Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
21. 10. 2017 16:20

Češi sáhli v supermarketu po akční nabídce, volby přepsaly politickou mapu

Voliči se v čase prosperity odvážili experimentovat.
Teď, nebo nikdy? Takže teď.
Teď, nebo nikdy? Takže teď. | Foto: Bjoern Steinz

Volby 2017 podle průběžných výsledků přepsaly politickou mapu republiky způsobem, jaký v samostatné České republice nemá obdoby. Dělení na pravici a levici ztratilo v očích většiny voličů význam. Úspěch slavily nové strany. Dvě z nich - dominantní vítěz ANO Andreje Babiše a Okamurova SPD - stojí a padají s osobami svých předsedů, šéfů, lídrů.

Babiš a Okamura symbolizují "supermarketizaci" voleb. Dramaticky přibylo voličů, kterým málo záleží na ideovém zakotvení politiky. Hlavní je pro ně obal, reprezentovaný silným vůdcem. Ten prodává.         

Ačkoli Česká republika podle všech možných měřítek prosperuje, jednoznačným vítězem se stalo protestní hnutí ANO. Vždyť sama zkratka původně znamenala "Akci nespokojených občanů." Přestože bylo skoro čtyři roky ve vládě, ANO se podařilo vytvořit dojem, že je tím správným novým koštětem a nositelem změny.

Volby byly do značné míry referendem o Andreji Babišovi. A Babiš, navzdory tomu, že je obviněn z trestného činu, vyhrál. Rekordním rozdílem! Střet zájmů a nebezpečí koncentrace politické, ekonomické a mediální moci, na které vytrvale upozorňovali někteří politici a některá média, to všechno hrálo jen vedlejší roli.

Babišovi se podařilo zmobilizovat voliče proti takzvaným tradičním stranám a ve jménu změny s velkým Z - a z téhle náklady nakonec těžil jak Okamura, tak Piráti. Ti zúročili svou vitální a dobře zacílenou volební kampaň.

Z "tradičních stran" uspěla nejlépe ODS, pravicoví voliči dali přednost její euroskepsi před evropanstvím TOP 09.

Vládní sociální demokracie naopak nenašla ani lídra, ani správný směr volební kampaně, a propadla se tam, kde byla před ní ODS. Obětí volby netradičních stran se stala i KSČM, míří k nejhoršímu výsledku v polistopadové historii. V ČSSD, TOP 09 ale po letech i v KSČM se dají čekat personální změny.

Výsledky působí dojmem, že čeští voliči se v čase prosperity odvážili experimentovat. Faktický stav: zemi není třeba vyvádět z bažin, máme se dobře. Proto se zřejmě ke slovu dostaly povrchnější motivy, dovedně nastolované účinnou volební kampaní úspěšných.

Tedy: Mít se pořád stejně dobře, nebo líp. To je poselství Andreje Babiše. A ubránit to, jak se máme dobře, před "hrozbami" jako je islám, nemakačenkové, Brusel a sluníčkáři. To je poselství Tomia Okamury, vydatně sycené řadou jiných stran a politiků. Kteří tak přikulovali Okamurově kampani.

Rekordní úspěch extrémního populisty - dosud dostali nejvíc Sládkovi republikáni v roce 1996, 8 procent - je nejhorší zprávou voleb.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy