Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
28. 2. 2019 13:30

Češi mají doma vedro, a přijde jim to normální. Teplo domova za všechny peníze

České domácí horko bude zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.
Mít doma "zimu", člověk by byl hned podezřelý.
Mít doma "zimu", člověk by byl hned podezřelý. | Foto: Lukáš Bíba

Cest ke zkáze lidstva je nekonečně mnoho. Kterou se dát? Češi už vědí. Z průzkumu agentury STEM vyplynulo, že v jejich bytech kolem padesáté severní rovnoběžky většinou panuje vedro. Teď, v zimě.

Osmnáct procent dotázaných dokonce prohlásilo, že v obývacím pokoji nebo v místnosti, kde pobývají nejčastěji, je 24 a více stupňů.

Češi si i v únoru obvykle topí (nebo je jim topeno, ne každý to může úplně ovlivnit) na letní odpoledne. K tomu patří plážový dress code. Tričko, případně, než přijde návštěva, trenýrky.

Komentář průzkumníků: Celkově má v hlavní místnosti nejméně 22 °C třípětinová většina domácností, což jen ukazuje, že oproti v Evropě standardně optimalizované teplotě 20 °C si české domácnosti "přetápějí".

Foto: Aktuálně.cz

Tak určitě, můžeme výsledek průzkumu relativizovat, někdo třeba nemá teploměr a odhaduje to od oka, jiní zase nemusí topit skoro vůbec, protože jejich obydlí jsou zateplená od sklepa po půdu. Někdo šetrně přikládá obnovitelnými zdroji, jiný fofruje kamna nekvalitním uhlím. Někdo třeba udržuje subtropické klima ze zdravotních důvodů.

Ale v zásadě platí: topíme si zbytečně moc a tím rabujeme přírodu, vypouštíme exhalace a podporujeme nebezpečnou změnu klimatu. Teplo domova bereme doslova. Čím víc joulů, tím víc domov.

Ve 20 stupních a méně, což je v jiných zemích a nejen u otužilců na britských ostrovech normální (nebo nadprůměrná) pokojová teplota, žije podle průzkumu jen 19 procent lidí. Těžko to vysvětlit jinak, než že teplo je u nás známkou společenského statusu, asi jako zahraniční dovolená či značka automobilu. Kdo může, musí si teplo dovolit. Přetopené byty ovšem tíží také rozpočty těch, kdo obracejí každou korunu. Ne, pravidlo ministryně Novákové - čím víc budete topit, tím bude teplo levnější - ani tentokrát neplatí.

Mít doma "zimu", člověk by byl hned podezřelý: proč si nezatopíte, copak na to nemáte? Podezřelý i sám sobě. Dva stupně dolů a místo krátkého dlouhý rukáv = bída na krku, svrab a neštovice!

České domácí horko je fenomén hodný toho slova. Zápis na seznam světového dědictví UNESCO se blíží.

Privátní tepelné (zlo)zvyky sdílejí i veřejné instituce a jejich prostor. Až studentům skončí stávka za ochranu klimatu, vrátí se pěkně zpátky do teplíčka přetopených škol.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy