Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
13. 5. 2014 8:00

Češi přece mají na víc než třídit balíky. Ví to ale vláda?

Komentář: Už zase Amazon. Politici se chovají, jako by velkosklad byl rozhodující strategickou zbraní, kterou vyhrajeme válku s nezaměstnaností.
Pracovní místa u nás vyrůstají zásadně na zelené louce a nejlépe v souvislosti s něčím jako je elektrárna. (Bohuslav Sobotka hledí na prosperitu, foto z volebního klipu ČSSD).
Pracovní místa u nás vyrůstají zásadně na zelené louce a nejlépe v souvislosti s něčím jako je elektrárna. (Bohuslav Sobotka hledí na prosperitu, foto z volebního klipu ČSSD). | Foto: Aktuálně.cz

Brněnská investice Amazonu už dostává v pojetí politiků takřka mystický význam. Mění se v nebeskou manu, která bude sytit jejich boj se zlem, totiž s nezaměstnaností. Bez Amazonu, mohlo by se zdát ze zpráv, tu zavládne bída a hlad. Skladiště velikosti patnácti nebo kolika fotbalových hřišť je národním strategickým zájmem číslo jedna. No dobře, tak dvě až tři, ale určitě, podle toho, jakou péči mu věnuje vláda v čele se svým předsedou. Naposledy teď v pondělí.

Politici jednají, jako by Amazon a jeho 1500 pracovních míst u Brna bylo živou vodou, která pokropí pracovní trh. Je to plně v duchu volebního klipu, kde se Bohuslav Sobotka procházel po úpatí Českého středohoří, zatímco dole v krajině vyskočí u elektrárny ze země nápis „Pracovní místa“. Takže se jen plní předvolební sliby – v čem je vlastně problém?

Inu v tom, že se přínos Amazonu – a potažmo jiné „obří investice“ - ukrutně přeceňuje. Politici samozřejmě rádi vykazují činnost a přestřihávají pásky, takže se jim „1500 míst“ v kolonce „nezaměstnanost“ líbí. Je to ale jen šálivá hra s čísly, nic víc.

O jakých relacích se bavíme: 1500 pracovních míst představuje dvě setiny z počtu lidí evidovaných jako nezaměstnaní na úřadech práce Jihomoravského kraje (je jich necelých 69 tisíc). Takže i kdyby osazenstvo Amazonu tvořili pouze ti, kdo jsou dnes na jižní Moravě bez práce, snížila by se tam nezaměstnanost … tak, že se to skoro nepozná.

1500 pracovních míst představuje dvě setiny z počtu lidí evidovaných jako nezaměstnaní na úřadech práce Jihomoravského kraje.

Ve skutečnosti by samozřejmě do skladu nastoupili také nějací lidé, kteří mají nějakou práci už dnes. Možná i zahraniční zaměstnanci. Tisícům nezaměstnaných by Amazon nepřinesl nic, protože si nemohou dovolit fyzicky náročnou práci nebo nemohou dělat na směny. A tak dále.

Jistě, projekt obří haly a zázemí by – dočasně  podpořil stavebnictví, vydělali by si řidiči náklaďáků, stavební dělníci a kantýna. Až by velkosklad stál a zaměstnal současné nezaměstnané, ti by víc utráceli a i pro stát by byli pochopitelně „výhodnější“ než jako nezaměstnaní. Další práci by asi získali i messengeři a doručovatelské firmy. Naopak je vysoce pravděpodobné, že by o výdělky přišli menší obchodníci, a to s lecčíms.

To všechno jsou jen odhady od stolu: nebo snad existuje věrohodná studie „co to udělá, když přijde Amazon“? Nic takového není známo a politici místo toho jen do omrzení skloňují požehnání nových pracovních příležitostí. (Už vůbec nemluvě o „vedlejších nákladech“, jako je dopravní zátěž a zastavěná, zhyzděná krajina.)

S nezaměstnaností se „bojovat“ má, ale větší efekt než montovny a kusové investice podobného typu mají méně nápadné, zato průběžné a soustavné operace, které ovšem zdaleka nevystihuje bombastické slovo „boj“. Z pohledu politiků jde obvykle bohužel spíš o drobnou, neviditelnou práci. Například: Zjednodušit podnikání (o tom, pravda, mluví velmi usilovně). Usnadnit – legální – zaměstnávání ve službách a v zemědělství. Podstatně rozšířit možnosti práce na částečný úvazek. Nastavit sociální systém a daně tak, aby motivovaly k práci (i o tom se mluví až běda).

S nezaměstnaností se „bojovat“ má. Ale větší efekt než montovny a kusové investice podobného typu mají méně nápadné, zato průběžné a soustavné operace, které ovšem zdaleka nevystihuje bombastické slovo „boj“.

Neměli bychom si zvykat, jak se jako recept na nezaměstnanost bere to, že se "něco postaví“. Nejméně stejně důležité je hospodařit s tím, co už máme. Vnímat a využívat existující příležitosti, pečovat o ně. Příklad: po pošumavské silnici supí směrem k rakouským hranicím každý den desítky, možná stovka, kamionů plně naložených dřevem. V Rakousku se otočí a vrací se pro další várku. Práci má řidič a dřevorubci – ale co je to proti tomu, že na české straně krachuje a ruší se jedna pila za druhou? Zatímco místní jsou na podpoře, případně si k ní vydělávají bokem? Neměli by si toho všimnout politici a zkusit něco změnit? Z takových příkladů – je ale zapotřebí je jeden po druhém permanentně hledat, pojmenovávat a řešit -  se recept na nezaměstnanost skládá spíš než z tzv. obřích investic.

Množství lidí, kteří „mají na víc“, je přitom u nás větší, než se všeobecně soudí a než se zdá z novin a z počínání politiků. Jako by v zemi přibývalo jen nezaměstnaných, lehkoživků a špatně placených nádeníků. A byl to jejich „osud“ (který jim politici snad jen usnadní "obří investicí").

Ale to vůbec není pravda, nezměnili jsme se – jen kreativita a „zlaté české ručičky“ dostávají méně příležitostí, než by měly. Za jiných okolností, ale pořád platí věta z prvního novoročního projevu Václava Havla: „Velký tvůrčí a duchovní potenciál našich národů není smysluplně využit.“ To je smutné a velkosklad Amazonu na tom bohužel nic nezmění. Dá lidem spíš obživu než práci.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Bidenovi k vítězství ve volbách pogratuloval i čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching se ve středu přidal ke gratulantům demokratickému kandidátovi Joeu Bidenovi k vítězství v amerických prezidentských volbách. Ve svém prohlášení podle agentury AP vyjádřil naději, že obě země zachovají vzájemné vztahy bez konfliktů a konfrontace.

Čína je jednou z posledních velkých zemí, jejichž vlády Bidenovi blahopřály. Mluvčí ministerstva zahraničí v Pekingu mu sice na dálku pogratuloval už při tiskové konferenci 13. listopadu, nicméně nejvyšší představitel nejlidnatějšího státu světa tak učinil až nyní.

Oficiálně nebylo zpoždění čínské gratulace vysvětleno. Někteří komentátoři podle AP nicméně naznačili, že se Peking možná chtěl vyhnout napětí ve vztazích s prezidentem Donaldem Trumpem, který svou volební porážku odmítá uznat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy