Pavel Kovář | Komentáře
5. 3. 2007 9:30

Bude Neumannová lepší než Zuna?

Je to zvláštní poznatek: největší sportovci naší historie buď začali závodit velmi pozdě, anebo se původně věnovali úplně jiné disciplíně.

A začít můžeme manželským párem Zátopkových. Dana vzala oštěp poprvé do ruky ve čtyřiadvaceti letech, když do té doby hrála házenou. Emil neměl dlouho pro sport takříkajíc buňky, nebavil ho ani fotbal, a běhat začal z donucení v devatenácti letech na internátu. Věra Čáslavská měla být baletkou nebo krasobruslařkou, ale jako čtrnáctiletá uviděla náhodou v televizním studiu Evu Bosákovou a její kladinu a v tu chvíli začala její kariéra gymnastky.

Kateřina, kanoistka

Jestliže někdo namítne, že u těchto legend šlo o dřevní doby sportu, lze uvést příklady z doby nedávné. Jan Železný byl jako kluk dlouho současně házenkář i oštěpař. Desetibojař Roman Šebrle hrál do osmnácti let fotbal a dával hodně gólů, až pak ho přemluvili atleti.

A konečně je tu Kateřina Neumannová, která do čtrnácti snila o kariéře v rychlostní kanoistice a na běžky si stoupla poté, co ji lékaři kvůli onemocnění páteře na čas zakázali ohánět se pádlem.

Proč se všichni jmenovaní prosadili? Protože byli osobnostmi a dokázali jít za svým cíle. Proto se uplatnili i po skončení sportovní dráhy. Zátopek pracoval na ministerstvu obrany, Čáslavská se stala předsedkyní našeho olympijského výboru, Železný kandidoval na tutéž funkci, a třebaže poprvé neuspěl, v dalším volebním období budou jeho vyhlídky nesporně vysoké.

Rady a porady

Nyní se s kariérou loučí Kateřina Neumannová. A protože k tomu dochází v době, kdy média, reklamy, sport a byznys mají k sobě čím blíž, bude již od dubna účinkovat v devítidílném seriálu České televize Sportujeme s Katkou jako moderátorka.

Pořad by měl radit všem amatérským sportovcům, mladým i seniorům, v mnoha odvětvích. Autoři projektu vycházeli z popularity úspěšné sportovkyně, ze sympatičnosti její tváře i jejího verbálního projevu. Ale nebude amatérská moderátorka Neumannová pouze nastrčenou figurou, jakousi mluvící hlavou, která jen recituje slova scénáře?

Tuhle možnou faleš marketingového nápadu (svým způsobem i experimentu) jako by vytušili její příznivci a před tímto krokem ji varují, jak lze soudit podle reakcí veřejnosti na internetu.

Jestli bude sympatická Kateřina působit na obrazovce věrohodně, to se teprve pozná. A tak jí přejme co nejlepší start do další "disciplíny" v životě; kdoví, třeba bude mít jednou vlastní sportovní talk show.

A ať nedopadne jako jiná všeobecně známá a pro mnohé rovněž sympatická tvář, a to Pavel Zuna. Jeho moderátorské výkony v novém soutěžním pořadu TV Prima jsou totiž neuvěřitelně slabé. Přitom ve své někdejší disciplíně, moderátora zpravodajství, patřil k nejlepším. 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy