Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 11. 2018 7:30

Česká pravěká tlupa jeskynní: Ne inkluzi, ano fackování žen, ne migraci

Trollové a dezinformační servery využívají jen to, co spustí naši populističtí politici, jejich pseudotémata jim pak stačí živit a přikrmovat.
Připomínáme pravěkou jeskynní tlupu, jež věří na démony (démon migrace, démon inkluze, démon istanbulský, který nám bude bránit fackovat manželky) a jíž ovládají šamani.
Připomínáme pravěkou jeskynní tlupu, jež věří na démony (démon migrace, démon inkluze, démon istanbulský, který nám bude bránit fackovat manželky) a jíž ovládají šamani. | Foto: frantic00 / Shutterstock.com

Velká česká témata? Jaká jsou? Kde se berou? Tak třeba inkluze (opak exkluze, vyloučení), tedy zahrnutí lehce handicapovaných dětí do škol. Stala se tématem, vystoupil proti ní prezident Zeman, část politiků z ní vyrobila "téma naopak", ne vytváření přátelské společnosti, jež přijímá slabší, ale téma vyloučení, vylučovat vyloučené je dobře, zarazme to začleňování, zastavme to, vraťme to.

Podobně se rodí i jiná "témata naopak", pseudotémata, stačí se podívat na národní pozdvižení, jež budí Istanbulská úmluva (Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí) nebo Globální pakt o migraci OSN. Jejich společný jmenovatel? Dá se odtud snadno vykřesat strach, že se něco změní, že po nás bude někdo něco chtít, že se budeme muset chovat slušně (korektně), což je v době rozvinutého zemanismu a babišismu bráno jako chyba.

Tato veletémata spojuje ještě něco - nic zásadního totiž nemění. Spíš upozorňují: Dá se žít ve větším souladu, učit se většímu ohledu na druhé. Jsou to vesměs témata nekonzumní, nelehká, mířící k větší soudržnosti, proto se dají tak snadno využít k rozdělování společnosti. Hned se jich ujímají trollové, dezinformační servery, nafouknou je do obludných rozměrů a promění ve strašáky.

Nefunguje to tak, že by někde v Moskvě tajní agenti vymysleli: inkluze, migrace, násilí na ženách, tohle je rozloží. Ne, trollové a dezinformátoři čekají na citlivá témata, která jim místní politici nahrají, a pak ten materiál jen živí, podstrčí domácím vyděšencům, plašičům, kteří ochotně šíří jeden větší nesmysl než druhý. Klidně na veřejném sněmovním slyšení o Istanbulské úmluvě, jež proběhlo v úterý v Praze.

Nemusí jít o světové téma, stačí, aby matérie byla složitá, viz inkluzi. Poslanec Hrnčíř (SPD) navrhuje, aby se rozpočet na inkluzi, společné vzdělávání, příští rok snížil o polovinu, ze čtyř miliard korun na dvě. "Ušetřené" peníze chce přesunout do speciálních škol i jinam.

Co to znamená? Inkluze ještě zdaleka není usazena, začala v září 2016, naráží na potíže, ředitelé kritizují inkluzní byrokracii či nedostatek peněz. Průzkum společností Tutor a Edulab ukázal, že podle 79 procent ředitelek a ředitelů škol inkluze nefunguje, tak vyhlíží realita.

Pozor! Šiřte!! Budou nám "krást děti", budou je pěstovat jako "krevní konzervy"

Pokud by okamurovec Hrnčíř prosadil odliv poloviny peněz, projekt zničí, děti s menším handicapem se bez asistentů stanou velkou přítěží výuky. Přitom je pro ostatní žáky a žákyně velmi cenné žít ve třídě se spolužáky, kteří mají menší problém, učí se o ně starat, vnímat, že jiný člověk má potíže a jdou překonat. Toto zničit by byl krok zpátky k oddělování dětí, které odděleny být nemusí, byl by to posun do selektující, nespojité společnosti jako za bolševika.

A jistě, mnoho rodičů by to přivítalo, "moje dítě potřebuje jít dopředu, ne na někoho čekat". Proto je to téma vhodné k rozbíjení soudržného Česka, k rozeštvávání lidí.

Pakt o migraci a Instanbulská úmluva fungují podobně. Migrace, míněna nyní její podoba, jíž se mnozí místní obyvatelé tolik děsí, se nám vyhýbá. Staráme se o minimum uprchlíků a migrantů ze Sýrie, Afghánistánu či afrických zemí, ale to nehraje roli.

Téma bylo uměle zveličeno, politici (Zeman, Babiš, Okamura, ale i politici ODS jako třeba Klaus junior, někteří lidovci a další) ho využili pro sebe, stavějí se do role zachránců Česka. Trollové sypou do veřejného prostoru lži, které se ujímají (příklad: Na bosensko-chorvatských hranicích stojí 20 tisíc migrantů, převážně mužů ozbrojených noži, kteří jsou připraveni se přes hranici dostat násilím a zamířit do Německa a Skandinávie; tuto fake news rozšířil rakouský deník Kronen Zeitung a šíří se i u nás).

Babiš "logicky" (logika populisty) odmítne globální pakt o migraci, o němž ještě 19. září místopředseda vlády Jan Hamáček řekl, že "představuje historicky právní rámec pro mezinárodní spolupráci a zabývá se všemi podstatnými aspekty migrace. Pro nás je zejména důležité, že se zaměřuje na řešení problémů, které migraci podněcují, na správu hranic nebo obchod s lidmi a pojímá migraci komplexním způsobem i z řady dalších úhlů. Ten dokument stanoví 23 cílů nebo úkolů, které by měly vést k bezpečné, řízené a legální migraci".

Co je tom špatně? Nic. Bude nám to škodit? Jistě ne. Má to smysl? Jistě ano. Takže to radši odmítneme a trollové řádí jak diví.

S Istanbulskou úmluvou se to má maličko jinak. Týká se nás, byť si to neradi přiznáváme. Jedná také o násilí na ženách, v němž jsme (nejen my, i jiné země) tradičně přeborníci. Proti však povstali někteří vlivní katolíci a některé další církve, populisté, o úmluvě se šíří naprosté bludy, kupříkladu při úterním veřejném sněmovním slyšení zaznělo, že stát bude moct "krást děti" (prý ještě víc než dnes) a pěstovat si je jako "krevní konzervy či zásobárny náhradních orgánů pro bohaté". Totální, leč dobře se ujímající nesmysly.

V tomhle žijeme, v tomhle se dnes a denně brodíme, připomínáme pravěkou jeskynní tlupu, jež věří na démony (démon migrace, démon inkluze, démon istanbulský, který nám bude bránit fackovat manželky) a již ovládají politici-šamani. Co potom ta skutečná velká témata jako česká chudoba či sucho? O ta nejde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy