Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
11. 1. 2013 6:00

Češi se dočkali, prezidenta mají ve svých rukou

Přímá volba dala zemi do pohybu, volební kampaň měla smysl
Koho na Hrad? Dobrá otázka!
Koho na Hrad? Dobrá otázka! | Foto: ČTK

Snad že je to poprvé, vrhají se Češi na prezidentské volby s náruživostí jinak nevídanou. Prezidenta řeší skoro všichni. Volební kampaň i díky tomu proběhla v sympatičtějším duchu. Nebyla to těžká reklamní masáž víceméně pasivního publika, jak ji známe z voleb do parlamentu. Z kampaně máme lepší pocit.

Tentokrát se konal o něco větší dialog: na internetu, doma, po hospodách, místy dokonce mezi jednotlivými kandidáty.

Méně se nadávalo na politiku, častěji uvažovalo o kvalitách uchazečů a důsledcích vlastní volby. Například autoři internetové volební kalkulačky hlásí, že byla vyplněna více než milionkrát.

Zájem o politiku očividně stoupl. Víc lidí - ne jen tradiční celebrity - se veřejně hlásilo k tomu, koho volí a proč, což u nás jindy není vůbec běžné. Už to naznačuje, že prezidentskou volbu prožíváme. Emoce jsou znát.   

Volební účast bude asi docela vysoká, protože volby jsou srozumitelné a hodně lidí má pocit, že jejich hlas dává smysl. K tomu přispěje i aktuální dění, totiž novoroční amnestie, která připoutala pozornost k prezidentskému úřadu.

Ačkoli nekandiduje, Václav Klaus volby znovu ovlivní. Někdo bude vybírat „antiKlause", jiný zas toho, kdo má ke Klausovi nejblíž.

Samotný postoj kandidátů k amnestii ale nebude mít na výsledek vliv, protože ji zkritizovali všichni, včetně jindy loajální Jany Bobošíkové.

Nikdo (skoro) nic neví

Předvolební průzkumy se daly brát jen jako vyloženě orientační. A v každém případě jen jako průzkumy o prvním kole, protože co udělají lidé o dva týdny později, kdy bude - téměř jistě - kolo druhé, nikdo neví.

Proč „téměř jistě"? Proč ne „určitě"?

Právě proto, že výsledek se dá předpovídat jen v hrubých obrysech, takže není možné zcela vyloučit ani to, že některý z kandidátů bude zvolen už v prvním kole. Respektive, tuhle - ano, hodně teoretickou - šanci má pouze jeden, a to Miloš Zeman.

Nejen podle těch orientačních průzkumů, podle kurzů sázkových kanceláří (viz níže) nebo názorů v tisku se v posledních dnech zdá, jako by se volby pomalu měnily v otázku, čerstvě vylepenou po kandelábrech: „Kdo může porazit Zemana?"

Zeman je favoritem - ale jen favoritem prvního kola. Nebo opačně: Kdyby se Zeman do finálové dvojice vůbec nedostal, bylo by to překvapení.

Neznámých a proměnných je však tolik, že i to je možné.

Průzkumy se mohou opravdu hodně plést (jako nedávno ve Slovinsku). Víc než polovina voličů navíc koncem roku připouštěla, že svůj názor změní. Není zřejmé, jak se zachová půl milionu stálých voličů KSČM, když strana nepostavila svého kandidáta. Není jasné, co udělají ti, kteří dřív v průzkumech hlasovali pro Tomia Okamuru (ten byl svého času v žebříčku dokonce třetí).

A už úplnou záhadou je, kolik hlasů posbírá a jak výsledkem voleb zamíchá neuchopitelný Vladimír Franz. Adept na prvenství v kategorii „počet získaných hlasů na jeden billboard". Nemá totiž žádný.

Prokaučovat to je snadné

Z toho všeho vyplývá, že takzvaná taktická volba nemá v prvním kole valný smysl. Protože jak chcete se svým hlasem taktizovat, když nevíte skoro nic o tom, komu tím prospějete a komu uškodíte?

A první kolo v žádném případě není soubojem Zeman/Fischer, to je vyloženě chybná interpretace. Tady patří kredit České televizi, která po omylu s krajskými volbami zorganizovala debaty jinak a dala v nich stejný prostor všem.

Žádný Největší Čech mezi kandidáty není. Ale stejně tak není pravda, že není koho volit. Devítičlenná soupiska dokonce poměrně slušně reprezentuje různé osobnostní i společenské typy. Chybí jen klasický komunista, možná ještě liberál.

Výsledky voleb budou, když přijde dost lidí, velmi plastickou zprávou o stavu české společnosti. Něco se o sobě dozvíme, těšíme se.

Vývoj sázkových kursů (v poměru 1: ...) na vítěze prezidentských voleb u společností (shora) Fortuna, Sazka a Tipsport. Kursy na zbylých pět kandidátů - Franze, Sobotku, Roithovou, Fischerovou a Bobošíkovou - jsou vyšší.

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy