Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 11. 2018 7:30

Česká pravěká tlupa jeskynní: Ne inkluzi, ano fackování žen, ne migraci

Trollové a dezinformační servery využívají jen to, co spustí naši populističtí politici, jejich pseudotémata jim pak stačí živit a přikrmovat.
Připomínáme pravěkou jeskynní tlupu, jež věří na démony (démon migrace, démon inkluze, démon istanbulský, který nám bude bránit fackovat manželky) a jíž ovládají šamani.
Připomínáme pravěkou jeskynní tlupu, jež věří na démony (démon migrace, démon inkluze, démon istanbulský, který nám bude bránit fackovat manželky) a jíž ovládají šamani. | Foto: frantic00 / Shutterstock.com

Velká česká témata? Jaká jsou? Kde se berou? Tak třeba inkluze (opak exkluze, vyloučení), tedy zahrnutí lehce handicapovaných dětí do škol. Stala se tématem, vystoupil proti ní prezident Zeman, část politiků z ní vyrobila "téma naopak", ne vytváření přátelské společnosti, jež přijímá slabší, ale téma vyloučení, vylučovat vyloučené je dobře, zarazme to začleňování, zastavme to, vraťme to.

Podobně se rodí i jiná "témata naopak", pseudotémata, stačí se podívat na národní pozdvižení, jež budí Istanbulská úmluva (Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí) nebo Globální pakt o migraci OSN. Jejich společný jmenovatel? Dá se odtud snadno vykřesat strach, že se něco změní, že po nás bude někdo něco chtít, že se budeme muset chovat slušně (korektně), což je v době rozvinutého zemanismu a babišismu bráno jako chyba.

Tato veletémata spojuje ještě něco - nic zásadního totiž nemění. Spíš upozorňují: Dá se žít ve větším souladu, učit se většímu ohledu na druhé. Jsou to vesměs témata nekonzumní, nelehká, mířící k větší soudržnosti, proto se dají tak snadno využít k rozdělování společnosti. Hned se jich ujímají trollové, dezinformační servery, nafouknou je do obludných rozměrů a promění ve strašáky.

Nefunguje to tak, že by někde v Moskvě tajní agenti vymysleli: inkluze, migrace, násilí na ženách, tohle je rozloží. Ne, trollové a dezinformátoři čekají na citlivá témata, která jim místní politici nahrají, a pak ten materiál jen živí, podstrčí domácím vyděšencům, plašičům, kteří ochotně šíří jeden větší nesmysl než druhý. Klidně na veřejném sněmovním slyšení o Istanbulské úmluvě, jež proběhlo v úterý v Praze.

Nemusí jít o světové téma, stačí, aby matérie byla složitá, viz inkluzi. Poslanec Hrnčíř (SPD) navrhuje, aby se rozpočet na inkluzi, společné vzdělávání, příští rok snížil o polovinu, ze čtyř miliard korun na dvě. "Ušetřené" peníze chce přesunout do speciálních škol i jinam.

Co to znamená? Inkluze ještě zdaleka není usazena, začala v září 2016, naráží na potíže, ředitelé kritizují inkluzní byrokracii či nedostatek peněz. Průzkum společností Tutor a Edulab ukázal, že podle 79 procent ředitelek a ředitelů škol inkluze nefunguje, tak vyhlíží realita.

Pozor! Šiřte!! Budou nám "krást děti", budou je pěstovat jako "krevní konzervy"

Pokud by okamurovec Hrnčíř prosadil odliv poloviny peněz, projekt zničí, děti s menším handicapem se bez asistentů stanou velkou přítěží výuky. Přitom je pro ostatní žáky a žákyně velmi cenné žít ve třídě se spolužáky, kteří mají menší problém, učí se o ně starat, vnímat, že jiný člověk má potíže a jdou překonat. Toto zničit by byl krok zpátky k oddělování dětí, které odděleny být nemusí, byl by to posun do selektující, nespojité společnosti jako za bolševika.

A jistě, mnoho rodičů by to přivítalo, "moje dítě potřebuje jít dopředu, ne na někoho čekat". Proto je to téma vhodné k rozbíjení soudržného Česka, k rozeštvávání lidí.

Pakt o migraci a Instanbulská úmluva fungují podobně. Migrace, míněna nyní její podoba, jíž se mnozí místní obyvatelé tolik děsí, se nám vyhýbá. Staráme se o minimum uprchlíků a migrantů ze Sýrie, Afghánistánu či afrických zemí, ale to nehraje roli.

Téma bylo uměle zveličeno, politici (Zeman, Babiš, Okamura, ale i politici ODS jako třeba Klaus junior, někteří lidovci a další) ho využili pro sebe, stavějí se do role zachránců Česka. Trollové sypou do veřejného prostoru lži, které se ujímají (příklad: Na bosensko-chorvatských hranicích stojí 20 tisíc migrantů, převážně mužů ozbrojených noži, kteří jsou připraveni se přes hranici dostat násilím a zamířit do Německa a Skandinávie; tuto fake news rozšířil rakouský deník Kronen Zeitung a šíří se i u nás).

Babiš "logicky" (logika populisty) odmítne globální pakt o migraci, o němž ještě 19. září místopředseda vlády Jan Hamáček řekl, že "představuje historicky právní rámec pro mezinárodní spolupráci a zabývá se všemi podstatnými aspekty migrace. Pro nás je zejména důležité, že se zaměřuje na řešení problémů, které migraci podněcují, na správu hranic nebo obchod s lidmi a pojímá migraci komplexním způsobem i z řady dalších úhlů. Ten dokument stanoví 23 cílů nebo úkolů, které by měly vést k bezpečné, řízené a legální migraci".

Co je tom špatně? Nic. Bude nám to škodit? Jistě ne. Má to smysl? Jistě ano. Takže to radši odmítneme a trollové řádí jak diví.

S Istanbulskou úmluvou se to má maličko jinak. Týká se nás, byť si to neradi přiznáváme. Jedná také o násilí na ženách, v němž jsme (nejen my, i jiné země) tradičně přeborníci. Proti však povstali někteří vlivní katolíci a některé další církve, populisté, o úmluvě se šíří naprosté bludy, kupříkladu při úterním veřejném sněmovním slyšení zaznělo, že stát bude moct "krást děti" (prý ještě víc než dnes) a pěstovat si je jako "krevní konzervy či zásobárny náhradních orgánů pro bohaté". Totální, leč dobře se ujímající nesmysly.

V tomhle žijeme, v tomhle se dnes a denně brodíme, připomínáme pravěkou jeskynní tlupu, jež věří na démony (démon migrace, démon inkluze, démon istanbulský, který nám bude bránit fackovat manželky) a již ovládají politici-šamani. Co potom ta skutečná velká témata jako česká chudoba či sucho? O ta nejde.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy