Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 11. 2016 12:20

Češi a Trump: Je suis Donald! Pryč s korektností, homosexuály, elitami a cyklisty

Veleba (SPO) Trumpa vítá. Přichází prý naděje na změnu politiky světové velmoci USA, „korekce politiky vývozu demokracie na bodácích“. Bomba.
Babiš o Trumpovi: "Všichni byli proti němu. Sociologové i politologové dost podcenili Američany, kteří mají už dost zavedeného systému klientelismu."
Babiš o Trumpovi: "Všichni byli proti němu. Sociologové i politologové dost podcenili Američany, kteří mají už dost zavedeného systému klientelismu." | Foto: Petr Vyoral

Jak naši politici reagovali na na výhru magnáta a populisty Donalda Trumpa? Reakce je důležitá i proto, že čeští politici mají v genech sklon podřizovat se, ohnout. Viděli jsme to, když se poklonili Číně, až udělali kotoul. A ještě něco. Klaníme se těm, ze kterých jde strach, představují hrozbu. Jsme svědky snahy koulet to s Ruskem a Čínou a je fuk, že mají k demokracii hodně daleko. Když jednáme s demokraty, tak si naopak vyskakujeme.

Václav Klaus i Miloš Zeman, dva poslední čeští prezidenti, vytrvale útočí na Unii a straní jak Putinovi, tak Si Ťin-pchingovi. S nimi jejich následovníci. Jakmile se někdo vymkne z pravidel politické slušnosti, korektnosti, ať už okupuje Krym, nebo nekorektně nahlíží na ženy, šup, je to přítel, favorit jejich srdcí.

Sledujeme střet pohybu vpřed a vzad, snahy o slušný, korektní svět proti tendenci nechat věci, jak byly, muž nad ženou, auto nad chodcem, autokrat nad demokratem, kašlání na klima nad snahou chovat se k Zemi s úctou.

Umírněně na Trumpa reagoval premiér Sobotka: „Věřím, že pod jeho vedením budou USA nadále spolehlivým partnerem a spojencem.“ O.K. Dál: „Trump, na rozdíl od některých předchůdců, alespoň ví, kde leží Česko,“ napsal na Twitteru. Tuhle „myšlenku“ vyslovilo více českých veleduchů.

Co Andrej Babiš, jehož politický program se Trumpovi značně podobá? „Všichni byli proti němu. Sociologové i politologové dost podcenili Američany, kteří mají už dost zavedeného systému klientelismu,“ tweetoval. Připomněl, že Američan bodoval odmítáním uprchlíků a sliby snížit daně.

Tohle Babiš zná; sice má u nás dlouhodobě nejvyšší preference, ale stále opakuje, že jsou „všichni proti němu“; ztotožnění s Trumpem je nabíledni. I on připomněl, že Trump „na rozdíl od většiny Američanů ví, kde Česko leží". Taky by ovšem rád, aby respektoval spojenectví v NATO. (Asi se mu nechce na armádu vyhazovat peníze.)

Inteligentně o Trumpovi mluvil ministr obrany Martin Stropnický (ANO): „Přece jen měl to heslo Amerika má být zase velká. Nedovedu si představit, jak by mohla být zase velká, kdyby vyklidila mezinárodní pole.“

Populisté mají sklon vyvolat velký konflikt

Natvrdo to řekl předseda zahraničního výboru sněmovny za TOP 09 Karel Schwarzenberg: „Teď bude úplně jiný svět. Bohužel dějiny ukazují, že velcí populisté mají sklon vyvolat velký konflikt.“ Varování, ne submisivita. „Trump je jako mnoho jiných republikánů umírněný izolacionista a nebude se příliš starat o zahraničí. To znamená, že si budeme muset v Evropě na každý pád utáhnout opasky a dát obranu Evropy dohromady, nebo to projedeme na plné čáře.“ To by si měli Češi zarámovat a pověsit na ledničku, kam si jdou pro pivo.

Nekorektnímu populistovi otevřel náruč Petr Fiala: „Trump získal hlasy nespokojené střední třídy, normálních lidí, kteří mají pocit, že jsou znevýhodněni a nemají užitek z ekonomického růstu USA. Trump se nebál mluvit o kontroverzních tématech, například o migraci nebo o ochranářských opatřeních v mezinárodním obchodu.“ Zajímavé. Šéf pravicové ODS, která v Česku bojuje s Andrejem Babišem, najednou oceňuje babišovský přístup Trumpa v Americe. Proč tedy doma nechválí šéfa ANO?

Zaperlil bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra (ODS). Trumpa si v ČT užíval: „Je to určitá vzpoura. A já to mám rád, tyhlety okamžiky, já jsem příležitostný rybář, ale nikdy mě nenapadlo sednout a líčit ve stojatých vodách na kapra, já prostě miluju ty pstruhy, tu divokou vodu, a to je přesně, co se děje, tu situaci.“ Že ten „pstruh Trump“ obdivuje pstruha Putina, to je mu zřejmě fuk.

Vondra dál: „... to je velká vzpoura proti dominujícímu diskursu politické korektnosti, sociálně-kulturního inženýrství. Je to vzpoura proti establishmentu nepochybně, a to já mám rád. Takhle já jsem začínal kdysi v mládí. A je to vzpoura proti takzvaným elitám a já dodávám takzvaným, to samozřejmě má tady velikou konotaci, ale prostě to jsou elity, které dneska nevedou, lidi je nenásledují, a to je podstata té vzpoury.“

Vondra by měl jít dělat buď ke Klausovi, nebo na Hrad k Zemanovi, tam by se zřejmě cítil jako pstruh v divoké vodě.

Utéct občas na ten venkov

V televizi taky vysvětlil onu korektnost (Trump by mu dal za jedna): „Říkám to tak trochu metaforicky, že tu Prahu, že ty velkoměsta tady začínají ovládat prostě ti vegetariáni, nekuřáci, transvestiti, cyklisti, homosexuálové a já prostě potřebuju utéct občas na ten venkov, kde jsou ještě normální chlapi a ženský. Jako já nevím, jestli mi rozumíte, je to s hodně velkou nadsázkou...“

Tady přesně vidíme to odmítání změny. Trump není změna. Trump a Vondra a další politici nevyznávají změnu, ale její opak, neměnit se, utéct „občas na ten venkov, kde jsou ještě normální chlapi a ženský“, kde je uprchlík špína, žena podřízena muži, homosexuál fuj atd. Vondra to vystihl přesně. Musel se strašlivě zapřít, když začínal kariéru u Václava Havla, to musely být příšerné duševní galeje.

Vondra, má to svou logiku, pochválil i prezidenta. O jeho reakci na Trumpa řekl: „Miloš Zeman byl profesionální, a dokonce bych řekl lepší než kupříkladu německá kancléřka, která Donalda Trumpa začala mistrovat o lidských právech, a to si myslím, že není dobrý start...“ To je další překážející pokrok, lidská práva. Pryč s nimi!

Jak posoudil volby v Americe Zeman? Má velikou radost a upozornil, že „byl jeden z mála evropských politiků“, kteří Trumpovi fandili. „Americké volby prokázaly vůli amerického lidu nenechat sebou manipulovat veřejnými sdělovacími prostředky.“ (Nenávidění novináři.) Váží si Trumpova vystupování: mluví jasně, někdy drsně, ale srozumitelně a vyhýbá se politické korektnosti. – Plnou parou zpět.

Schapiro, Schapiro, do roka a do dne...

Nelze opominout předsedu SPO, senátora Jana Velebu. Vrací nás do minulého století: „Vítězství Donalda Trumpa velmi vítám. S ním přichází naděje na změnu politiky světové velmoci USA, která by měla přinést světu úlevu. Mám na mysli korekci politiky vývozu demokracie na bodácích.“

Vývoz demokracie „na bodácích“, tak to je bomba. To zaslouží Puškinovu cenu, již Putin uděluje za „uchovávání kulturního dědictví“ a u nás ji obdržel Václav Klaus. Veleba taky uchovává.

Pokračoval: „To bude mít dopady i na Českou republiku v tom smyslu, že se omezí vliv exponentů této politiky u nás. Například americké ambasády a některých neziskových organizací a dalších institucí, ať už formálních, nebo neformálních. Je veřejným tajemstvím, že právě zde je základna fronty proti přímo zvolenému prezidentovi.“ Velvyslanec USA Schapiro to má u Veleby spočítané. (U Zemana už dlouho.)

Nesmíme vynechat Václava Klause, bylo by to nekorektní. Pravil, že v USA byl poražen „svět přetvářky a potlačování svobody projevu“. (Ježíšmarjá, v tom jsme dosud žili!) „Volby vyhráli normální, obyčejní, zdravý rozum používající lidé. Vyhráli nad politickými elitami, vyhráli nad politickým establishmentem, vyhráli nad manipulací jednotné mediální fronty, vyhráli nad nejvlivnějšími a nejmocnějšími zájmovými skupinami.“ Klaus proti elitám, pěkné. On sám je tak úplně neelitní, tak prostý muž...

Trumpa správně spojil s Brexitem. „Evropa tyto dva impulsy potřebovala. Byl poražen už čtvrt století dominující politický směr, který má v různých zemích světa různé názvy a představitele, u nás jim říkáme havlisté.“

Klaus naopak. Všecko zlé, českou demokracii ohrožující, je podle něj dobré. Trump podle něj porazil i mrtvého Václava Havla. Ať žije Donald, vítejte ve světě nekorektnosti a homofobie.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy