Pavel Kovář | Komentáře
5. 3. 2007 9:30

Bude Neumannová lepší než Zuna?

Je to zvláštní poznatek: největší sportovci naší historie buď začali závodit velmi pozdě, anebo se původně věnovali úplně jiné disciplíně.

A začít můžeme manželským párem Zátopkových. Dana vzala oštěp poprvé do ruky ve čtyřiadvaceti letech, když do té doby hrála házenou. Emil neměl dlouho pro sport takříkajíc buňky, nebavil ho ani fotbal, a běhat začal z donucení v devatenácti letech na internátu. Věra Čáslavská měla být baletkou nebo krasobruslařkou, ale jako čtrnáctiletá uviděla náhodou v televizním studiu Evu Bosákovou a její kladinu a v tu chvíli začala její kariéra gymnastky.

Kateřina, kanoistka

Jestliže někdo namítne, že u těchto legend šlo o dřevní doby sportu, lze uvést příklady z doby nedávné. Jan Železný byl jako kluk dlouho současně házenkář i oštěpař. Desetibojař Roman Šebrle hrál do osmnácti let fotbal a dával hodně gólů, až pak ho přemluvili atleti.

A konečně je tu Kateřina Neumannová, která do čtrnácti snila o kariéře v rychlostní kanoistice a na běžky si stoupla poté, co ji lékaři kvůli onemocnění páteře na čas zakázali ohánět se pádlem.

Proč se všichni jmenovaní prosadili? Protože byli osobnostmi a dokázali jít za svým cíle. Proto se uplatnili i po skončení sportovní dráhy. Zátopek pracoval na ministerstvu obrany, Čáslavská se stala předsedkyní našeho olympijského výboru, Železný kandidoval na tutéž funkci, a třebaže poprvé neuspěl, v dalším volebním období budou jeho vyhlídky nesporně vysoké.

Rady a porady

Nyní se s kariérou loučí Kateřina Neumannová. A protože k tomu dochází v době, kdy média, reklamy, sport a byznys mají k sobě čím blíž, bude již od dubna účinkovat v devítidílném seriálu České televize Sportujeme s Katkou jako moderátorka.

Pořad by měl radit všem amatérským sportovcům, mladým i seniorům, v mnoha odvětvích. Autoři projektu vycházeli z popularity úspěšné sportovkyně, ze sympatičnosti její tváře i jejího verbálního projevu. Ale nebude amatérská moderátorka Neumannová pouze nastrčenou figurou, jakousi mluvící hlavou, která jen recituje slova scénáře?

Tuhle možnou faleš marketingového nápadu (svým způsobem i experimentu) jako by vytušili její příznivci a před tímto krokem ji varují, jak lze soudit podle reakcí veřejnosti na internetu.

Jestli bude sympatická Kateřina působit na obrazovce věrohodně, to se teprve pozná. A tak jí přejme co nejlepší start do další "disciplíny" v životě; kdoví, třeba bude mít jednou vlastní sportovní talk show.

A ať nedopadne jako jiná všeobecně známá a pro mnohé rovněž sympatická tvář, a to Pavel Zuna. Jeho moderátorské výkony v novém soutěžním pořadu TV Prima jsou totiž neuvěřitelně slabé. Přitom ve své někdejší disciplíně, moderátora zpravodajství, patřil k nejlepším. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Pompeo: USA odmítají nároky Pekingu na zdroje v Jihočínském moři

Spojené státy od pondělí považují za nelegitimní takřka všechny významnější nároky Pekingu týkající se vod Jihočínského moře. Oznámil to americký ministr zahraničí Mike Pompeo, podle kterého Čína daný region bere jako své "námořní impérium" a nárokuje si kontrolu nad oblastmi, které nemohou být přisouzeny žádné zemi. Agentura AP píše o eskalaci diplomatické strategie Washingtonu a předpovídá další nárůst hněvu na čínské straně.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Rozpočet českého pavilonu na Expu se zvýší o 25,2 milionu korun

Rozpočet českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 se zvýší o 25,2 milionu korun kvůli jejímu ročnímu odkladu v důsledku pandemie koronaviru. Úpravu rozpočtu dnes schválila vláda. Kabinet zároveň potvrdil i českou účast na výstavě v jejím novém termínu. Původně plánovaný rozpočet byl 260 až 310 milionů korun podle účasti partnerů ze soukromého sektoru, ze státních zdrojů mělo jít 229 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy