Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 11. 2016 12:20

Češi a Trump: Je suis Donald! Pryč s korektností, homosexuály, elitami a cyklisty

Veleba (SPO) Trumpa vítá. Přichází prý naděje na změnu politiky světové velmoci USA, „korekce politiky vývozu demokracie na bodácích“. Bomba.
Babiš o Trumpovi: "Všichni byli proti němu. Sociologové i politologové dost podcenili Američany, kteří mají už dost zavedeného systému klientelismu."
Babiš o Trumpovi: "Všichni byli proti němu. Sociologové i politologové dost podcenili Američany, kteří mají už dost zavedeného systému klientelismu." | Foto: Petr Vyoral

Jak naši politici reagovali na na výhru magnáta a populisty Donalda Trumpa? Reakce je důležitá i proto, že čeští politici mají v genech sklon podřizovat se, ohnout. Viděli jsme to, když se poklonili Číně, až udělali kotoul. A ještě něco. Klaníme se těm, ze kterých jde strach, představují hrozbu. Jsme svědky snahy koulet to s Ruskem a Čínou a je fuk, že mají k demokracii hodně daleko. Když jednáme s demokraty, tak si naopak vyskakujeme.

Václav Klaus i Miloš Zeman, dva poslední čeští prezidenti, vytrvale útočí na Unii a straní jak Putinovi, tak Si Ťin-pchingovi. S nimi jejich následovníci. Jakmile se někdo vymkne z pravidel politické slušnosti, korektnosti, ať už okupuje Krym, nebo nekorektně nahlíží na ženy, šup, je to přítel, favorit jejich srdcí.

Sledujeme střet pohybu vpřed a vzad, snahy o slušný, korektní svět proti tendenci nechat věci, jak byly, muž nad ženou, auto nad chodcem, autokrat nad demokratem, kašlání na klima nad snahou chovat se k Zemi s úctou.

Umírněně na Trumpa reagoval premiér Sobotka: „Věřím, že pod jeho vedením budou USA nadále spolehlivým partnerem a spojencem.“ O.K. Dál: „Trump, na rozdíl od některých předchůdců, alespoň ví, kde leží Česko,“ napsal na Twitteru. Tuhle „myšlenku“ vyslovilo více českých veleduchů.

Co Andrej Babiš, jehož politický program se Trumpovi značně podobá? „Všichni byli proti němu. Sociologové i politologové dost podcenili Američany, kteří mají už dost zavedeného systému klientelismu,“ tweetoval. Připomněl, že Američan bodoval odmítáním uprchlíků a sliby snížit daně.

Tohle Babiš zná; sice má u nás dlouhodobě nejvyšší preference, ale stále opakuje, že jsou „všichni proti němu“; ztotožnění s Trumpem je nabíledni. I on připomněl, že Trump „na rozdíl od většiny Američanů ví, kde Česko leží". Taky by ovšem rád, aby respektoval spojenectví v NATO. (Asi se mu nechce na armádu vyhazovat peníze.)

Inteligentně o Trumpovi mluvil ministr obrany Martin Stropnický (ANO): „Přece jen měl to heslo Amerika má být zase velká. Nedovedu si představit, jak by mohla být zase velká, kdyby vyklidila mezinárodní pole.“

Populisté mají sklon vyvolat velký konflikt

Natvrdo to řekl předseda zahraničního výboru sněmovny za TOP 09 Karel Schwarzenberg: „Teď bude úplně jiný svět. Bohužel dějiny ukazují, že velcí populisté mají sklon vyvolat velký konflikt.“ Varování, ne submisivita. „Trump je jako mnoho jiných republikánů umírněný izolacionista a nebude se příliš starat o zahraničí. To znamená, že si budeme muset v Evropě na každý pád utáhnout opasky a dát obranu Evropy dohromady, nebo to projedeme na plné čáře.“ To by si měli Češi zarámovat a pověsit na ledničku, kam si jdou pro pivo.

Nekorektnímu populistovi otevřel náruč Petr Fiala: „Trump získal hlasy nespokojené střední třídy, normálních lidí, kteří mají pocit, že jsou znevýhodněni a nemají užitek z ekonomického růstu USA. Trump se nebál mluvit o kontroverzních tématech, například o migraci nebo o ochranářských opatřeních v mezinárodním obchodu.“ Zajímavé. Šéf pravicové ODS, která v Česku bojuje s Andrejem Babišem, najednou oceňuje babišovský přístup Trumpa v Americe. Proč tedy doma nechválí šéfa ANO?

Zaperlil bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra (ODS). Trumpa si v ČT užíval: „Je to určitá vzpoura. A já to mám rád, tyhlety okamžiky, já jsem příležitostný rybář, ale nikdy mě nenapadlo sednout a líčit ve stojatých vodách na kapra, já prostě miluju ty pstruhy, tu divokou vodu, a to je přesně, co se děje, tu situaci.“ Že ten „pstruh Trump“ obdivuje pstruha Putina, to je mu zřejmě fuk.

Vondra dál: „... to je velká vzpoura proti dominujícímu diskursu politické korektnosti, sociálně-kulturního inženýrství. Je to vzpoura proti establishmentu nepochybně, a to já mám rád. Takhle já jsem začínal kdysi v mládí. A je to vzpoura proti takzvaným elitám a já dodávám takzvaným, to samozřejmě má tady velikou konotaci, ale prostě to jsou elity, které dneska nevedou, lidi je nenásledují, a to je podstata té vzpoury.“

Vondra by měl jít dělat buď ke Klausovi, nebo na Hrad k Zemanovi, tam by se zřejmě cítil jako pstruh v divoké vodě.

Utéct občas na ten venkov

V televizi taky vysvětlil onu korektnost (Trump by mu dal za jedna): „Říkám to tak trochu metaforicky, že tu Prahu, že ty velkoměsta tady začínají ovládat prostě ti vegetariáni, nekuřáci, transvestiti, cyklisti, homosexuálové a já prostě potřebuju utéct občas na ten venkov, kde jsou ještě normální chlapi a ženský. Jako já nevím, jestli mi rozumíte, je to s hodně velkou nadsázkou...“

Tady přesně vidíme to odmítání změny. Trump není změna. Trump a Vondra a další politici nevyznávají změnu, ale její opak, neměnit se, utéct „občas na ten venkov, kde jsou ještě normální chlapi a ženský“, kde je uprchlík špína, žena podřízena muži, homosexuál fuj atd. Vondra to vystihl přesně. Musel se strašlivě zapřít, když začínal kariéru u Václava Havla, to musely být příšerné duševní galeje.

Vondra, má to svou logiku, pochválil i prezidenta. O jeho reakci na Trumpa řekl: „Miloš Zeman byl profesionální, a dokonce bych řekl lepší než kupříkladu německá kancléřka, která Donalda Trumpa začala mistrovat o lidských právech, a to si myslím, že není dobrý start...“ To je další překážející pokrok, lidská práva. Pryč s nimi!

Jak posoudil volby v Americe Zeman? Má velikou radost a upozornil, že „byl jeden z mála evropských politiků“, kteří Trumpovi fandili. „Americké volby prokázaly vůli amerického lidu nenechat sebou manipulovat veřejnými sdělovacími prostředky.“ (Nenávidění novináři.) Váží si Trumpova vystupování: mluví jasně, někdy drsně, ale srozumitelně a vyhýbá se politické korektnosti. – Plnou parou zpět.

Schapiro, Schapiro, do roka a do dne...

Nelze opominout předsedu SPO, senátora Jana Velebu. Vrací nás do minulého století: „Vítězství Donalda Trumpa velmi vítám. S ním přichází naděje na změnu politiky světové velmoci USA, která by měla přinést světu úlevu. Mám na mysli korekci politiky vývozu demokracie na bodácích.“

Vývoz demokracie „na bodácích“, tak to je bomba. To zaslouží Puškinovu cenu, již Putin uděluje za „uchovávání kulturního dědictví“ a u nás ji obdržel Václav Klaus. Veleba taky uchovává.

Pokračoval: „To bude mít dopady i na Českou republiku v tom smyslu, že se omezí vliv exponentů této politiky u nás. Například americké ambasády a některých neziskových organizací a dalších institucí, ať už formálních, nebo neformálních. Je veřejným tajemstvím, že právě zde je základna fronty proti přímo zvolenému prezidentovi.“ Velvyslanec USA Schapiro to má u Veleby spočítané. (U Zemana už dlouho.)

Nesmíme vynechat Václava Klause, bylo by to nekorektní. Pravil, že v USA byl poražen „svět přetvářky a potlačování svobody projevu“. (Ježíšmarjá, v tom jsme dosud žili!) „Volby vyhráli normální, obyčejní, zdravý rozum používající lidé. Vyhráli nad politickými elitami, vyhráli nad politickým establishmentem, vyhráli nad manipulací jednotné mediální fronty, vyhráli nad nejvlivnějšími a nejmocnějšími zájmovými skupinami.“ Klaus proti elitám, pěkné. On sám je tak úplně neelitní, tak prostý muž...

Trumpa správně spojil s Brexitem. „Evropa tyto dva impulsy potřebovala. Byl poražen už čtvrt století dominující politický směr, který má v různých zemích světa různé názvy a představitele, u nás jim říkáme havlisté.“

Klaus naopak. Všecko zlé, českou demokracii ohrožující, je podle něj dobré. Trump podle něj porazil i mrtvého Václava Havla. Ať žije Donald, vítejte ve světě nekorektnosti a homofobie.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy