Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 3. 2016 13:15

Čapí hnízdo: Babiš mluví o pomstě. Je jako Klaus. Na toho spáchali sarajevský atentát

Majitel Agrofertu nevysvětlil anonymní mlhu, jež v roce 2008 na pět let zahalila jeho firmu. Místo toho tvrdí, že jde o pomstu. Ubohé.
Nebyli to tihle dva, kteří drželi anonymní akcie Čapího hnízda?
Nebyli to tihle dva, kteří drželi anonymní akcie Čapího hnízda? | Foto: Reuters

Andrej Babiš se vytáčí a vytáčí, zaplétá se v kauze Čapí hnízdo. Tenhle politik, který to každému natře, který si nikdy nebere servítky a rád by vypadal jako neohrožený bojovník proti podvodům, vykrádání státních či evropských peněz, totálně ztratil glanc.

Když jde o konkrétní případ, který zvenčí vypadá jako podvod, finta, jak schramstnout zadarmo 50 milionů, přestávají fungovat hesla a slogany. Jejich smysl se obrací. Třeba ono "prostě to zařídíme" získává opačný nádech. Agrofert zřejmě prostě zařídil, aby jeho firma získala dotaci, na kterou měly nárok jen malé nebo střední podniky.

Denně přibývají další informace, jak ta finta před osmi lety proběhla. Šlo o tři po sobě následující kroky: mám firmu, jako nemám firmu, zase tu firmu vlastním. Krok "jako nemám firmu" je složitý. Nesmí být vidět. Nemám firmu zároveň znamená, že ji dál kontroluji, že jsem o ni nepřišel, i když mi formálně nepatří.

Náročný je i krok "zase tu firmu vlastním". Před jejím dočasným vystrčením z Agrofertu muselo být zaručeno, že nebude odcizena i s dárkem 50 milionů od Evropské unie. Proto firmu dostanou do rukou přátelé, lidé oddaní majiteli Agrofertu, případně příbuzní.

Podle veřejně přístupných informací se to právě takto stalo. Na počátku roku 2008 se ve stejný den sešla dvakrát valná hromada ZZN AGRO Pelhřimov (tak se tehdy Čapí hnízdo obchodně nazývalo) v sídle Agrofertu. Jako akcionáři tam vystupoval nikoli Agrofert, ale dvě fyzické osoby, jedna s Agrofertem těsně svázaná (Václav Knotek).

Ve vedení firmy s anonymními akciemi (tedy s neznámým vlastníkem, což je institut, který Andrej Babiš opakovaně kritizoval) je opět osoba těsně spojená s Agrofertem. Členové dozorčí rady: nejstarší Babišova dcera, bratr Moniky Babišové a její přítelkyně.

Nebyl tedy problém, aby firma pět let po vypršení lhůty, kdy se musela tvářit jako malý či střední podnik, obohacena o 50 milionů od EU, vplula do lůna Agrofertu. Té samé firmě v době plodné, výnosné anonymity kryl Agrofertu úvěr 350 milionů korun. A Čapí hnízdo stojí na pozemcích, které vlastní jedna společnost Agrofertu.

Kdo lže, ten krade. Nebo ne?

Když tedy Andrej Babiš řekl, že s hnízdem nemá nic společného, tak lhal. Nemá nic společného s firmami ve svém holdingu? Se svou dcerou, s bratrem své partnerky (která si kvůli Babišovi změnila příjmení)? S tím, že jeho Agrofert ručil hnízdu na úvěr 350 milionů? To nám chce nabulíkovat muž, který na ministerstvu šetří na papíru?

Že je to celé levé, ukazují některé audity. Za jednu chybu Čapí hnízdo dostalo pokutu šest milionů (včetně penále), z níž nakonec nezaplatilo skoro nic. Pochyby však vyvolala i environmentální kritéria, jež farma měla splňovat, aby dotaci dostala. Společnost Deloitte napsala: "Je zřejmé, že environmentální kritéria jsou zde plněna spíše ve smyslu nepoškozování životního prostředí než jeho proaktivní ochranou."

Podivností jak máku. Reakce ministra financí Andreje Babiše doslova strašná, potupná. Mlží, kroutí se jak had, drží zásadu "zatloukat, zatloukat, zatloukat". Zároveň se snaží vykroutit ze svých minulých výroků, jako že s Čapím hnízdem nemá nic společného.

Je-li nejhůř, nutno pozornost obrátit k nepřátelům. Když měla kdysi ODS malér s dary, které přijala, Václav Klaus vymyslel "sarajevský atentát". Pokusil se tehdy průšvih zastřít tím, že Jana Rumla a Ivana Pilipa ocejchoval jako zrádce.

Babiš tuhle špinavou taktiku ovládá. Mluví o pomstě. Na to by jeho voliči mohli slyšet. Na Facebooku vyvěsil prohlášení, kde se mimo jiné dočteme: "Stávající kampaň je pomstou některých mých bývalých kolegů, kterou živí opozice, jež se na této kampani zviditelňuje."

Nebo: "Po neúspěšných dlouholetých kampaních proti mně o StB, biopalivech nebo střetu zájmu je stávající kampaň, která se týká kauzy staré 8 let, další politickou objednávkou s cílem poškodit moji osobu."

Vitásková a Thoma: soudy přitvrdily

Ve vyjádření se nedočteme nic o tom triku, při kterém se firma Agrofertu přešupačila na mlhu anonymních akcií. Nic o úvěru, nic o pozemku pod hnízdem. Nic o blízkých lidech holdingu v hnízdu. Není to vyvrácení pochyb, ale klausovský pokus odvést pozornost. Kdo to spolkne?

Stejnou finesu používá Agrofert. Nedávno byl v párku z Kosteleckých uzenin objeven kousek jehly. Letos se to stalo již podruhé. Zde reakce holdingu: "Prakticky vylučujeme, že k pochybení došlo na naší straně. Dle skutečností provázejících tuto kauzu bohužel nemůžeme vyloučit, že se jednalo o úmyslnou manipulaci s cílem poškodit naši značku."

Kauzu Čapí hnízdo vyšetřuje policie i úřad OLAF. Jde o 50 milionů (valná část šla z peněz EU), pro většinu firem obří sumu. Sílí podezření, že Agrofert opakovaně fixloval, aby peníze získal. Připomeňme, že předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková nedávno vyfasovala u soudu (nepravomocně) 8,5 roku natvrdo. Šlo o případ nezákonného vydání licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově. Ne za to, že licence vydala, ale za to, že je později údajně pořádně nezkontrolovala. Škodu soud odhadl na dvě miliardy korun.

Jiný případ. V lednu byl odsouzen bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma (rovněž zatím nepravomocně) na pět let vězení za zneužití pravomoci úřední osoby. V červnu 2010 měl podle žaloby podepsat dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení v hodnotě 37 milionů korun bez vědomí rady města.

Soudy poslední dobou velmi nekompromisně posuzují podobné případy. Pravda, Babiš nebyl v době, kdy se hnízdo odělo hávem anonymity, úřední osobou, 50 milionů však nejsou drobné. Vyšetřování OLAF nás poškozuje. A hlavně, předseda ANO přece chce, aby tu vše probíhalo čistě, proto prý šel do politiky.

Takže teď by měl buď vysvětlit, jak to proběhlo s anonymním Čapím hnízdem, komu patřilo a za kolik je Agrofert prodal, nebo odejít z politiky. Protože je "stejný jako politici", které tolik kritizoval.

Svědčí o tom i jeho nic nevysvětlující vyjádření na Facebooku, v němž také stojí, že Čapí hnízdo je "pro tisíce dětí a rodin skvělým místem pro víkendovou relaxaci. Organizují se tu i školní výlety a dětské tábory." Nevhrkly vám slzy do očí?

 

Právě se děje

Další zprávy