Blogy a názory | Komentáře
25. 1. 2012 13:30

Bude benzin za 40? Nebo za víc? Co vy na to?!

Jak se vysvětluje neustálé zdražování pohonných hmot
Rekord: benzin za 36, nafta ještě dražší
Rekord: benzin za 36, nafta ještě dražší | Foto: Reuters

Tohle je rekord, který nikdo neoslavuje. Aspoň ne veřejně. Ceny nafty i benzinu v minulých dnech rostly a rostly, až narostly do nových rekordních hodnot.

A vysvětlení analytiků? Tradiční: za drahé pohonné hmoty může drahá ropa a slabý kurz koruny vůči dolaru. A trochu také zvýšení distribučních marží. A to tu máme ještě ropné embargo na Írán, ale tady se zatím neví jistě, co s cenami udělá. Tolik analytici.

Jak postačující vysvětlení to je, ukazují diskuse, jež se vedou na Aktuálně.cz. Dva příklady za všechny:

„Nechápu, jak je možné, že když byl kurz dolaru cca 38 Kč, tak benzin stál kolem 26 Kč, a když ropa stála 160 USD za barel, taky to bylo kolem 30 Kč. V čem je tedy chyba? Kdo nás chce pořád ždímat?" ptá se Jiří Mátl. A přizvukuje mu i diskutující pod jménem Sem Tamm: „Divný, sleduju USD i CZK na burze, dolar klesá, nějakých 19,50 za dolar. Ropa Brent - 111 dolarů za barel. Ano, není to růžové na to, aby byl litr za 28 korun, ale kdysi byl Brent daleko nad 114 dolary za barel a dolar za 25 a benzin tolik nestál…"

Co vy na to?

Veřejná debata

Své názory na vývoj cen pohonných hmot nám můžete psát i na mail [email protected]. Zajímavé příspěvky budeme postupně zveřejňovat pod článkem.

Hned se také objevily nápady, jak pohonné hmoty zlevnit. Společenství čerpacích stanic vyzvalo vládu a ministerstvo financí, aby se bezodkladně začaly zabývat optimalizací sazby spotřební daně u motorové nafty (v překladu: aby ji koukaly snížit).

K nim se vzápětí přidali i opoziční sociální demokraté. Těm už se to zdá taky nějak drahé. Původně navrhovali snížení spotřební daně u pohonných hmot o dvě koruny padesát na litr, teď zkusí prosadit aspoň o korunu.

Ale ministerstvo financí nechce ani slyšet. Kompenzovat vlivy výkyvů cen ropy na světových trzích a kurzové vlivy snížením spotřební daně by prý bylo kontraproduktivní. Čímž se zřejmě míní, že by se na dani vybralo méně, ale není už jisté, že by chybějící sumu dorovnaly příjmy z předpokládaného zvýšení prodeje.

Něco na tom je. Nikde například není psáno, že by snížení spotřební daně o korunu automaticky znamenalo snížení ceny o korunu. Nebo vůbec nějaké snížení ceny. Může například zase posílit dolar. Nebo podražit ropa. Nebo obojí. Nebo …

A tak litr benzinu stojí v průměru 36 korun a nafta ještě skoro o korunu víc. Vyhlídky jsou tyto: až bude cena atakovat 40 korun za litr, začne se problémem zabývat vláda. Slíbil to ministr dopravy v televizi. Ale k tomu možná vůbec nedojde, protože analytici čekají, že zdražování v příštích dnech ustane. Někteří čekají dokonce pokles cen.

Pokud se ovšem zase něco nestane.

A co si o tom myslíte vy, vážení čtenáři?

Jakub Loubal: Až mi připadne nafta moc drahá, tak prodám auto a přestěhuju se blíž práci. Tím nebudu státu platit tu nechutnou spotřební daň a budu mít víc času. Proč jsem to vlastně už neudělal :) ?

John Kubert: Že je dražší benzin, to přeci nikomu nevadí. Nebo snad ubylo aut na silnici??? To určitě ne! No tak nekoupím něco jinýho, ale jezdit se bude dál. I největší žrouti nafty kamiony jezdí stále naplno, neubyl ani jeden.

Milan Novotný: Miliardy Číňanů a Indů přesedly z bicyklů do aut a levně těžitelná ropa je skoro u konce. To je opravdu záhada, že cena ropy a tím i benzínu trvale roste. Za pár let budeme nevěřícně vzpomínat na dobu, kdy byl litr benzínu „jen" za 40 korun. Rok 2000 - ropa 31 USD/barel a dolar za 37 Kč, 2011 - ropa 111 USD/barel a dolar za 19.50 Kč. Je naprostá záhada, že není benzín dnes daleko dražší...

Štěpán Esterle: Proč má zlevňovat vláda? Co takhle kdyby si soukromé subjekty snížily o tu korunu marže? :-) A kde je zaručeno, že když vláda sníží, tak si prodejci kvůli tomu nenasadí?

Teď se nám zvýšila snížená sazba DPH o 4%, ale ceny potravin v řetězcích vyrostly třeba o 50%. Je to opravdu kvůli té vyšší sazbě DPH, nebo si chce někdo jen vydělat?

Emil Post: Je tu jednoduché řešení, elektřinu z jádra, benzin z uhlí. JAR dnes benzin z uhlí používá, u nás byla jeho výroba zastavena koncem 60. let a dokonce bylo později direktivně nařízeno, že se zařízení MUSÍ dát do šrotu, fabrika ho chtěla zakonzervovat.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy