Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
13. 5. 2014 8:00

Češi přece mají na víc než třídit balíky. Ví to ale vláda?

Komentář: Už zase Amazon. Politici se chovají, jako by velkosklad byl rozhodující strategickou zbraní, kterou vyhrajeme válku s nezaměstnaností.
Pracovní místa u nás vyrůstají zásadně na zelené louce a nejlépe v souvislosti s něčím jako je elektrárna. (Bohuslav Sobotka hledí na prosperitu, foto z volebního klipu ČSSD).
Pracovní místa u nás vyrůstají zásadně na zelené louce a nejlépe v souvislosti s něčím jako je elektrárna. (Bohuslav Sobotka hledí na prosperitu, foto z volebního klipu ČSSD). | Foto: Aktuálně.cz

Brněnská investice Amazonu už dostává v pojetí politiků takřka mystický význam. Mění se v nebeskou manu, která bude sytit jejich boj se zlem, totiž s nezaměstnaností. Bez Amazonu, mohlo by se zdát ze zpráv, tu zavládne bída a hlad. Skladiště velikosti patnácti nebo kolika fotbalových hřišť je národním strategickým zájmem číslo jedna. No dobře, tak dvě až tři, ale určitě, podle toho, jakou péči mu věnuje vláda v čele se svým předsedou. Naposledy teď v pondělí.

Politici jednají, jako by Amazon a jeho 1500 pracovních míst u Brna bylo živou vodou, která pokropí pracovní trh. Je to plně v duchu volebního klipu, kde se Bohuslav Sobotka procházel po úpatí Českého středohoří, zatímco dole v krajině vyskočí u elektrárny ze země nápis „Pracovní místa“. Takže se jen plní předvolební sliby – v čem je vlastně problém?

Inu v tom, že se přínos Amazonu – a potažmo jiné „obří investice“ - ukrutně přeceňuje. Politici samozřejmě rádi vykazují činnost a přestřihávají pásky, takže se jim „1500 míst“ v kolonce „nezaměstnanost“ líbí. Je to ale jen šálivá hra s čísly, nic víc.

O jakých relacích se bavíme: 1500 pracovních míst představuje dvě setiny z počtu lidí evidovaných jako nezaměstnaní na úřadech práce Jihomoravského kraje (je jich necelých 69 tisíc). Takže i kdyby osazenstvo Amazonu tvořili pouze ti, kdo jsou dnes na jižní Moravě bez práce, snížila by se tam nezaměstnanost … tak, že se to skoro nepozná.

1500 pracovních míst představuje dvě setiny z počtu lidí evidovaných jako nezaměstnaní na úřadech práce Jihomoravského kraje.

Ve skutečnosti by samozřejmě do skladu nastoupili také nějací lidé, kteří mají nějakou práci už dnes. Možná i zahraniční zaměstnanci. Tisícům nezaměstnaných by Amazon nepřinesl nic, protože si nemohou dovolit fyzicky náročnou práci nebo nemohou dělat na směny. A tak dále.

Jistě, projekt obří haly a zázemí by – dočasně  podpořil stavebnictví, vydělali by si řidiči náklaďáků, stavební dělníci a kantýna. Až by velkosklad stál a zaměstnal současné nezaměstnané, ti by víc utráceli a i pro stát by byli pochopitelně „výhodnější“ než jako nezaměstnaní. Další práci by asi získali i messengeři a doručovatelské firmy. Naopak je vysoce pravděpodobné, že by o výdělky přišli menší obchodníci, a to s lecčíms.

To všechno jsou jen odhady od stolu: nebo snad existuje věrohodná studie „co to udělá, když přijde Amazon“? Nic takového není známo a politici místo toho jen do omrzení skloňují požehnání nových pracovních příležitostí. (Už vůbec nemluvě o „vedlejších nákladech“, jako je dopravní zátěž a zastavěná, zhyzděná krajina.)

S nezaměstnaností se „bojovat“ má, ale větší efekt než montovny a kusové investice podobného typu mají méně nápadné, zato průběžné a soustavné operace, které ovšem zdaleka nevystihuje bombastické slovo „boj“. Z pohledu politiků jde obvykle bohužel spíš o drobnou, neviditelnou práci. Například: Zjednodušit podnikání (o tom, pravda, mluví velmi usilovně). Usnadnit – legální – zaměstnávání ve službách a v zemědělství. Podstatně rozšířit možnosti práce na částečný úvazek. Nastavit sociální systém a daně tak, aby motivovaly k práci (i o tom se mluví až běda).

S nezaměstnaností se „bojovat“ má. Ale větší efekt než montovny a kusové investice podobného typu mají méně nápadné, zato průběžné a soustavné operace, které ovšem zdaleka nevystihuje bombastické slovo „boj“.

Neměli bychom si zvykat, jak se jako recept na nezaměstnanost bere to, že se "něco postaví“. Nejméně stejně důležité je hospodařit s tím, co už máme. Vnímat a využívat existující příležitosti, pečovat o ně. Příklad: po pošumavské silnici supí směrem k rakouským hranicím každý den desítky, možná stovka, kamionů plně naložených dřevem. V Rakousku se otočí a vrací se pro další várku. Práci má řidič a dřevorubci – ale co je to proti tomu, že na české straně krachuje a ruší se jedna pila za druhou? Zatímco místní jsou na podpoře, případně si k ní vydělávají bokem? Neměli by si toho všimnout politici a zkusit něco změnit? Z takových příkladů – je ale zapotřebí je jeden po druhém permanentně hledat, pojmenovávat a řešit -  se recept na nezaměstnanost skládá spíš než z tzv. obřích investic.

Množství lidí, kteří „mají na víc“, je přitom u nás větší, než se všeobecně soudí a než se zdá z novin a z počínání politiků. Jako by v zemi přibývalo jen nezaměstnaných, lehkoživků a špatně placených nádeníků. A byl to jejich „osud“ (který jim politici snad jen usnadní "obří investicí").

Ale to vůbec není pravda, nezměnili jsme se – jen kreativita a „zlaté české ručičky“ dostávají méně příležitostí, než by měly. Za jiných okolností, ale pořád platí věta z prvního novoročního projevu Václava Havla: „Velký tvůrčí a duchovní potenciál našich národů není smysluplně využit.“ To je smutné a velkosklad Amazonu na tom bohužel nic nezmění. Dá lidem spíš obživu než práci.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Morata zařídil Juventusu vítězný obrat proti Laziu

Fotbalisté Juventusu Turín otočili domácí zápas 26. kola italské ligy s Laziem Řím a vyhráli 3:1. Dvěma góly a asistencí obrat zařídil útočník Álvaro Morata. Juventus nastoupil v základní sestavě bez Cristiana Ronalda, přesto se přiblížil na jediný bod druhému AC Milán. "Rossoneri" mohou znovu odskočit v neděli, kdy je čeká duel na hřišti Hellasu Verona, pak bude mít ale Juventus znovu zápas k dobru.

První gól dali Římané, poté co se ve 14. minutě prosadil Joaquín Correa. Ještě do koncem první půle ale Morata posunul míč Adrienu Rabiotovi do pokutového území a francouzský záložník vystřelil pod břevno. Po změně stran už to byl sám Morata, kdo zakončoval útoky Juventusu. Nejprve se v 57. minutě prosadil z rychlého protiútoku a po chvíli potvrdil výhru proměněnou penaltou.

Moratu pak na závěrečných 20 minut vystřídal Ronaldo, hvězdný Portugalec ale sérii tří zápasů, ve kterých pokaždé skóroval a celkem dal čtyři branky, nestihl prodloužit.

Juventus v lize zvítězil dvakrát po sobě poprvé od přelomu ledna a února. Lazio v poslední době ztrácí, tři z posledních čtyř ligových duelů prohrálo a patří mu sedmé místo.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Futsalisté v kvalifikaci ME hráli 3:3 s obhájci zlata Portugalci

Čeští futsaloví reprezentanti ve třetím utkání kvalifikace mistrovství Evropy remizovali 3:3 s úřadujícími šampiony z Portugalska. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna udrželi první místo v tabulce osmé skupiny o dva body před dnešním soupeřem, kterého v polské Lodži podruhé vyzvou v úterý.

Češi během úvodní desetiminutovky dvakrát vedli, ale na trefy Michala Seidlera a Matěje Slováčka dokázali bleskově odpovědět Miguel Angelo s Panym Varelou. Ve 28. minutě favorizované Portugalce poslal do vedení Fábio Cecílio, ale brankář Vítor Hugo si chvíli nato vstřelil vlastní gól.

Na evropský šampionát 2022 v Nizozemsku přímo postoupí vítězové osmi skupin a šest nejlepších celků na druhých místech. Dva nejhorší týmy na druhých pozicích čeká baráž.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Při sebevražedném útoku na jihu Afghánistánu zemřel prokurátor a jeho bodyguard

Při sebevražedném útoku na jihu Afghánistánu v sobotu přišel o život prokurátor a jeho bodyguard. Dalších osm lidí, včetně dvou civilistů, utrpělo zranění. K atentátu, který se stal ve městě Laškargáh, se zatím nikdo nepřihlásil, obvykle ale stojí za těmito činy islamistické radikální hnutí Tálibán. Za některými útoky bývá odnož teroristické organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura AP.

Sajíd Mahmúd Agha byl na cestě do úřadu v jihoafghánském Laškargáhu v provincii Hílmand, když do jeho konvoje vjel vůz plný výbušnin.

Tálibán pokračuje v násilí, ačkoli jeho zástupci jednají v Kataru o míru se zástupci afghánské vlády. Stagnující rozhovory se snaží oživit zvláštní americký vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad, který tento týden jednal s vysokými afghánskými představiteli v Kábulu a pak opět zamířil do Kataru. Khalilza hledá způsoby, jak mírový proces urychlit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy