak ho srazil, najel přímo do motorky, byl to likvidační zákrok). Je neuvěřitelné, kde motorkáře sejmul, v jakém prostředí. A je naopak naprosto pochopitelné, že pak naboural do sloupu a služební vůz zničil.

To všecko ještě není nic proti následujícím dějům. Policajti na videu vylezou, kluk leží na zemi, nebrání se, ani nemůže. Jeden „strážce zákona“ ho kope, nasazuje mu chvat na lámání vazu. Každé dítě na základní škole ví, že se zraněným po havárii nesmíme hýbat, že je nutné hned volat sanitku. Lámat mu vaz opravdu nevypadá jako dobrá první pomoc. Ta mu měla být poskytnuta, ne pouta a bití.

Nebyli postaveni mimo službu. Presumpce neviny...

Je jasné, že policajti situaci psychicky nezvládli. Vykonali pomstu jen za to, že jim kluk ujížděl. Jeho reakce byla chybná a špatná, i když pochopitelná. Lekl se. To neomlouvá jízdu bez papírů a ujíždění policii. Ale jednání hlídky jednoznačně nemá nic společného s policií (pomáhat a chránit).

Ti dva policisté i po zveřejnění záznamu ČT dále slouží! Nebyli až do skončení vyšetřování postaveni mimo službu, pražská policie prý ctí presumpci neviny. Tomu se vážně nechce věřit.

Policajti měli zřejmě adrenalin nahoře. Ale hlavně je ani nenapadlo, že jsou nahráváni bezpečnostní kamerou. Kdyby ta tam nebyla, zřejmě bychom o incidentu vůbec nevěděli. Kluka by nejspíš ještě obvinili, že je po pádu z motorky, který si zavinil samozřejmě sám, napadl (proč jinak zraněnému nasazovat želízka).

Tím ostuda policie nekončí. Dobře, našli se dva brutální, špatně vyškolení hlídkaři. To se v ozbrojených sborech bohužel nezřídka stává. Dobře, neumějí vůbec dělat svoji práci; kluka, který jednoznačně udělal chybu, mohli zabít. Ale oni i po zveřejnění záznamu dále slouží! Nebyli až do skončení vyšetřování postaveni mimo službu, pražská policie prý ctí presumpci neviny. Tomu se vážně nechce věřit. Postavit policajta mimo službu přece neznamená tvrdit, že je vinen.

Jejich nadřízení mlčí. Jak je možné, že po odvysílání reportáže nevystoupí veřejně policejní prezident (nebo ředitel pražské policie), neomluví se za jednání oněch dvou policistů a neohlásí veřejnosti, že byli až do vyšetření případu postaveni mimo službu? Je přece nepředstavitelné, že tihle dva moto-kovbojové dál „pomáhají a chrání“!

Víme pouze to, že Generální inspekce bezpečnostních sborů případ šetří. To je samozřejmě v pořádku, jinak to nejde. Úplně však chybí postoj vedení policie. Stát se to v Německu, odvysílat to tam veřejnoprávní ZDF (Zweites Deutsches Fernsehen), vystoupí ministr vnitra a slíbí, že zjedná nápravu. U nás nic. Ticho. Český šéf vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se nevyjádřil, hlava policie Tomáš Tuhý se taktéž nevyjádřil, ředitel pražské policie Luděk Procházka se nevyjádřil. Proč? Protože to pro ně v podstatě nic neznamená. Nejsou otřeseni, znechuceni. Úplně slyším, co si asi myslí: Neměl ujíždět, trouba.

O neadekvátních policejních zákrocích slyšíte každou chvíli. Také od lidí okolo sebe. Bohužel to zřejmě není nic tak výjimečného. Jen s tím rozdílem, že v případě motorkáře Radka Čapka je zcela náhodou k dispozici usvědčující, obviňující a naprosto otřesný záznam bezpečnostní kamery. A že byl odvysílán v Událostech České televize.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělila Nadace Charty 77 všem zdravotním sestrám

Cenu Františka Kriegla, která se uděluje za občanskou statečnost či mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a demokracii se porota letos rozhodla symbolicky udělit všem zdravotním sestrám. Jejich jménem cenu převezme předsedkyně České asociace sester Martina Šochmanová,.

"Na sestřičkách leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými osudy. Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že se samy během pandemie mohly stát obětí covidu-19. Zaslouží si naši úctu i dík," uvedl člen poroty Jaroslav Veis.

 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 33 minutami

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

Další zprávy