Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
28. 2. 2019 13:30

Češi mají doma vedro, a přijde jim to normální. Teplo domova za všechny peníze

České domácí horko bude zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.
Mít doma "zimu", člověk by byl hned podezřelý.
Mít doma "zimu", člověk by byl hned podezřelý. | Foto: Lukáš Bíba

Cest ke zkáze lidstva je nekonečně mnoho. Kterou se dát? Češi už vědí. Z průzkumu agentury STEM vyplynulo, že v jejich bytech kolem padesáté severní rovnoběžky většinou panuje vedro. Teď, v zimě.

Osmnáct procent dotázaných dokonce prohlásilo, že v obývacím pokoji nebo v místnosti, kde pobývají nejčastěji, je 24 a více stupňů.

Češi si i v únoru obvykle topí (nebo je jim topeno, ne každý to může úplně ovlivnit) na letní odpoledne. K tomu patří plážový dress code. Tričko, případně, než přijde návštěva, trenýrky.

Komentář průzkumníků: Celkově má v hlavní místnosti nejméně 22 °C třípětinová většina domácností, což jen ukazuje, že oproti v Evropě standardně optimalizované teplotě 20 °C si české domácnosti "přetápějí".

Foto: Aktuálně.cz

Tak určitě, můžeme výsledek průzkumu relativizovat, někdo třeba nemá teploměr a odhaduje to od oka, jiní zase nemusí topit skoro vůbec, protože jejich obydlí jsou zateplená od sklepa po půdu. Někdo šetrně přikládá obnovitelnými zdroji, jiný fofruje kamna nekvalitním uhlím. Někdo třeba udržuje subtropické klima ze zdravotních důvodů.

Ale v zásadě platí: topíme si zbytečně moc a tím rabujeme přírodu, vypouštíme exhalace a podporujeme nebezpečnou změnu klimatu. Teplo domova bereme doslova. Čím víc joulů, tím víc domov.

Ve 20 stupních a méně, což je v jiných zemích a nejen u otužilců na britských ostrovech normální (nebo nadprůměrná) pokojová teplota, žije podle průzkumu jen 19 procent lidí. Těžko to vysvětlit jinak, než že teplo je u nás známkou společenského statusu, asi jako zahraniční dovolená či značka automobilu. Kdo může, musí si teplo dovolit. Přetopené byty ovšem tíží také rozpočty těch, kdo obracejí každou korunu. Ne, pravidlo ministryně Novákové - čím víc budete topit, tím bude teplo levnější - ani tentokrát neplatí.

Mít doma "zimu", člověk by byl hned podezřelý: proč si nezatopíte, copak na to nemáte? Podezřelý i sám sobě. Dva stupně dolů a místo krátkého dlouhý rukáv = bída na krku, svrab a neštovice!

České domácí horko je fenomén hodný toho slova. Zápis na seznam světového dědictví UNESCO se blíží.

Privátní tepelné (zlo)zvyky sdílejí i veřejné instituce a jejich prostor. Až studentům skončí stávka za ochranu klimatu, vrátí se pěkně zpátky do teplíčka přetopených škol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy