Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 7. 2020 7:30

Češi jako pistolníci? Proč se nebránili komunistům? Obrana se zbraní míří do ústavy

Ministrům je fuk, že pro prostší občany může právo na obranu zbraní v Listině znamenat: No tak to žádnej zbrojní průkaz nepotřebuju! (A hurá do domobrany.)
Petici za ústavní právo na obranu se zbraní, již sepsala LIGA LIBE (Lidskoprávní, Bezpečnostní…), podepsalo 110 tisíc potenciálních Rambů, Terminátorů či Buffalo Billů.
Petici za ústavní právo na obranu se zbraní, již sepsala LIGA LIBE (Lidskoprávní, Bezpečnostní…), podepsalo 110 tisíc potenciálních Rambů, Terminátorů či Buffalo Billů. | Foto: ČTK

Překvapení, jež vlastně není překvapením: vláda v pondělí podpořila senátní návrh ústavního zákona, který chce do Listiny základních práv a svobod zakotvit právo bránit sebe i jiné se zbraní za podmínek stanovených zákonem. Překvapení je to proto, že ministerstva byla původně proti. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) řekl, že řada ministrů - i on - při projednávání změnila odmítavý nebo zdrženlivý názor, a to i kvůli vývoji bezpečnostní situace v Česku. O změně ústavy se prý bouřlivě diskutovalo.

Premiér Andrej Babiš často a zcela mylně kritizuje parlament jako cosi užvaněného a zbytečného, kde jeho makající kabinet jen ztrácí čas. A přitom se vláda, kterou on z valné části ovládá, připojí k návrhu, který je surogátem zbytečnosti, dokonce nebezpečné zbytečnosti, jež těžko povede k něčemu dobrému.

Oč jde? O dvě věci. Oficiálně o to, aby byl změněn článek 6 Listiny základních práv a svobod. Nově má vypadat následovně: "Každý má právo na život. Lidský život je hoden ochrany již před narozením. Nikdo nesmí být zbaven života. Trest smrti se nepřipouští. Porušením práv podle tohoto článku není, jestliže byl někdo zbaven života v souvislosti s jednáním, které podle zákona není trestné. Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon." Poslední věta tam zatím není, byla by vložena nově.

Je dobré vnímat článek 6 Listiny jako celek. Vyjadřuje zásadní postoj vrcholící odmítnutím trestu smrti. Připomíná, co není porušením práva na život (policista zastřelí útočníka, který ohrožuje naše životy). Stát je zde parlamentem zavázán naše životy chránit. A do toho, jako pěst na oko, má být nově zaručeno "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní" plus dovětek "za podmínek, které stanoví zákon". Jinými slovy, máme zákony, které právo na zbraň upravují, nic víc není potřeba, ale nevadí, vrazí se to do ústavy. - Oficiálně tedy jde o jakési zdůraznění, že budeme národ pistolníků, že má každý ústavní nárok na krochnu či samopal. (Ale zároveň ten nárok má naštěstí jen ten, kdo splní nezbytné zákonné podmínky.)

Komická je důvodová zpráva k návrhu: "Právo na obranu náš právní řád obsahuje jen na zákonné úrovni." (Jen na zákonné úrovni? Co je to za blbost? Jaké "jen"? To se má všecko rvát od ústavy?) "Vzhledem k významu práva na život, které je právo nejzákladnější, protože bez života ostatní práva člověka nemohou být naplněna, návrh považuje za správné symbolicky povýšit toto právo na úroveň ústavní, což má i význam v tom, že lidé se mohou ochrany základních práv dovolávat v rámci ústavní stížnosti u Ústavního soudu."

Relativně bezpečno

Jak to chápat? Nechtějí mi povolit nosit zbraň, neprošel jsem psychotesty nebo špatně vidím, třesou se mi ruce, ale chci pistoli či co, tak vyrukuju na Ústavní soud? Nebo jinak, porvu se v hospodě, budu se bránit pistolí, na niž nebudu mít povolení, ale nově vytasím své ústavní právo?

Dál důvodová zpráva říká: "Jde i o reakci na současné obavy o oblast bezpečnosti. Návrh dává ústavní rozměr právu každého bojovat o svůj život i za užití zbraně proti útoku. Území Čech, Moravy a Slezska lze z dlouhodobého hlediska považovat za relativně bezpečné, přesto však dochází k individuálnímu násilí." Tyhle věty nezní fér, podobají se rétorice všelijakých fake news dezinfo severů. Je u nás "relativně bezpečno"? Ne. U nás je vysoce bezpečno. A jistě, i tady občas dojde k násilí.

Jako třeba v únoru 2015 (byla to však zcela výjimečná situace), když na hosty restaurace Družba v Uherském Brodě během oběda zaútočil střelec a zabil osm lidí. Tam jsme to viděli: i trénovaní policisté, kteří jsou se zbraněmi srostlí, se báli jít dovnitř.

Tohle právo nepatří do ústavy, ve výsledku může mít opačný efekt, může naše životy ohrožovat. Použít, byť v sebeobraně, zbraň, to vyžaduje železné nervy a tvrdý trénink. Vycvičenou psychiku. Představme si teroristy v pařížském klubu Bataclan a jak na ně někdo vytáhne pistoli. Masakr by byl ještě horší.

Jak řečeno výše, jde o dvě věci. Nejen o symbolické zavedení zbraní do ústavy, kde nemají co dělat. Tahle absurdní novela Listiny je především šprajc "vlastenců" z ODS a dalších stran vůči Evropské unii (vůči nám samým tedy). Vůči směrnici, která omezuje držení určitého druhu zbraní. Její smysl byl v zemích jako Francie či Německo celkem jasný: některé státy EU čelily brutálním teroristickým útokům a snažily se omezit přístup potenciálních útočníků k poloautomatickým puškám a pistolím. U nás se toho chopili kritici unie a udělali ze zbraní symbol svobody.

Absurdní, že se tohle odehrává v zemi, kde zdrcující většina lidí nedokázala nijak (natožpak se zbraní) vzdorovat totalitnímu, komunistickému režimu. Češi jako celek nejsou žádní pistolníci, dávno jimi nejsou. Dny Jana Žižky z Trocnova nenávratně minuly. Nejsme ani Američané. A přece, navzdory EU, se s kvéry fotila poslankyně Jana Černochová (ODS), prezident Zeman a jeho žena Ivana, bývalý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a další. A petici, již sepsala LIGA LIBE (Lidskoprávní, Bezpečnostní…), podepsalo 110 tisíc potenciálních Rambů, Terminátorů či Buffalo Billů.

Tak určitě, 110 tisíc podpisů, o ty zřejmě jde, kvůli nim vláda otočila a nesmyslný, zbytečný návrh nečekaně podpořila. (Tři sta tisíc lidí na Letné s ní ale nehne.) Ministrům je šumafuk, že pro prostší občany může právo na obranu zbraní v ústavě znamenat: No tak to žádnej zbrojní průkaz nepotřebuju! (A hurá do domobrany.)

Demokratických politiků, kteří se fotí se zbraněmi, je celá řada, říká poslankyně za ODS Jana Černochová. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

před 5 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 7 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 34 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy