Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 5. 2020 12:00

Čas uniká i na nádraží, železnice ruší znělky, paměť cestujících duší

Web Nádražní hlášení fascinuje. Je krásné, že jeho tvůrci a další lidé ty znělky a taky hlasy hlasatelů shromáždili a pečují o ně. Že bojují o jejich zachování, brání sebe i nás před bezhlavým sprintem kamsi.
Třebíč má znělku c2 - e2 - g2 - c3 od roku 2017.
Třebíč má znělku c2 - e2 - g2 - c3 od roku 2017. | Foto: ČTK

Celý život nás provázejí zvuky. Ukládají se v nás, pamatujeme si je, máme je spojené s prostorem a časem, který jsme kdesi kdysi strávili. Zvuky se podobají vůním a barvám, jsou přírodní i umělé. Velmi specifickou odnož představují znělky na nádražích. Skoro je nevnímáte, ale spojují vás s cestou, s pohybem, s budovou nádraží, z něhož odjíždíte, kam jste přijeli. Čekáte na vlak, zazní znělka, zbystříte, po ní hlášení. Některé znělky jsou velmi staré, zní jako před desítkami let, rezonují ve vás, alarmují zasuté vzpomínky, z nichž jsme utkáni.

V roce 2009 tým nadšenců založil web Nádražní hlášení, "zabývající se oblastí železničních informačních systémů pro cestující za účelem shromažďování a zveřejňování nahrávek hlášení z nádraží a vlaků, fotografií informačních tabulí, zajímavých videí, odkazů, dokumentů a dalšího souvisejícího obsahu".

Ročně ho navštíví okolo deseti tisíc zvědavých hledačů. Autoři webu píší: "Od počátku roku 2011 se novým smyslem stránek stalo vytvoření komplexního přehledu českých nádraží, jehož součástí jsou informace o hlasatelích, instalovaných informačních systémech, tabulích a znělkách, doplněné o ukázky hlášení i videa. Celý přehled je vhodně zastřešován oblíbenou přehledovou mapou." Web od roku 2013 doplňuje facebooková prezentace.

Díky Nádražnímu hlášení můžete cestovat časem. Nejen poslouchat, ale i rozklíčovat znělky, které jste možná, nebo spíš určitě, někdy v životě na nádraží slyšeli. Gongy, ale i znělky z písniček jako Černé oči, jděte spát, zpoždění hlásící Dobrú noc, má milá, Falešná, má panenko, falešná seš, Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem - opět zpoždění, Já mám koně, vraný koně, Švec visí u Lysý, Spi, Havlíčku, v svém hrobečku, Krásný hled je na ten boží svět a další. Nebo vznikly z klasiky, Piano Sonata (Mozart), Děčínský valčík (Fryderyk Chopin), Utěkla mi přepiurečka (Ervín Schulhoff), Vltava (Bedřich Smetana), Vyšehrad (opět Smetana)…

Tajemná místa v duši

Čas však míří neúprosně dopředu, nechává minulost bezohledně za sebou, a tak i z nádraží začínají ty staré, krásné, lehce předpotopní znělky pomalu mizet. Loni dokonce vznikla petice, která by je chtěla zachránit, zadržet čas. Stojí v ní: "Před pár měsíci z nádraží začaly tajně mizet nádražní znělky, Správa železnic o rušení nic neřekla a není ani schopná odpovědět na jakékoliv sociální síti (Facebook, Instagram, e-mail), proto zakládáme petici pro nádražní znělky, které patří k určitým městům…"

V Petici za znělky na českých nádražích se dočtete, z jakých stanic už byla zvuková minulost odstraněna. Patří sem Vsetín a znělka V tom Vsetínském zámku (červen 2019), Frýdlant nad Ostravicí a Beskyde, Beskyde (leden 2020), Frýdek-Místek a Okolo Frýdku cestička (leden 2020) nebo Praha-Holešovice a Vy staré Holešovice (březen 2020), Plzeň hlavní nádraží a Plzeňská věž převyšuje kopce (březen 2020), případně Valašské Meziříčí a My jsme Valaši, znělka, jež zmizela letos v dubnu, atd.

Nedávno, 10. května, se na facebookové stránce Nádražní hlášení objevila tato zpráva: "Bohužel nám bylo od SŽbezDC sděleno, že na petici není a nebude brán zřetel. Musíme se tedy pokusit dostat do médií, ideálně například do ČT24, atd… Nezná někdo nějaké redaktory a nebyl by schopen jim tuto informaci předat? Případně nám prosím napište do zprávy. Díky. V tuto chvíli rozhodujeme o možnosti papírové petice, bo má na rozdíl od elektronické mnohem větší hodnotu." Zajímavé, starobylé, ba konzervativní, že v on-line době má ještě papírová petice "mnohem větší hodnotu". Možná to platí jen u železnice?

Nechceme to zjednodušit

Aktuálně.cz začátkem března zjišťovalo, proč jsou znělky rušeny. Správa železnic chce zjednodušit hlášení. "Znělky budou postupně sjednoceny v rámci všech stanic na síti do jedné znělky, respektive gongu. Souvisí to se zkrácením a zjednodušením hlášení, protože zejména ve velkých uzlech jde o nepřetržitou smršť znělek a hlášení, které tak cestující nemohou stačit vnímat," sdělila mluvčí SŽ Nela Friebová. Podceňují nás, my ty harmonie vnímáme a milujeme. A nechceme svět stále jednodušší.

Sledujeme souboj s všežravým, minulost pohlcujícím časem, snahu ho zabrzdit, zastavit a ocenit to minulé. Když jde o zvuky, znělky, zní to neobvykle, v jiných oblastech to ovšem děláme běžně. Udržujeme přece staré stavby, zříceniny hradů, po pádu komunismu dokonce i kostely (za vydatné pomoci německých a rakouských sousedů). Bránění se unikání, mizení minulosti představují i všelijaké antiky a bazary a jiné obchody s použitým, starým zbožím.

U zvuků, u znělek je to jiné, zvláštní, výjimečné. Tady nejde o recyklaci, ale o náš tichý obsah, tajemná místa v hlavách, srdcích, duších, kde uchováváme vzpomínky, kde skladujeme kusy sebe, svoje proměny, zmizelé vjemy a city. Zaslechnete ten starý gong, znělku a odletíte zpátky, vidíte vlastní dávno zapomenuté (a přece pečlivě uskladněné) děje. Nádražní znělky jsou reminiscence, my jsme reminiscence.

Web Nádražní hlášení fascinuje. Je krásné, že jeho tvůrci a další lidé ty znělky a hlasy hlasatelů shromáždili a pečují o ně. Že bojují o jejich zachování, brání sebe i nás před poněkud hluchým, bezhlavým sprintem kamsi. Jen dodám: znělka na nádraží představuje něco jiného než znělka v televizi. Protože nádraží je cesta, pohyb, kdežto televize nepohyb, nekonání, nesměřování, konzumace.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

Další zprávy