Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
28. 2. 2019 13:30

Češi mají doma vedro, a přijde jim to normální. Teplo domova za všechny peníze

České domácí horko bude zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.
Mít doma "zimu", člověk by byl hned podezřelý.
Mít doma "zimu", člověk by byl hned podezřelý. | Foto: Lukáš Bíba

Cest ke zkáze lidstva je nekonečně mnoho. Kterou se dát? Češi už vědí. Z průzkumu agentury STEM vyplynulo, že v jejich bytech kolem padesáté severní rovnoběžky většinou panuje vedro. Teď, v zimě.

Osmnáct procent dotázaných dokonce prohlásilo, že v obývacím pokoji nebo v místnosti, kde pobývají nejčastěji, je 24 a více stupňů.

Češi si i v únoru obvykle topí (nebo je jim topeno, ne každý to může úplně ovlivnit) na letní odpoledne. K tomu patří plážový dress code. Tričko, případně, než přijde návštěva, trenýrky.

Komentář průzkumníků: Celkově má v hlavní místnosti nejméně 22 °C třípětinová většina domácností, což jen ukazuje, že oproti v Evropě standardně optimalizované teplotě 20 °C si české domácnosti "přetápějí".

Foto: Aktuálně.cz

Tak určitě, můžeme výsledek průzkumu relativizovat, někdo třeba nemá teploměr a odhaduje to od oka, jiní zase nemusí topit skoro vůbec, protože jejich obydlí jsou zateplená od sklepa po půdu. Někdo šetrně přikládá obnovitelnými zdroji, jiný fofruje kamna nekvalitním uhlím. Někdo třeba udržuje subtropické klima ze zdravotních důvodů.

Ale v zásadě platí: topíme si zbytečně moc a tím rabujeme přírodu, vypouštíme exhalace a podporujeme nebezpečnou změnu klimatu. Teplo domova bereme doslova. Čím víc joulů, tím víc domov.

Ve 20 stupních a méně, což je v jiných zemích a nejen u otužilců na britských ostrovech normální (nebo nadprůměrná) pokojová teplota, žije podle průzkumu jen 19 procent lidí. Těžko to vysvětlit jinak, než že teplo je u nás známkou společenského statusu, asi jako zahraniční dovolená či značka automobilu. Kdo může, musí si teplo dovolit. Přetopené byty ovšem tíží také rozpočty těch, kdo obracejí každou korunu. Ne, pravidlo ministryně Novákové - čím víc budete topit, tím bude teplo levnější - ani tentokrát neplatí.

Mít doma "zimu", člověk by byl hned podezřelý: proč si nezatopíte, copak na to nemáte? Podezřelý i sám sobě. Dva stupně dolů a místo krátkého dlouhý rukáv = bída na krku, svrab a neštovice!

České domácí horko je fenomén hodný toho slova. Zápis na seznam světového dědictví UNESCO se blíží.

Privátní tepelné (zlo)zvyky sdílejí i veřejné instituce a jejich prostor. Až studentům skončí stávka za ochranu klimatu, vrátí se pěkně zpátky do teplíčka přetopených škol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Střelba v zařízení péče o děti na severu Thajska si vyžádala nejméně 34 obětí

Nejméně 34 lidí dnes zahynulo a 12 dalších utrpělo zranění při střelbě v zařízení péče o děti na severovýchodě Thajska. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je 22 dětí. Střelec, údajně bývalý policista, spáchal sebevraždu.

Podle agentury AFP k incidentu došlo kolem 12:30 místního času (08:30 SELČ) v jeslích v provincii Nóng Bua Lampchu. Dětem, které se staly terčem útoku, bylo mezi dvěma a třemi roky, řekl AFP plukovník Džakkapat Vidžitrajtchája. Čtyřiatřicetiletý ozbrojenec při útoku připravil o život také své vlastní dítě a manželku.

Podezřelý útočník byl před rokem propuštěn z policejních řad poté, co měl pozitivní test na drogy. V pátek se měl dostavit k soudu, uvedla podle agentury APA thajská média.

Podobné útoky střelnými zbraněmi nejsou v Thajsku časté. V roce 2020 ale thajský voják postřílel v kasárnách, buddhistickém chrámu a nákupním středisku 29 lidí a dalších 57 zranil. Motivem jeho činu byl spor o majetek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozpočtová rada kritizuje návrh rozpočtu. Povede podle ní k dalšímu zadlužení

Návrh státního rozpočtu na rok 2023 i výdajové rámce na další dva roky ukazují na vysoký strukturální deficit, což povede k dalšímu růstu veřejného zadlužení. Pokračuje také expanzivní rozpočtová politika, která prodlouží proces snižování inflace. V hodnocení návrhu rozpočtu to dnes uvedla Národní rozpočtová rada. Kritizovala také, že rozpočet počítá s příjmy s odvodů energetických firem, pro které zatím neexistuje právní podklad. Plánovaný deficit 295 miliard korun označila za velmi nejistý.

"Ve srovnání s letošním rokem nedochází ke snížení strukturální nerovnováhy, která se stále pohybuje kolem tří procent HDP. Je smutné, že pozitivní trend není vidět ani v letech 2024 a 2025, kde podle předpokladů ministerstva financí dochází ke konzervaci strukturálního salda na úrovni tří procent," uvedla rada v tiskové zprávě. Podle ní hrozí do konce desetiletí náraz do dluhové brzdy stanovené na 55 procent HDP. Rada se také domnívá, že plánovaný strukturální deficit, což je schodek veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu, není v souladu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti.

Rada také kritizovala, že vláda přijímá opatření omezující příjmovou stranu rozpočtu, jako jsou zvýšení limitu registrace k DPH, úpravy paušální daně nebo pokračující snížení spotřební daně u nafty, ale zároveň na výdajové straně pokračuje fiskální expanze. "Konzervování této expanze tak snižuje dezinflační tlaky v ekonomice vyvolané zpřísněním měnové politiky a proces snižování inflace se tak prodlužuje," uvedla rada. Podle ní by se vláda obtížnou ekonomickou situaci měla snažit řešit přechodnými opatřeními pro podporu ohrožených skupin obyvatelstva, nikoli plošnými kroky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy