Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 5. 2020 12:00

Čas uniká i na nádraží, železnice ruší znělky, paměť cestujících duší

Web Nádražní hlášení fascinuje. Je krásné, že jeho tvůrci a další lidé ty znělky a taky hlasy hlasatelů shromáždili a pečují o ně. Že bojují o jejich zachování, brání sebe i nás před bezhlavým sprintem kamsi.
Třebíč má znělku c2 - e2 - g2 - c3 od roku 2017.
Třebíč má znělku c2 - e2 - g2 - c3 od roku 2017. | Foto: ČTK

Celý život nás provázejí zvuky. Ukládají se v nás, pamatujeme si je, máme je spojené s prostorem a časem, který jsme kdesi kdysi strávili. Zvuky se podobají vůním a barvám, jsou přírodní i umělé. Velmi specifickou odnož představují znělky na nádražích. Skoro je nevnímáte, ale spojují vás s cestou, s pohybem, s budovou nádraží, z něhož odjíždíte, kam jste přijeli. Čekáte na vlak, zazní znělka, zbystříte, po ní hlášení. Některé znělky jsou velmi staré, zní jako před desítkami let, rezonují ve vás, alarmují zasuté vzpomínky, z nichž jsme utkáni.

V roce 2009 tým nadšenců založil web Nádražní hlášení, "zabývající se oblastí železničních informačních systémů pro cestující za účelem shromažďování a zveřejňování nahrávek hlášení z nádraží a vlaků, fotografií informačních tabulí, zajímavých videí, odkazů, dokumentů a dalšího souvisejícího obsahu".

Ročně ho navštíví okolo deseti tisíc zvědavých hledačů. Autoři webu píší: "Od počátku roku 2011 se novým smyslem stránek stalo vytvoření komplexního přehledu českých nádraží, jehož součástí jsou informace o hlasatelích, instalovaných informačních systémech, tabulích a znělkách, doplněné o ukázky hlášení i videa. Celý přehled je vhodně zastřešován oblíbenou přehledovou mapou." Web od roku 2013 doplňuje facebooková prezentace.

Díky Nádražnímu hlášení můžete cestovat časem. Nejen poslouchat, ale i rozklíčovat znělky, které jste možná, nebo spíš určitě, někdy v životě na nádraží slyšeli. Gongy, ale i znělky z písniček jako Černé oči, jděte spát, zpoždění hlásící Dobrú noc, má milá, Falešná, má panenko, falešná seš, Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem - opět zpoždění, Já mám koně, vraný koně, Švec visí u Lysý, Spi, Havlíčku, v svém hrobečku, Krásný hled je na ten boží svět a další. Nebo vznikly z klasiky, Piano Sonata (Mozart), Děčínský valčík (Fryderyk Chopin), Utěkla mi přepiurečka (Ervín Schulhoff), Vltava (Bedřich Smetana), Vyšehrad (opět Smetana)…

Tajemná místa v duši

Čas však míří neúprosně dopředu, nechává minulost bezohledně za sebou, a tak i z nádraží začínají ty staré, krásné, lehce předpotopní znělky pomalu mizet. Loni dokonce vznikla petice, která by je chtěla zachránit, zadržet čas. Stojí v ní: "Před pár měsíci z nádraží začaly tajně mizet nádražní znělky, Správa železnic o rušení nic neřekla a není ani schopná odpovědět na jakékoliv sociální síti (Facebook, Instagram, e-mail), proto zakládáme petici pro nádražní znělky, které patří k určitým městům…"

V Petici za znělky na českých nádražích se dočtete, z jakých stanic už byla zvuková minulost odstraněna. Patří sem Vsetín a znělka V tom Vsetínském zámku (červen 2019), Frýdlant nad Ostravicí a Beskyde, Beskyde (leden 2020), Frýdek-Místek a Okolo Frýdku cestička (leden 2020) nebo Praha-Holešovice a Vy staré Holešovice (březen 2020), Plzeň hlavní nádraží a Plzeňská věž převyšuje kopce (březen 2020), případně Valašské Meziříčí a My jsme Valaši, znělka, jež zmizela letos v dubnu, atd.

Nedávno, 10. května, se na facebookové stránce Nádražní hlášení objevila tato zpráva: "Bohužel nám bylo od SŽbezDC sděleno, že na petici není a nebude brán zřetel. Musíme se tedy pokusit dostat do médií, ideálně například do ČT24, atd… Nezná někdo nějaké redaktory a nebyl by schopen jim tuto informaci předat? Případně nám prosím napište do zprávy. Díky. V tuto chvíli rozhodujeme o možnosti papírové petice, bo má na rozdíl od elektronické mnohem větší hodnotu." Zajímavé, starobylé, ba konzervativní, že v on-line době má ještě papírová petice "mnohem větší hodnotu". Možná to platí jen u železnice?

Nechceme to zjednodušit

Aktuálně.cz začátkem března zjišťovalo, proč jsou znělky rušeny. Správa železnic chce zjednodušit hlášení. "Znělky budou postupně sjednoceny v rámci všech stanic na síti do jedné znělky, respektive gongu. Souvisí to se zkrácením a zjednodušením hlášení, protože zejména ve velkých uzlech jde o nepřetržitou smršť znělek a hlášení, které tak cestující nemohou stačit vnímat," sdělila mluvčí SŽ Nela Friebová. Podceňují nás, my ty harmonie vnímáme a milujeme. A nechceme svět stále jednodušší.

Sledujeme souboj s všežravým, minulost pohlcujícím časem, snahu ho zabrzdit, zastavit a ocenit to minulé. Když jde o zvuky, znělky, zní to neobvykle, v jiných oblastech to ovšem děláme běžně. Udržujeme přece staré stavby, zříceniny hradů, po pádu komunismu dokonce i kostely (za vydatné pomoci německých a rakouských sousedů). Bránění se unikání, mizení minulosti představují i všelijaké antiky a bazary a jiné obchody s použitým, starým zbožím.

U zvuků, u znělek je to jiné, zvláštní, výjimečné. Tady nejde o recyklaci, ale o náš tichý obsah, tajemná místa v hlavách, srdcích, duších, kde uchováváme vzpomínky, kde skladujeme kusy sebe, svoje proměny, zmizelé vjemy a city. Zaslechnete ten starý gong, znělku a odletíte zpátky, vidíte vlastní dávno zapomenuté (a přece pečlivě uskladněné) děje. Nádražní znělky jsou reminiscence, my jsme reminiscence.

Web Nádražní hlášení fascinuje. Je krásné, že jeho tvůrci a další lidé ty znělky a hlasy hlasatelů shromáždili a pečují o ně. Že bojují o jejich zachování, brání sebe i nás před poněkud hluchým, bezhlavým sprintem kamsi. Jen dodám: znělka na nádraží představuje něco jiného než znělka v televizi. Protože nádraží je cesta, pohyb, kdežto televize nepohyb, nekonání, nesměřování, konzumace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Řecko bojuje s lesními požáry, během jediného dne jich vypuklo padesát

V Řecku za posledních 24 hodin vypuklo přes 50 lesních požárů. Informoval o tom v pondělí večer deník Kathimerini. Během dne se podařilo dostat pod kontrolu požár, který vypukl zhruba 50 kilometrů od Atén a vyžádal si evakuaci jedné menší obce. Mimo kontrolu hasičů je požár u města Delfi ve středním Řecku.

Hasiči za posledních 24 hodin zaznamenali vznik 52 lesních požárů, uvedl jejich mluvčí. Ve velké části země, a to včetně regionu kolem Atén, zůstává velmi vysoké riziko vzniku požárů kvůli vysokým teplotám a silnému větru. Do boje s ohněm dnes řečtí hasiči nasadili také letadla a helikoptéry.

S rozsáhlým požárem u města Dilesi v pondělí bojovalo na 100 hasičů a čtyři letadla. Část obyvatel byla kvůli tomu evakuovaná. Podle večerních informací se ale požár podařilo dostat pod kontrolu. Večer pak vypukl požár u města Delfi, který donutil k odchodu například obyvatele jednoho místního kláštera. Zasahuje tam na 50 hasičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Na západě Uzbekistánu vyšli lidé do ulic, během protestů zemřelo 18 lidí

Osmnáct lidí přišlo o život a nejméně 243 bylo zraněno při protestech, které se o víkendu odehrály v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu. Oznámila to dnes místní generální prokuratura. Úřady také zadržely více než 500 účastníků nepokojů. Agentura Reuters označila události posledních dnů za nejhorší násilnosti v této středoasijské zemi za posledních 17 let.

"Během masových nepokojů v Nukusu ve dnech 1. a 2. července zahynulo 18 lidí, různě závažná zranění utrpělo 243 občanů, včetně 38 příslušníků bezpečnostních složek," řekl uzbecké zpravodajské televizi mluvčí generální prokuratury Abror Mamatov. Nukus je správním střediskem autonomní republiky. Mezi mrtvými je 14 civilistů a čtyři členové bezpečnostních složek, uvedla s odvoláním na úřady agentura AP.

Dva exiloví opoziční politici, kteří jsou v kontaktu s lidmi na místě, se domnívají, že skutečný počet obětí je mnohem vyšší. Agentura Reuters poznamenala, že počet mrtvých nebylo možné nezávisle ověřit. Uzbecký server Daryo.uz citoval šéfa karakalpatského ministerstva zdravotnictví, podle kterého jsou nemocnice v Nukusu plné pacientů zraněných při střetech s policií. "Hospitalizovaných byly tisíce, podstupují léčbu," řekl.

Při nepovolených demonstracích a následných nepokojích v Nukusu úřady zadržely 516 lidí. Z nich některé po správním řízení propustily na svobodu, uvedl velitel národní gardy Uzbekistánu Davron Džumanijazov, kterého citovala agentura Interfax. Ta připomněla dřívější prohlášení úřadů, že zadržely skupinu organizátorů nepokojů a obvinily je z pokusu o převzetí moci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští basketbalisté vyhráli v Litvě 83:72 a jsou v další fázi boje o MS

Čeští basketbalisté porazili v závěrečném kole základní skupiny F v Klajpedě domácí Litvu 83:72 a postoupili do další fáze kvalifikace o mistrovství světa 2023.

Soupeři, který dosud vyhrál všech pět duelů, připravili první porážku a mohou se spolu s ním těšit na další duely s Francií, Černou Horou a Maďarskem. Doplní je ještě Bosna a Hercegovina, která zdolala Bulharsko 76:73. Tomáš Satoranský přispěl k výhře jako nejlepší střelec utkání 21 body.

Češi dokázali proti Litevcům ukončit devítizápasovou šňůru neúspěchu a vyhráli nad nimi poprvé od 27. srpna 2006, kdy v přípravě v Opavě zvítězili 85:79. V soutěžním zápasem je porazili naposledy 21. června 1999 na mistrovství Evropy v Dijonu (78:62).

V kvalifikaci budou Češi pokračovat 24. a 27. srpna, předtím je čekají v Pardubicích a Hamburku přípravné turnaje na zářijový Eurobasket v Praze a případně v Berlíně.

Kvalifikace basketbalistů o postup na mistrovství světa 2023 - skupina F:

Litva - Česko 72:83 (13:23, 32:45, 52:61)

Nejvíce bodů Litvy: Brazdeikis 13, Grigonis 11, Masiulis 10.

Sestava ČR: Satoranský 21, J. Bohačík 9, Balvín 8, Hruban 3, Kříž - Kyzlink 18, Auda 14, Jelínek 10, Peterka, Sehnal.

Fauly: 27:26. Trestné hody: 28/20 - 23/14. Trojky: 8:5. Doskoky: 31:38.

Bosna a Hercegovina - Bulharsko 76:73.

Konečná tabulka:

1. Litva 6 5 1 462:421 11
2. ČR 6 3 3 485:483 9
3. Bosna a Hercegovina 6 3 3 472:486 9
4. Bulharsko 6 1 5 446:475 7

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy