Pavel Kovář | Komentáře
5. 3. 2007 9:30

Bude Neumannová lepší než Zuna?

Je to zvláštní poznatek: největší sportovci naší historie buď začali závodit velmi pozdě, anebo se původně věnovali úplně jiné disciplíně.

A začít můžeme manželským párem Zátopkových. Dana vzala oštěp poprvé do ruky ve čtyřiadvaceti letech, když do té doby hrála házenou. Emil neměl dlouho pro sport takříkajíc buňky, nebavil ho ani fotbal, a běhat začal z donucení v devatenácti letech na internátu. Věra Čáslavská měla být baletkou nebo krasobruslařkou, ale jako čtrnáctiletá uviděla náhodou v televizním studiu Evu Bosákovou a její kladinu a v tu chvíli začala její kariéra gymnastky.

Kateřina, kanoistka

Jestliže někdo namítne, že u těchto legend šlo o dřevní doby sportu, lze uvést příklady z doby nedávné. Jan Železný byl jako kluk dlouho současně házenkář i oštěpař. Desetibojař Roman Šebrle hrál do osmnácti let fotbal a dával hodně gólů, až pak ho přemluvili atleti.

A konečně je tu Kateřina Neumannová, která do čtrnácti snila o kariéře v rychlostní kanoistice a na běžky si stoupla poté, co ji lékaři kvůli onemocnění páteře na čas zakázali ohánět se pádlem.

Proč se všichni jmenovaní prosadili? Protože byli osobnostmi a dokázali jít za svým cíle. Proto se uplatnili i po skončení sportovní dráhy. Zátopek pracoval na ministerstvu obrany, Čáslavská se stala předsedkyní našeho olympijského výboru, Železný kandidoval na tutéž funkci, a třebaže poprvé neuspěl, v dalším volebním období budou jeho vyhlídky nesporně vysoké.

Rady a porady

Nyní se s kariérou loučí Kateřina Neumannová. A protože k tomu dochází v době, kdy média, reklamy, sport a byznys mají k sobě čím blíž, bude již od dubna účinkovat v devítidílném seriálu České televize Sportujeme s Katkou jako moderátorka.

Pořad by měl radit všem amatérským sportovcům, mladým i seniorům, v mnoha odvětvích. Autoři projektu vycházeli z popularity úspěšné sportovkyně, ze sympatičnosti její tváře i jejího verbálního projevu. Ale nebude amatérská moderátorka Neumannová pouze nastrčenou figurou, jakousi mluvící hlavou, která jen recituje slova scénáře?

Tuhle možnou faleš marketingového nápadu (svým způsobem i experimentu) jako by vytušili její příznivci a před tímto krokem ji varují, jak lze soudit podle reakcí veřejnosti na internetu.

Jestli bude sympatická Kateřina působit na obrazovce věrohodně, to se teprve pozná. A tak jí přejme co nejlepší start do další "disciplíny" v životě; kdoví, třeba bude mít jednou vlastní sportovní talk show.

A ať nedopadne jako jiná všeobecně známá a pro mnohé rovněž sympatická tvář, a to Pavel Zuna. Jeho moderátorské výkony v novém soutěžním pořadu TV Prima jsou totiž neuvěřitelně slabé. Přitom ve své někdejší disciplíně, moderátora zpravodajství, patřil k nejlepším. 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 34 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Koruna zpevnila pod 26 korun za euro, silnější byla naposledy před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 korun za euro, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 korun za euro, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy