Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
13. 5. 2014 8:00

Češi přece mají na víc než třídit balíky. Ví to ale vláda?

Komentář: Už zase Amazon. Politici se chovají, jako by velkosklad byl rozhodující strategickou zbraní, kterou vyhrajeme válku s nezaměstnaností.
Pracovní místa u nás vyrůstají zásadně na zelené louce a nejlépe v souvislosti s něčím jako je elektrárna. (Bohuslav Sobotka hledí na prosperitu, foto z volebního klipu ČSSD).
Pracovní místa u nás vyrůstají zásadně na zelené louce a nejlépe v souvislosti s něčím jako je elektrárna. (Bohuslav Sobotka hledí na prosperitu, foto z volebního klipu ČSSD). | Foto: Aktuálně.cz

Brněnská investice Amazonu už dostává v pojetí politiků takřka mystický význam. Mění se v nebeskou manu, která bude sytit jejich boj se zlem, totiž s nezaměstnaností. Bez Amazonu, mohlo by se zdát ze zpráv, tu zavládne bída a hlad. Skladiště velikosti patnácti nebo kolika fotbalových hřišť je národním strategickým zájmem číslo jedna. No dobře, tak dvě až tři, ale určitě, podle toho, jakou péči mu věnuje vláda v čele se svým předsedou. Naposledy teď v pondělí.

Politici jednají, jako by Amazon a jeho 1500 pracovních míst u Brna bylo živou vodou, která pokropí pracovní trh. Je to plně v duchu volebního klipu, kde se Bohuslav Sobotka procházel po úpatí Českého středohoří, zatímco dole v krajině vyskočí u elektrárny ze země nápis „Pracovní místa“. Takže se jen plní předvolební sliby – v čem je vlastně problém?

Inu v tom, že se přínos Amazonu – a potažmo jiné „obří investice“ - ukrutně přeceňuje. Politici samozřejmě rádi vykazují činnost a přestřihávají pásky, takže se jim „1500 míst“ v kolonce „nezaměstnanost“ líbí. Je to ale jen šálivá hra s čísly, nic víc.

O jakých relacích se bavíme: 1500 pracovních míst představuje dvě setiny z počtu lidí evidovaných jako nezaměstnaní na úřadech práce Jihomoravského kraje (je jich necelých 69 tisíc). Takže i kdyby osazenstvo Amazonu tvořili pouze ti, kdo jsou dnes na jižní Moravě bez práce, snížila by se tam nezaměstnanost … tak, že se to skoro nepozná.

1500 pracovních míst představuje dvě setiny z počtu lidí evidovaných jako nezaměstnaní na úřadech práce Jihomoravského kraje.

Ve skutečnosti by samozřejmě do skladu nastoupili také nějací lidé, kteří mají nějakou práci už dnes. Možná i zahraniční zaměstnanci. Tisícům nezaměstnaných by Amazon nepřinesl nic, protože si nemohou dovolit fyzicky náročnou práci nebo nemohou dělat na směny. A tak dále.

Jistě, projekt obří haly a zázemí by – dočasně  podpořil stavebnictví, vydělali by si řidiči náklaďáků, stavební dělníci a kantýna. Až by velkosklad stál a zaměstnal současné nezaměstnané, ti by víc utráceli a i pro stát by byli pochopitelně „výhodnější“ než jako nezaměstnaní. Další práci by asi získali i messengeři a doručovatelské firmy. Naopak je vysoce pravděpodobné, že by o výdělky přišli menší obchodníci, a to s lecčíms.

To všechno jsou jen odhady od stolu: nebo snad existuje věrohodná studie „co to udělá, když přijde Amazon“? Nic takového není známo a politici místo toho jen do omrzení skloňují požehnání nových pracovních příležitostí. (Už vůbec nemluvě o „vedlejších nákladech“, jako je dopravní zátěž a zastavěná, zhyzděná krajina.)

S nezaměstnaností se „bojovat“ má, ale větší efekt než montovny a kusové investice podobného typu mají méně nápadné, zato průběžné a soustavné operace, které ovšem zdaleka nevystihuje bombastické slovo „boj“. Z pohledu politiků jde obvykle bohužel spíš o drobnou, neviditelnou práci. Například: Zjednodušit podnikání (o tom, pravda, mluví velmi usilovně). Usnadnit – legální – zaměstnávání ve službách a v zemědělství. Podstatně rozšířit možnosti práce na částečný úvazek. Nastavit sociální systém a daně tak, aby motivovaly k práci (i o tom se mluví až běda).

S nezaměstnaností se „bojovat“ má. Ale větší efekt než montovny a kusové investice podobného typu mají méně nápadné, zato průběžné a soustavné operace, které ovšem zdaleka nevystihuje bombastické slovo „boj“.

Neměli bychom si zvykat, jak se jako recept na nezaměstnanost bere to, že se "něco postaví“. Nejméně stejně důležité je hospodařit s tím, co už máme. Vnímat a využívat existující příležitosti, pečovat o ně. Příklad: po pošumavské silnici supí směrem k rakouským hranicím každý den desítky, možná stovka, kamionů plně naložených dřevem. V Rakousku se otočí a vrací se pro další várku. Práci má řidič a dřevorubci – ale co je to proti tomu, že na české straně krachuje a ruší se jedna pila za druhou? Zatímco místní jsou na podpoře, případně si k ní vydělávají bokem? Neměli by si toho všimnout politici a zkusit něco změnit? Z takových příkladů – je ale zapotřebí je jeden po druhém permanentně hledat, pojmenovávat a řešit -  se recept na nezaměstnanost skládá spíš než z tzv. obřích investic.

Množství lidí, kteří „mají na víc“, je přitom u nás větší, než se všeobecně soudí a než se zdá z novin a z počínání politiků. Jako by v zemi přibývalo jen nezaměstnaných, lehkoživků a špatně placených nádeníků. A byl to jejich „osud“ (který jim politici snad jen usnadní "obří investicí").

Ale to vůbec není pravda, nezměnili jsme se – jen kreativita a „zlaté české ručičky“ dostávají méně příležitostí, než by měly. Za jiných okolností, ale pořád platí věta z prvního novoročního projevu Václava Havla: „Velký tvůrčí a duchovní potenciál našich národů není smysluplně využit.“ To je smutné a velkosklad Amazonu na tom bohužel nic nezmění. Dá lidem spíš obživu než práci.

 

Právě se děje

Další zprávy